Pytania i odpowiedzi o pieniądz, bankowość i Wielką Recesję

Opublikowano: 15.01.2020 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1981

– Dlaczego państwa i ich klienci w sektorze bankowym domagają się kontroli nad podażą pieniądza?

Ponieważ umożliwia im to:

1. Uprawianie inflacyjnej redystrybucji (pozaustawowego opodatkowywania) siły nabywczej pieniądza w swoim kierunku.

2. Monetaryzacja (inflacyjne spłacanie) swoich długów.

3. Tworzenie kredytu ex nihilo i branie od niego procentu.

4. Wdmuchiwanie podatników w wyższe stawki podatkowe poprzez zwiększanie ich nominalnych (ale nie realnych) dochodów.

– Jakie są efekty uboczne przeprowadzania powyższych procesów?

1. Zaburzanie rachunku ekonomicznego (uniemożliwianie porównywania przychodów i kosztów związanych z podejmowaniem jakiejkolwiek decyzji gospodarczej).

2. Zniechęcanie do oszczędzania (a tym samym do zdrowego inwestowania, gdzie oszczędności stanowią źródło zrównoważonego kredytu biznesowego).

3. Permanentna erozja realnych dochodów.

4. Zniekształcanie występującej w danej gospodarce struktury kapitałowej,czego następstwem są cykle koniunkturalne.

– Czy powyższe punkty wyjaśniają pojawienie się obecnej „Wielkiej Recesji”?

Tak.

– Co powinno się zrobić, żeby jak najszybciej się z niej wydostać?

1. Należy umożliwić rynkowemu systemowi zysków i strat doprowadzenie do bankructwa niewypłacalnych banków i zrestrukturyzowania ich długów poprzez wystawienie na aukcję ich aktywów lub przekształcenie ich w fundusze powiernicze.

2. To samo tyczy się niewypłacalnych rządów.

3. Żadne nowe pieniądze nie powinny być drukowane ani tworzone w formie wirtualnych wpisów księgowych, aby nie przedłużać szkodliwych procesów opisanych w kontekście dwóch poprzednich pytań.

4. Długi publiczne i deficyty budżetowe powinny zostać zmniejszone.

5. Nie powinno się podejmować żadnych „inwestycji rządowych“, gdyż wszelkie tego rodzaju przedsięwzięcia są w najlepszym razie grami o sumie zerowej, nie ograniczonymi rachunkiem zysków i strat, i z konieczności drenującymi siły witalne już i tak osłabionej prywatnej przedsiębiorczości.

6. Powinno się pozwolić na spadek cen i płac do poziomu poprzedzającego okres sztucznej koniunktury (albo nawet niżej), tak aby zaczęły one odzwierciedlać recesyjną rzadkość dóbr, umożliwiały dokonywanie rzetelnego rachunku ekonomicznego i pozwoliły sile roboczej błędnie zatrudnionej w okresie iluzorycznego boomu na bycie ponownie wchłoniętą przez rynek pracy.

7. Powinno się zachęcać ludzi do gromadzenia oszczędności, aby umożliwić skutecznym, ale wolnym od powiązań politycznych przedsiębiorcom dostęp do kredytu niezbędnego by dokonać relokacji błędnie zainwestowanego kapitału w kierunku zastosowań zgodnych z preferencjami konsumentów (zwłaszcza preferencjami czasowymi).

– Co powinno się zrobić, żeby nie dopuścić do pojawiania się podobnych recesji w przyszłości?

1. Ustawodawstwo o legalnych środkach płatniczych powinno zostać zniesione.

2. Banki centralne powinny zostać zlikwidowane.

3. Podatki od obrotu metalami szlachetnymi powinny zostać zniesione, tak aby metale te mogły odzyskać swoją rolę stabilnych środków płatniczych.

4. Powinna zostać dopuszczona konkurencyjna emisja walut.

5. Rządowe subwencje dla bankrutujących przedsiębiorstw prywatnych powinny być zakazane.

– Czy powyższe rozwiązania były kiedykolwiek sprawdzone i okazały się skuteczne?

Tak, stanowiły one normę w czasie najbardziej zdrowych gospodarczo okresów w historii ludzkości. Spektakularne gospodarcze spowolnienia XX i początku XXI wieku, włączając Wielką Depresję, stagflację lat 1970., „bańkę dot-comową” i obecną Wielką Recesję, są rezultatem odchodzenia od nich na przestrzeni ostatnich 100 lat.

Autorstwo: Jakub Bożydar Wiśniewski
Źródło: ProKapitalizm.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. Fenix 15.01.2020 08:40

    “3. Podatki od obrotu metalami szlachetnymi powinny zostać zniesione, tak aby metale te mogły odzyskać swoją rolę stabilnych środków płatniczych. ” Oszczędzamy zasoby Ziemi , nie bezmyślnie wykorzystujemy, co wydobędziemy tego już nie ma! Dlatego zgadzam się na podatek wydobywczy, w formie udziału DOK ludzi , równy każdemu na Ziemi.
    Nie wierzę w metale, jako środek naprawczy systemu finansowego ?
    Wierzę w ludzi mądrych tworzenie!
    Świat ludzi się zmienił, złoto platyna, diamenty , ropa i węgiel itd .. , to jw. już było , i marnie się skończyło . Mowa tu o wszystkich wydobywanych zasobach Ziemi które zostaną użyte,( a korzystając z nich , pomniejszamy zasoby przyszłych pokoleń) i na tym opieramy rozliczenia na całym świecie. Udziałem DOK każdemu równy. Tworzymy z potrzeby bycia w życiu ,i tak się bogacimy ! Nie z pomnażania chciwym zysku. Wszystkich ludzi globalny bank , z kontem osobistym DNA udziałem DOK każdemu równy, odpowiedzialność zbiorowa.

  2. Fenix 15.01.2020 09:53

    Nadmienię tu także o darmowej i odnawialnej energii , słońca, wiatru i wody , to energia natury ,dostajemy darmo, i dzielimy się darmo. Wykorzystujemy zachowany w i z nich potencjał , przetwarzając ją w energie użyteczną z korzyścią dla ludzi . Nie magazynujemy energii bo to są straty. Wszyscy ludzie zyskują , gdy energią przetworzoną nawzajem się dzielimy.

  3. Szwęda 15.01.2020 14:03

    Walutą powinna być garść np. kaszy gryczanej albo mąki żytniej, zboża, soli kamiennej, litr dobrej wody pitnej itd. Wszystkie błyskotki, kruszce i inne diamenty powinny mieć taką samą wartość jak zwykłe świecidełka na skutek czego zaprzestano by wydobywania jakichkolwiek kruszców i marnotrawienia ogromnych ilości energii i pracy ludzkiej i niszczenia wielkich połaci przyrodniczych. Banki zlikwidować, pieniądz zlikwidować i zastąpić go dokumentami wystawianymi i mającymi pokrycie w rzeczywistych towarach, dobrach potrzebnych człowiekowi a nie urojonych nikomu niepotrzebnych klejnotach. Ale do tego niezbędna przemiana mentalna albo jak kto woli duchowa człowieczka – wykorzenienie krwiożerczej i wyniszczającej ludzkość chciwości.

  4. SirNick 16.01.2020 23:26

    Taaa wrocić do barteru no gratuluję przenikliwości :))).

    A spraw jest prosta. Skoro pieniądz jest państwowy to bank powinien być tylko państwowy. Pożyczka powinna być na %0 tak samo jak lokata.
    Nie ma % opartej na rezerwie cząstkowej = nie ma kreacji kasy z powietrza.
    Koszt funkcjonowania pokrywany byłby na tej samej zasadzie co urzędników.

  5. pawelr. 16.01.2020 23:50

    zamieniamy naszą pracę na pieniądze, a pieniądze na potrzeby. dlaczego nie możemy zamieniać bezpośrednio pracy na potrzeby?pieniądz jako moneta, jako ułatwienie wymian handlowych a nie wmówienie nam, że jest niezbędny do życia. monetą czy banknotem się nie najesz.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.