Putin „uspokoił” Unię Afrykańską

Opublikowano: 05.06.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1619

Prezydent Senegalu Macky Sall spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, Władimirem Putinem. Jako przewodniczący Unii Afrykańskiej miał zostać „uspokojony” w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego swojego kontynentu. Ma być ono bowiem zagrożone z powodu blokady ukraińskich portów nad Morzem Czarnym.

Senegal sprawuje obecnie prezydencję w Unii Afrykańskiej, czyli organizacji międzynarodowej zrzeszającej 55 państw kontynentu afrykańskiego. Obecnie głównym obszarem jej zainteresowania jest kwestia bezpieczeństwa żywnościowego. W związku z wojną na Ukrainie zablokowane są bowiem tamtejsze porty.

To zaś oznacza, że wiele państw na całym świecie ma problemy zwłaszcza z dostawami zboża. W przypadku Afryki są one jeszcze poważniejsze, bo tamtejsze rolnictwo jest bardzo słabe z powodu zacofania ekonomicznego kontynentu i oczywiście trudnym warunkom klimatycznym.

Mówił o tym zresztą wprost sam senegalski prezydent, zwracający dodatkowo uwagę na skutki sankcji wobec Rosji. Właśnie one obok blokady portów mają „stwarzać problemy dla słabszych gospodarek”.

Po rozmowach z Putinem miał on jednak poczuć się „uspokojony”. Rosyjska głowa państwa miała bowiem zadeklarować zrozumienie dla afrykańskich problemów. Sam Sall stwierdził, że konieczne jest zacieśnienie współpracy, aby „żywność, zboże czy nawozy faktycznie znajdowały się poza zachodnimi sankcjami”.

Putin nie wygłosił natomiast żadnego oświadczenia po spotkaniu z Sallem. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził jedynie, że jego kraj nie blokuje ukraińskich portów na Morzu Czarnym, natomiast domaga się zniesienia sankcji ze strony Zachodu. To pozwoliłoby bowiem na transport rosyjskiego zboża do innych państw.

Na podstawie: France24.com, Euractiv.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.