Putin i spółki gazowe tracą kluczowe głosowanie w PE

Opublikowano: 15.06.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1035

Dwie komisje Parlamentu Europejskiego zagłosowały przeciwko dodatkowemu dopływowi środków, który mógłby finansować machinę wojenną Putina – odrzuciły kontrowersyjny plan Komisji Europejskiej, aby uznać gaz za zrównoważone źródło energii. Kolejnym krokiem będzie głosowanie plenarne w Parlamencie Europejskim w lipcu.

„Większość europosłów i europosłanek stanęło dziś po stronie Ukrainy, głosując przeciwko zasilaniu machiny wojennej Putina większą ilością pieniędzy oraz przeciwko napędzaniu kryzysu klimatycznego i przyrodniczego. Niestety nie wszyscy. To szokujące, że część europosłów i europosłanek głosowała za uznaniem gazu za zrównoważone źródło energii. Tym bardziej, że rosyjskie spółki, tj. Gazprom i Lukoil, usilnie za tym lobbowały, co ujawnił niedawno raport francuskiego oddziału Greenpeace. To byłby haniebny prezent dla Putina i jego lobbystów. Jedynym sposobem na odcięcie Kremla od dopływu finansów na dalsze działania wojenne jest wprowadzenie pełnego embarga na paliwa z Rosji, w tym embarga na gaz w całej UE” – powiedziała Joanna Flisowska, szefowa działu Klimat i Energia w Greenpeace.

Francuski oddział Greenpeace opublikował niedawno śledztwo, w którym ujawnił ile pieniędzy rosyjskie firmy, powiązane z reżimem, mogą zyskać na planach dotyczących „zazielenienia” gazu. Śledztwo pokazuje też szczegółowo, w jaki sposób rosyjskie spółki energetyczne wykorzystały spółki zależne i lobbystów, aby wpłynąć na decyzję instytucji UE by uznać gaz i energię jądrową za zrównoważone, zielone źródła energii i dodać je do tzw. Taksonomii Jeszcze przed głosowaniem w komisjach, ukraińska deputowana Inna Sovsun oraz ukraińskie organizacje ekologiczne ostrzegały eurodeputowanych, że dodanie gazu i energii jądrowej do Taksonomii UE byłoby finansowym „prezentem” dla Putina.

Teraz wniosek obu komisji o odrzucenie przepisów promujących inwestycje w gaz i energię jądrową zostanie poddany pod głosowanie plenarne Parlamentu Europejskiego na początku lipca.

Autorstwo: Marta Gregorczyk
Źródło: Greenpeace.org

6

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.