Puszczą szkodnika z tobołami?

Ośrodek narciarski na Tobołowie to kolejny przypadek łamania prawa i niszczenia cennych przyrodniczo terenów. Pociecha w tym, że (wreszcie) zareagowały stosowne instytucje.

Jak informuje Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, od września 2011 r. inwestor bez wymaganych prawem decyzji administracyjnych podjął działania zmierzające do wybudowania ośrodka narciarskiego na zboczach góry Tobołów. Nielegalnie wyciął drzewa, wykonał roboty ziemne związane z profilowaniem trasy, wybudował instalację elektryczną oraz instalację naśnieżania i oświetlania nartostrady. Wybudowane instalacje były już użytkowane w zeszłym sezonie bez wymaganego prawem pozwolenia na użytkowanie.

Prace ziemne na nartostradzie całkowicie zniszczyły tamtejsze siedliska biologiczne. Ponadto funkcjonowanie wyciągu narciarskiego z oświetleniem i naśnieżaniem powoduje płoszenie zwierząt, ma negatywny wpływ na dobową rytmikę życia ptaków (zwłaszcza sów); pobór wody do naśnieżania może zaburzać stosunki wodne, a dłuższe utrzymywanie się pokrywy śnieżnej może opóźniać sezon wegetacyjny.

Góra Tobołów położona jest na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego, Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 „Gorce”, Specjalnym Obszarze Ochrony Siedlisk Natura 2000 „Ostoja Gorczańska”, Południowomałopolskim Obszarze Chronionego Krajobrazu. W rejonie nartostrady, na wschodnich stokach Tobołowa, polanie Tobołów i pobliskiej polanie Jaworzynka stwierdzano wielokrotnie w latach 2003–2011 obecność chronionych gatunków zwierząt: puchacza, puszczyka uralskiego, włochatki, sóweczki oraz wilka i rysia.

„Realizacja inwestycji na Tobołowie to kolejny w Polsce przykład działania metodą faktów dokonanych. Samowola budowlana została zrealizowana w terenie Gorczańskiego Parku Narodowego, obszaru o najwyższej formie ochrony w Polsce. Taki stan rzeczy jest nie do zaakceptowania – inwestor powinien ponieść stosowną karę” – komentuje Radosław Ślusarczyk, prezes stowarzyszenia.

Zniszczenia dokonane przez inwestora zostały zgłoszone prokuraturze przez Gorczański Park Narodowy oraz PnrWI. Akt oskarżenia o popełnienie przestępstwa powodowania istotnej szkody w świecie roślin i zwierząt prokuratura przekazała Sądowi Rejonowemu w Limanowej. Dodatkowo, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Limanowej prowadzi postępowanie administracyjne związane z dokonaną samowolą budowlaną. Wreszcie, Stowarzyszenie złożyło wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie wystąpienia szkody w środowisku do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie.

Ekolodzy domagają się wyciągnięcia konsekwencji w stosunku do inwestora, który dopuścił się naruszenia prawa i zagrożenia środowiska, zapewnienia przeprowadzenia działań mających na celu ochronę środowiska przyrodniczego w rejonie zrealizowanego przedsięwzięcia oraz zapewnienia przeprowadzenia kompensacji przyrodniczych.

Zdjęcie: KrzyJab (Krzysiek)
Źródło: Nowy Obywatel