PSL chce odebrać bogatym 500 zł na dziecko

Opublikowano: 19.05.2017 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 315

Polskie Stronnictwo Ludowe uderza w tony iście ludowe. Znany dotychczas z liberalnych poglądów gospodarczych lider Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił propozycje, która zakłada wykluczenie z programu osób zarabiających powyżej 20 tys. zł miesięcznie.

Zmiana, którą proponują ludowcy zakłada zmianę charakteru świadczenia – z uniwersalnego na targetowane według dochodu. Zdaniem Kosiniaka-Kamysza osoby o najwyższych zarobkach nie powinny otrzymywać pomocy z budżetu państwa. Wskazał też na inny mankament programu – sztywny próg uprawniający do otrzymywania 500 zł na pierwsze dziecko. PSL proponuje zamiast tego mechanizm „złotówka za złotówkę”, umożliwiający otrzymywanie pomniejszonego świadczenia przez gospodarstwa, które nieznacznie przekroczyły ustawową wysokość dochodów . Przykładowo – jeśli dochód w rodzinie przekracza próg o 40 zł, to rodzina otrzymuje wówczas nie 500, a 460 zł. Według obliczeń przedstawionych przez polityka, takie rozwiązanie zapewniłoby wsparcie dla 400 tys. rodzin.

Ludowcy argumentują, że nie ma żadnego ekonomicznego ani społecznego uzasadnienia aby pieniądze z programu trafiały do majętnych obywateli. Kosiniak- Kamysz uważa, że środki te można przeznaczyć na inne cele. – Wolę dać te pieniądze samotnej matce, która zarabia 2 tys.złotych. Na pewno to miałoby charakter sprawiedliwości społecznej. A to bardzo ważne – mówił w „Poranku Radia TOK FM”. Polityk zaznaczył, że jego partia nie opowiada się za likwidacją programu w przypadku odsunięcia PiS od władzy, lecz za jego usprawnieniem.

Uniwersalny charakter świadczenia był formą powszechnie stosowaną w krajach europejskich w czasach welfare state. Takie rozwiązanie w zamyśle miało zwiększyć akceptację społeczną, szczególnie bogatych obywateli, dla redystrybucji zasobów oraz wygaszać antagonizmy klasowe. Twórcy wychodzili z założenia, że osoby z wysokimi dochodami też muszą czuć się beneficjentami systemu socjalnego.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Waldorfus
Użytkownik

PiS razem z myślą Piłsudskiego

– ale tylko ze świeczką, pod jego pomnikiem.

Nie przypuszczam żeby to było szczere ze strony PSL-u, wszak to postkomuna. Zawsze kłamali. Kłamali razem z całą resztą: PO, SLD, Unią Wolności i całą rzeszą zmieniających nazwę, przez całe ostatnie ćwierć wieku.

Ale sam pomysł popieram. Jest sprawiedliwy – pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy dla bardziej potrzebujących i jednocześnie odsłania ciemną, nieliczącą się z ludzką krzywdą – makiaweliczną, endecką twarz PiS-u: https://waldorfus.wordpress.com/2017/05/01/cela-prokreacja-seryjny-samobojca-a-zbiorowy-samobojca/
– która ujawniła się dopiero po wyborach.

Przypomnę jeszcze o rozdawaniu darmowych leków – dla wszystkich seniorów; również bez względu na dochód. Niektórzy odbierają niezłe emerytury, inni, po zapłaceniu czynszów idą zbierać jedzenie na śmietnikach. To jedzenie które wyrzucają tamci bogaci seniorzy. Tak na marginesie: często uwłaszczona nomenklatura z Polski Ludowej, ubecy, sbecy i ZOMO.
Taka jest na razie pozbawiona skrupułów twarz PiS-u; i wszystko wskazuje na to, że już taka zostanie przynajmniej do kolejnych wyborów. A co będzie po nich…

MichalR
Użytkownik
MichalR

Odbieranie komukolwiek tego świadczenia sprawi że trzeba będzie zatrudnić nową osobę w każdej gminie która będzie rozpatrywała wnioski od każdego dziecka. PSL na pewno na tym nie straci, a i więcej swoich zatrudni

Waldorfus
Użytkownik

@MichalR 19.05.2017 12:10

Państwowiec Swołocz: Bo to jest państwo PiS – od „pisania”

– Panie MichalR.
I tak dotychczas każdy musi składać osobny wniosek: nie ma wspólnego wniosku dla wszystkich. Nie można zatem na jednym wniosku zamieścić oddzielne rubryki „mówiące” o wszystkich dzieciach czy o jakichkolwiek innych kryteriach? To może całkiem zlikwidujmy te wnioski? Ale zapomniałem PiS „lubi papier” i sadzi nowe lasy.

A tak swoją drogą: wystarczyła by odrobina dobrej woli. W dzisiejszych czasach działają chyba systemy komputerowe. Wystarczyło by tylko stworzyć jedną centralną bazę danych, połączoną z fiskusem, ZUS-em i wszystkimi innymi urzędami posiadającymi informację o stanie rodziny, włącznie z informacjami o dzieciach w rodzinie. Każdy urzędnik potrafiący czytać w takiej sytuacji, wiedział by komu się należy, a komu nie.

Zresztą: Posługując się takimi prostymi kryteriami jak na tych wnioskach, i sam system komputerowy poradził by sobie bez udziału tych urzędników. Tylko że tu chodzi o co innego: właśnie o to żeby zarobił: znajomy znajomego urzędnikaka, jego rodzina w gminie i znajomi rodziny. A „Bydło” – https://wolnemedia.net/poczatek-konca-festiwalu-psiego-miesa-w-yulin/#comment-210738
– niech płaci na nich podatki: haracz na utrzymanie urzędników państwowych.