Przyznał się do złożenia fałszywych zeznań ws. Assange’a

Opublikowano: 27.06.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1614

Jeden z kluczowych świadków oskarżenia w sprawie przeciwko założycielowi „WikiLeaks” Julianowi Assange’owi, obywatel Islandii Sigurdur Thordarson, przyznał się do złożenia fałszywych zeznań.

Jak podaje islandzka gazeta „Stundin”, która opublikowała wywiad z Thordarsonem, według dokumentów sądowych Assange, z pomocą Thordarsona chciał przeprowadzić ataki hakerskie na Islandii, w tym skierowane przeciwko parlamentarzystom.

Thordarson powiedział w wywiadzie, że Assange nie prosił go o włamywanie się do telefonów polityków. Teraz twierdzi, że akta, które rzekomo zawierały nagrania rozmów parlamentarzystów, otrzymał z nieznanego źródła, które zaproponowało udostępnienie tych danych Assange’owi, podaje gazeta. Według publikacji Thordarson nie sprawdził zawartości akt i nie wie, co w nich było.

Świadek powiedział również w publikacji, że z własnej inicjatywy dał Assange’owi dostęp do rządowej strony internetowej z informacjami o ruchu pojazdów policyjnych, chociaż Assange o to nie prosił. Thordarson miał dostęp do strony, ponieważ był wolontariuszem w służbach ratowniczych, wyjaśnia gazeta.

Wcześniej informowano, że Departament Sprawiedliwości USA w 2019 r. przygotował nowe zarzuty przeciwko Assange’owi, a jako kluczowy świadek został ściągnięty były informator FBI Sigurdur Thordarson, który został skazany na karę więzienia za fabrykowanie dokumentów pod nazwiskiem Assange’a, oszustwa i pedofilię.

Assange, oskarżony o molestowanie seksualne i gwałt w Szwecji w 2010 roku, od czerwca 2012 roku ukrywał się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, obawiając się ekstradycji. Rankiem 11 kwietnia 2019 roku został zatrzymany na wniosek Stanów Zjednoczonych. Od tego czasu Assange jest przetrzymywany w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Belmarsh. Rozprawa ekstradycyjna rozpoczęła się 2 maja 2019 r. Wkrótce potem władze USA ogłosiły, że wniosły nowe zarzuty przeciwko Assange’owi za 17 naruszeń prawa o szpiegostwie i ujawnianiu tajnych informacji. W przypadku ekstradycji do Stanów Zjednoczonych Assange’owi grozi do 175 lat więzienia.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.