Przyznają się do ludobójstwa, ale nie wypłacą odszkodowań

Opublikowano: 29.05.2021 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 926

Władze niemieckie uznały, że Niemcy popełniły ludobójstwo na terenach dzisiejszej Namibii, na ludach Herero i Nama, na początku XX w. Historycy uważają, że było to pierwsze ludobójstwo ubiegłego wieku. Przed nim Herero stanowili 40 proc. populacji Namibii, dziś ledwo 7 proc. Niemcy zgodzili się przeprosić i wypłacić trochę pieniędzy, ale odszkodowań nie będzie.

Do tragedii doszło w latach 1904-1908. Namibia była wtedy niemiecką kolonią. Lokalni mieszkańcy, od 1884 r. pozbawiani przez kolonizatorów ziemi i bydła, wzniecili w końcu powstanie, na co Niemcy zareagowali wysłaniem gen. Lothara von Trotha z dodatkowym wojskiem. Von Trotha uznał, że najlepszym rozwiązaniem będzie eksterminacja zbuntowanych ludów. Zabito wtedy ok. 70-100 tys. ludzi.

Kolonialne siły niemieckie zastosowały „nowoczesne” techniki ludobójstwa: masowe masakry, wygnania na pustynię, gdzie mężczyźni, kobiety i dzieci umierały z pragnienia i koncentracyjne obozy zagłady, jak Shark Island. Kości, a szczególnie czaszki zabitych, jak i żywi ludzie byli wysyłani do Niemiec do prowadzenia doświadczeń naukowych o charakterze rasowym. Lekarz Eugen Fischer, który działał w Shark Island, napisał potem książkę o „supremacji rasy białej”, która bardzo spodobała się Adolfowi Hitlerowi.

Władze namibijskie zakomunikowały z satysfakcją, że Niemcy zrobiły „pierwszy krok w dobrym kierunku”, ale teraz czekają na przeprosiny i odszkodowania. Z przeprosinami nie będzie problemu: prezydent Frank-Walter Steinmaier już zapowiedział swoją wizytę w Windhoek (stolicy Namibii), by je wypowiedzieć, ale zdaniem Berlina odszkodowań nie będzie, bo antyludobójcza konwencja ONZ, która je przewiduje, weszła w życie w 1948 r. i „nie może działać wstecznie”.

Niemcy zgodziły się wypłacić miliard euro w ratach (rozłożonych na 30 lat) i twierdzą, że pomagali wcześniej Namibii, co tym bardziej miałoby odsunąć kwestię odszkodowań. Dwa lata temu zwróciły Namibii część kości zamordowanych Herero przechowywanych jeszcze w niemieckich ośrodkach naukowych i muzeach.

Autorstwo: Jerzy Szygiel
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
vannamond
Użytkownik
vannamond

No to czekamy na resztę, szczególnie na towarzyszy brytyjskich i amerykańskich.