Przywódca Indian Xukuru-Kariri zamordowany

Opublikowano: 14.11.2016 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 597

Jeden z najbardziej znanych przywódców Indian Xukuru-Kariri, zaangażowany w walkę o odzyskanie ziem przodków został zamordowany z inicjatywy osób pragnących zachować status quo w regionie.

Według wstępnych ustaleń João Natalício Xukuru-Kariri zasztyletowało dwóch mężczyzn, których tożsamości nie udało się ustalić. Do wydarzenia doszło 11 października 2016 roku w miejscowości  Fazenda Canto. Nie ulega wątpliwości, że morderstwo tubylczego przywódcy podyktowane było chęcią zemsty lub uciszenia głosu zabiegającego o demarkację tradycyjnych terytoriów plemienia. Kampania João Natalício wpisywała się w realizacje praw ludności tubylczej zapisanych w prawie pozytywnym Brazylii oraz normach prawa międzynarodowego dotyczących praw ludności tubylczej.

W komentarzu do jego śmierci udzielonym Radzie Misyjnej CIMI inny lider Xukuru-Kariri powiedział, że „region posiada długą historię przemocy związaną z walką o ziemię. João Natalício był szanowanym przywódcą swojego ludu”. Tymczasem w październiku policja federalna z Alagoas wznowiła śledztwo i badania ws. śmierci Itamara Ricardo dos Santosa, członka plemienia Xukuru-Kariri zamordowanego jedenaście lat temu.

Kradzież terytoriów jest największym problemem Xukuru-Kariri i innych ludów plemiennych. Na całym świecie uprzemysłowione społeczeństwa, często za pośrednictwem swoich instytucji, w pogoni za zyskiem dokonują kradzieży ziem rdzennej ludności, podczas gdy ziemia dla ludności plemiennej pozostaje wszystkim – zaspakaja wszystkie potrzeby materialne i duchowe. Po wiekach wydziedziczania, akulturacji i rozbicia rdzenni mieszkańcy ze wschodniej Brazylii nie są właścicielami ziem swych przodków żyjąc na nieproporcjonalnie małych terytoriach. Na przestrzeni ostatnich lat konflikty terenowe doprowadziły do śmierci dziesiątek Indian Guarani, Terena, Tupinamba, Potiguara, Kaingang, Pataxo i Xukuru-Kariri.

Brazylijski kongres od dłuższego czasu prowadzi debatę o zmianach prawnych i konstytucyjnych, które jeśli weszłyby w życie drastycznie osłabiłyby prawa Indian do ich tradycyjnych ziem. Jednym z elementów tych zmian jest przeniesienie decyzji dotyczących demarkacji z organów prezydenckich na instancje parlamentarne wrażliwe na oddziaływanie grup posłów i senatorów związanych z agrobiznesem i wielkimi posiadaczami ziemskimi. Jak wskazuje organizacja Survival International „kluczem do dobrobytu ludności tubylczej jest zapewnienie, że ich ziemia pozostanie pod jej kontrolą. Xukuru-Kariri obok wielu innych plemion i ich sojuszników, domagają się aby propozycje zmian prawnych zostały odrzucone”. Na wezwanie organizacji Survival International ponad 13 tysięcy osób z całego świata wysłało drogą elektroniczną do Kongresu Brazylii swój sprzeciw wobec zmian w brazylijskim prawie znanych pod akronimem „PEC 15”. Indianie Xukuru-Kariri mieszkają w brazylijskich stanach Bahia i Alagoas. Według danych Specjalnego Sekretariatu ds. Zdrowia Rdzennej Ludności przy brazylijskim ministerstwie zdrowia w 2013 roku ich populacja wynosiła blisko 3065 osób.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: cimi.org.brsurvivalinternational.orgihu.unisinos.brpib.socioambiental.org
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.