Przymusowe szczepienia w Polsce – to już realia

Kiedy wszyscy Polacy byli zajęci przygotowaniami do Euro 2012, po cichu w Sejmie jednogłośnie (jeden głos „przeciw”) PO, PiS i inne typy zagłosowały „za” zmianą Ustawy o zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Nie zapoznałem się ze wszystkimi różnicami między nową a starą ustawą, ale znalazłem kilka zmian, które nas „zniewolą”. Analiza jako tako nie potwierdza szerzonej w internecie paniki, że Sanepid będzie miał władzę największą w państwie i będą nas okładać, etc., a Polska będzie musiała kupować szczepionki za każdym razem ogłoszonej pandemii, ale są zmiany, które budzić powinny niepokój. Przeanalizujmy niektóre z nich. Pamiętacie, jak Kopacz pokazała serdeczny palec producentom szczepionek w czasie paniki grypy? Tym razem lobby farmaceutyczne odpowiednio posmarowało i się przygotowało. Oto zmiany w ustawie…

ZMIANA DEFINICJI CHOROBY ZAKAŹNEJ

Stary przepis:

„3) choroby zakaźne – choroby, które zostały wywołane przez biologiczne czynniki chorobotwórcze, które ze względu na charakter i sposób zerzenia się stanowią zagrożenie dla zdrowia publicznego”.

Nowy przepis:

„3) choroba zakaźna – choroba, która została wywołana przez biologiczny czynnik chorobotwórczy”.

Jak widzimy definicja zostało uogólniona. „Rozszerzono definicję choroby zakaźnej potencjalnie na inne choroby, które nie są zakaźne. W ustawie jest wymieniona lista chorób zakaźnych, ale logika podpowiada, że przez samą zmianę definicji otwiera się furtka dla dodania w przyszłości do tej listy każdej choroby, która obecnie nie jest chorobą zakaźną wg starej definicji, a stanie się nią wg nowej.

Jeśli lista środków przymusu bezpośredniego wobec osób chorych na chorobę zakaźną niewiele się zmienia, to problem w tym, że środki przymusu bezpośredniego do przymusowych szczepień mogą być w przyszłości stosowane wobec znacznie większej liczby osób, które wg starej definicji nie są chore na chorobę zakaźną.”

OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIA DLA WSZYSTKICH OBYWATELI

Stary przepis (pogrubione najważniejsze):

„Art. 5. 1. Osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są obowiązane na zasadach określonych w ustawie do:
1) poddawania się badaniom sanitarno-epidemiologicznym, w tym również postępowaniu mającemu na celu pobranie lub dostarczenie materiału do tych badań;
2) poddawania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych”.

Nowy przepis:

„Art. 5 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są obowiązane na zasadach określonych w ustawie do:
1) poddawania się:
a) zabiegom sanitarnym,
b) szczepieniom ochronnym”.

„W starej wersji ustawy obowiązkowym szczepieniom ochronnym podlegają TYLKO osoby w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych, które ogłasza Główny Inspektor Sanitarny. Program ten dotyczy dzieci i młodzieży i co roku jest ogłaszany w formie listy szczepień wg wieku. W nowej wersji ustawy obowiązkowe szczepienia rozszerzono z dzieci na wszystkich dorosłych: „Osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są obowiązane na zasadach określonych w ustawie do poddawania się szczepieniom ochronnym.””

Niby małe zmiany a widzimy jak wiele zmieniają… a to tylko część zmian w ustawie.

Co jest ciekawe, wszystkie partie jednomyślnie (1 poseł z PSL był „przeciwko”) głosowały za poparciem tej ustawy od PO poprzez PiS na Palikocie kończąc!

WSZYSTKIE PARTIE JEDNOMYŚLNIE

Głosowanie nad przyjęciem w całości projektu ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w brzmieniu proponowanym przez Komisję Zdrowia.

Głosowało: 403

Za: 402

Przeciw:1

Wstrzymało się: 0

Nie głosowało: 57

Lobby farmaceutyczne wprowadziło zmiany by nie dopuścić do sytuacji takich, jak wtedy, gdy Kopacz pokazała serdeczny palec firmom farmaceutycznym?

Autor: Łukasz
Źródło: Nowy Ekran

BIBLIOGRAFIA

1. Stara ustawa:
orka.sejm.gov.pl/opinie6.nsf/nazwa/324_u/$file/324_u.pdf

2. Nowa ustawa:
http://orka.sejm.gov.pl/opinie7.nsf/nazwa/293_u/$file/293_u.pdf

3. Wyniki głosowania w Sejmie:
http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/agent.xsp?symbol=glosowania&NrKadencji=7&NrPosiedzenia=16&NrGlosowania=15