Przykład dla Europy?
Islandia znów na językach całego świata. Tym razem nie chodzi jednak o wybuch wulkanu, kryzys finansowy czy Icesave. Chodzi o projekt jaki rząd Islandzki przygotowywał od dawna, a sprawa właśnie nabrała tempa. Publiczna administracja Islandzka (ministerstwa, szkoły, banki, szpitale) chce całkowicie zrezygnować z płatnego oprogramowania własnościowego na rzecz darmowych i otwartych programów alternatywnych.
Kilka szkół średnich w Islandii już całkowicie zrezygnowało z systemu Windows na rzecz systemu Ubuntu Linux. To samo tyczy się oprogramowania MS Office (programy typu Word, Excel, PowerPoint) zastępowane są pakietami biurowymi typu LibreOffice (swoją drogą ten pakiet biurowy jest rewelacyjny i polecam go każdemu) czy OpenOffice.org.
Szefem całego projektu jest Tryggvi Björgvinsson, do projektu powołano także kilku ekspertów którzy badają i rozwiązują problemy związane z kompatybilnością i migracją z drogich programów komercyjnych na bezpłatne i wcale nie gorsze ich odpowiedniki. „Chcemy większej równości pomiędzy oprogramowaniem. Rząd musi wspierać rozwiązania opensource’owe, gdyż niewielu jest dostawców aktywnie sprzedających wolne i otwarte oprogramowanie” – mówi Tryggvi Björgvinsson. To bardzo dojrzała i nowoczesna inicjatywa. Przejście całej infrastruktury administracyjnej Islandii na wolne (free) i otwarte (open) oprogramowanie to kolejny przykład Islandzkiej niezależności, dla całej Europy. A także ostrzegawczy prztyczek w nos dla takich monopolistów i gigantów jak Microsoft, którzy niesamowicie windują ceny swych produktów, równocześnie sprzedając je w ilościach milionów sztuk. Przykładowo system Windows 7 Home Premium, trzy lata po premierze kosztuje blisko 20.000 ISK. Teraz wyobraźmy sobie, że każdy komputer w szkole, w każdym ministerstwie w każdym pokoju, w każdym pokoju lekarskim w szpitalu, itp., itd. musi być wyposażony w taki (a często nawet lepszy niż wersja Home) system, kwota jaką otrzymamy jest wręcz kosmiczna.
Jak zapewnia Tryggvi, celem inicjatywy ma być nie tylko zaoszczędzenie pieniędzy, lecz także stworzenie mocnych fundamentów dla migracji do otwartego oprogramowania przez firmy prywatne. Podczas gdy polscy parlamentarzyści otrzymali w prezencie, w ramach oszczędności, 500 nowych iPodów 2 w najmocniejszej wersji, zakupionych za kwotę blisko 1,75 mln zł brutto, rząd Islandii kolejny raz staje się przykładem dla całej Europy jak oszczędzać z głową, oraz jak wygrywać w walce z systemem, dosłownie i w przenośni.
Opracowanie: Miciur
Na podstawie: linux.pl, wikipedia, eng.forsaetisraduneyti.is, webhosting.pl
Źródło: Informacje.is