Przyjęcie biometrii przez pokolenia Z i millenialsów sięga 75%

Mniej więcej czterech na dziesięciu Amerykanów używa codziennie biometrii twarzy w co najmniej jednej aplikacji. Wskaźnik adaptacji dla osób w wieku od 18 do 34 lat wynosi 75 procent. Dane te pochodzą z nowego raportu firmy CyberLink zajmującej się rozpoznawaniem twarzy (przeprowadzonego online przez zewnętrzną firmę badawczą YouGov).

Według badań, w których we wrześniu wzięło udział 2455 dorosłych Amerykanów w wieku od 18 lat wzwyż, segmentami rynku wiodącymi w przyjmowaniu technologii rozpoznawania twarzy są lotniska (55 procent), banki (54 procent) i gabinety medyczne (53 procent). „Istnieje takie przekonanie, że ludzie nie są gotowi na technologię rozpoznawania twarzy, a jednak prawie wszyscy z nas używają jej codziennie w taki czy inny sposób” – mówi prezes CyberLink Jau Huang. „Ciągle pojawiają się nowe przypadki użycia dla opartego na AI widzenia komputerowego i rozpoznawania twarzy”.

Z raportu wynika, że 68 procent ludzi używa rozpoznawania twarzy do odblokowania telefonu, laptopa lub innych urządzeń osobistych, a następnie 51 procent używa go do zalogowania się do aplikacji w telefonie. „Eksplozja aplikacji mobilnych, koszmar haseł, który wygenerowały, oraz rozwiązanie logowania za pomocą twarzy, które nastąpiło, napędzały początkową adaptację na rynku masowym” – wyjaśnia Huang.

Jeśli chodzi o osoby niechętne biometrii twarzy, 54 procent twierdzi, że byłoby skłonnych do tego podczas zakupów w sklepie, jedzenia w restauracji lub podróży, gdyby lepiej chroniło to ich dane, informacje osobiste i aktywa. Znaczny odsetek (42 procent) stwierdził również, że rozważyłby to dla poprawy bezpieczeństwa w domu i miejscu pracy oraz dla wygody, gdyby skróciło to czas oczekiwania w kolejce (45 procent) lub gdyby pozwoliło im szybciej i wygodniej uzyskać to, czego potrzebują (43 procent). Za tymi czynnikami uplasowało się zapewnienie właściwego użytkowania masek (23 procent), wyeliminowanie kontaktu z człowiekiem (20 procent) oraz uzyskanie doświadczenia VIP (20 procent).

„Wielu postrzega automatyzację opartą na AI jako kluczowe rozwiązanie obecnego kryzysu pracy” – dodaje Huang. „Tradycyjne i internetowe firmy wykorzystują rozpoznawanie twarzy do automatyzacji szerokiego zestawu działań, od bezpieczeństwa i kontroli dostępu po samoobsługę, statystyki i wiele aspektów doświadczenia klienta”.

Raport pojawia się kilka tygodni po tym, jak CyberLink ogłosił, że jego możliwości biometryczne twarzy zostaną zintegrowane z parą nadchodzących Mini PC od ASUSTek.

Autorstwo: Alessandro Mascellino
Źródło zagraniczne: BiometricUpdate.com
Źródło polskie: MapaNWO.pl