Przyjaźń bogatych i biednych kluczem do zmniejszenia nierówności społecznych

Opublikowano: 06.08.2022 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1095

Pomimo tego, że kultura popularna i trenerzy przekonują nas, że jest inaczej, talent i wytrwałość niekoniecznie prowadzą do sukcesu i otwierają drzwi windy społecznej. Smutną rzeczywistością jest to, że dzieci z biednych rodzin zazwyczaj nigdy się nie wzbogacają. Ale to nie znaczy, że nie ma żadnych obejść. Jeden z nich natknął się na badaczy ze Stanów Zjednoczonych. Ich zdaniem przyjaźń między młodymi przedstawicielami różnych warstw społecznych może uratować sytuację.

Problem segregacji klasowej w Stanach Zjednoczonych zaostrzył się od lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Na przykład w dużych miastach segregacja rodzin z dziećmi wzrosła o ponad 20% w latach 1990-2010. Luka dochodowa rodzin z dziećmi w porównaniu do rodzin bez dzieci była w 2010 r. prawie dwukrotna. Powodem tego, co się dzieje, jest po części zwiększenie przepaści między klasami społecznymi, które nastąpiło w ciągu ostatnich 40 lat.

To jednak tylko część problemu. Okazuje się, że obok segregacji dochodowej pojawia się również problem przyjaźni – liczby i głębokości przyjaźni w społeczności lokalnej, tj. w szkole, w pracy, w kościele, klubach itp. Innymi słowy bogaci komunikują się głównie bogatymi rówieśnikami, a biedni z biednymi.

Po przeanalizowaniu ponad 70 milionów połączeń między kontami na „Facebooku”, co stanowi 84% wszystkich dorosłych Amerykanów w wieku od 25 do 44 lat, naukowcy zidentyfikowali wyraźny wzór. Stopień pomieszania biednych i bogatych dzieci na tym obszarze może przewidzieć, jak potoczy się ich życie w przyszłości.

Korelacja była silniejsza niż jakikolwiek inny czynnik, w tym osiągnięcia w nauce, struktura rodziny, dostępność miejsc pracy w społeczności i skład rasowy.

Biedne dzieci dorastające w dzielnicach, w których 70% ich przyjaciół było zamożnych, mogą spodziewać się średnio 20% wzrostu dochodów w wieku dorosłym w porównaniu z tymi, które nie miały tak bogatych przyjaciół z dzieciństwa. Badacze doszli do tego wniosku, określając status społeczno – ekonomiczny każdego podmiotu na podstawie otwartych danych o dochodach i informacji o wykształceniu.

Naukowcy zauważyli wcześniej, że biedne dzieci dorastające w bogatszych dzielnicach zazwyczaj zarabiały więcej niż ich rodzice, gdy dorastali. Jest to logiczne, ponieważ takie społeczności są bezpieczniejsze, czystsze, lepiej wyszkolone z lepszymi możliwościami na intratną pracę. Jednak nawet na obszarach o równych dochodach i strukturze społecznej niektóre miejsca mają większą mobilność społeczną. Wyniki tej analizy dają odpowiedź, dlaczego tak się dzieje.

Autorzy badania, ekonomiści z Harvardu, Stanford, New York University i Santa Fe Institute, nazywają ten efekt „połączeniem gospodarczym”. Jego istotą jest to, że towarzystwo bogatych i biednych ma korzystny wpływ.

Naukowcy wyjaśniają to zjawisko w następujący sposób. Jeśli biedne dzieci dorastają w przyzwoitych obszarach i przyjaźnią się z bogatymi, to inspiruje je to do dążenia, aby mieć więcej i osiągnięcia tego samego standardu życia, co ich przyjaciele. Dzieci kopiują priorytety, cele i życiowe decyzje rodziców swoich zamożniejszych rówieśników. Ponadto więzi z dzieciństwa mogą być cennym atutem w momencie zatrudnienia i rozwoju kariery.

W przeszłości związek dochodów rodziny z poziomem rozwoju dzieci był wielokrotnie rejestrowany w toku badań obserwacyjnych, ale nie ma jeszcze bezpośrednich dowodów eksperymentalnych na wpływ poziomu życia na aktywność neuronów mózgowych. Amerykańscy naukowcy jako pierwsi odkryli związek między dodatkowymi pieniędzmi rodziców a bardziej rozwiniętym mózgiem dziecka.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.