Przygotowują broń do niszczenia ciał niebieskich
Rosyjscy naukowcy zamierzają zmodyfikować rakiety balistyczne, tak aby stały się bronią zdolną do zniszczenia, lub zmiany trajektorii lotu niektórych niebezpiecznych obiektów. Obecnie trwają opracowania teoretyczne, ale w planach jest też próbny atak na wybrany obiekt, do czego miałoby dojść w ciągu najbliższych 20 lat.
Bardzo możliwe, że celem stanie się słynna asteroida 99942 zwana też Apophis. Rosjanie od dawna ostrzegają, że to ciało niebieskie może być potencjalnie niebezpieczne już w 2036 roku. Wcześniej sugerowano konieczność umieszczenia na jego powierzchni radiowej boi sygnalizacyjnej, która pomogła by w precyzyjnym wytyczeniu orbity tego ciała niebieskiego.
NASA już wielokrotnie twierdziła, że asteroida Apophis nie jest zagrożeniem. Jednak rosyjscy eksperci mają zdanie odrębne i konsekwentnie przygotowują się do oparcia tego zagrożenia. Trudno się dziwić, skoro statystycznie rzecz biorąc, największy kraj świata ma największe szanse stać się celem upadku obiektu z kosmosu. Incydent z meteorem tunguskim i czelabińskim, potwierdza zresztą słuszność takiego sposobu myślenia.
Rosjanie chcą mieć zatem system ochrony i w tym zakresie współpracują na arenie międzynarodowej. Specjaliści podkreślają, że tankowanie rakiety balistycznej zdolnej do lotu w przestrzeni kosmicznej może potrwać nawet do 10 dni, więc jeśli wykryjemy groźną skałę na kursie kolizyjnym z Ziemią potrzebujemy wiedzieć o niej odpowiednio wcześniej.
Inne pomysły zakładające neutralizację niebezpiecznych ciał niebieskich zakładają, że zagrożenie poznamy na lata przed zderzeniem. Aby wpłynąć na trajektorię lotu takiego obiektu proponuje się malowanie na biało fragmentów asteroidy, co na skutek efektu Jarkowskiego, powinno spowodować jej zepchnięcie poprzez samą długotrwałą ekspozycję na światło słoneczne.
Trzeba przyznać, że te plany brzmią bardzo fantastycznie i to dobrze, że ktoś pracuje nad tym, aby Ziemia nie była zupełnie bezbronna przed całkiem realnymi zagrożeniami z kosmosu.
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl