Przybywa dzieci “z nieprawego łoża”

Opublikowano: 18.11.2016 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 458

Spośród urodzonych w zeszłym roku 370,4 tys. polskich dzieci aż 24,6 proc. pochodzi spoza związku małżeńskiego. Polacy zrzucają okowy tradycjonalizmu?

Z roku na rok wzrost urodzeń nieślubnych dzieci zmienia się mniej więcej o 0,5 procenta — wydaje się, że to niewiele, ale, jak podaje dziennik “Rzeczpospolita” — kiedy popatrzy się na statystyki z perspektywy 25 ostatnich lat — jest to wzrost znaczący (26,9 proc. urodzeń dzieci z nieformalnych związków w miastach oraz 21,2 na wsi). Wygląda na to, że Polacy i Polski, zwłaszcza ci z dużych miast, coraz częściej decydują się na to, aby zostać rodzicami, a jednoczenie nie zawierać związków małżeńskich.

W 2015 roku na świat przyszło 370,4 tys. dzieci, spośród których 90,7 tys. miało niezamężną mamę — co świadczy o tym, że Polki powoli przestają wierzyć w “jedyną słuszną” tradycyjną drogę prowadzącą do założenia rodziny — “najpierw mąż, potem dzieci” i decydują się układać sobie życie po swojemu, nie zważając na konwenanse i presję społeczną.

Najwięcej dzieci “z nieprawego łoża” przychodzi na świat w województwach na zachodzie Polski.

Mimo tych imponujących statystyk na wsiach i na prowincji stereotypy trzymają się mocno. Wskaźniki urodzeń nieślubnych dzieci nie rosną tak szybko — w ciągu ćwierć wieku wzrost wyniósł 16,8 proc., w miastach zaś prawie 20 proc.

Polska wciąż uznawana jest za jeden z krajów o tradycyjnej strukturze społecznej w porównaniu z resztą Europy. Słowenia, Francja, Szwecja, Dania, Belgia — w tych krajach połowa dzieci rodzi się poza związkami małżeńskimi. W sąsiednich Czechach natomiast w ciągu 25 lat statystyki dosłownie “skoczyły”: z 8,6 proc. do 46,7 proc.. W konserwatywnej zdawałoby się Bułgarii zaś podniosły się z 12,4 proc. do 58,8 proc.

Socjolodzy przewidują, że w najbliższych latach poza małżeństwami będzie rodzić się ponad 30 proc. młodych Polaków.

Autorstwo: Julia Baranowska
Zdjęcie: sathyatripodi (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.