Przy produkcji sztucznego mięsa powstaje więcej CO2

Opublikowano: 15.05.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1878

Czy sztuczne mięso to rewolucyjny przełom, czy może raczej zagrożenie dla środowiska? To pytanie rodzi wiele kontrowersji.

Niedawne badania przeprowadzone przez zespół naukowców z University of California wykazały, że produkcja mięsa in vitro może mieć znacznie większy negatywny wpływ na środowisko niż tradycyjne hodowle bydła. Według nich zwiększanie produkcji tego typu mięsa może prowadzić do emisji dwutlenku węgla nawet od 4 do 25 razy większej niż w przypadku standardowej produkcji wołowiny.

Jednak główną trudnością jest niedokładność modeli opisujących wpływ produkcji mięsa hodowlanego na klimat. Wykorzystywane modele często opierają się na technologiach, które albo jeszcze nie istnieją, albo których skuteczne skalowanie jest mało prawdopodobne. W związku z tym naukowcy zasugerowali, że zamiast całkowicie rezygnować z produkcji sztucznego mięsa, lepszym podejściem byłoby opracowanie linii komórkowych, które umożliwiłyby zredukowanie energochłonnych procesów oczyszczania.

Według ekspertów, sztuczne mięso, w formie, w jakiej jest obecnie produkowane, nie jest jeszcze w pełni gotowym produktem. Jest to jednak przełom technologiczny, który w przyszłości może zrewolucjonizować przemysł spożywczy. Kluczowe jest kontynuowanie badań i dalszy rozwój technologii, które pozwolą na zmniejszenie negatywnego wpływu produkcji na środowisko.

Nie można jednak zapominać o aspekcie społecznym i etycznym tej kwestii. Sztuczne mięso oferuje alternatywę dla osób, które z różnych powodów rezygnują z mięsa pochodzenia zwierzęcego, a także może przyczynić się do zmniejszenia cierpienia zwierząt hodowlanych. Dodatkowo dostarcza możliwość dostępu do białka zwierzęcego dla społeczności, które z różnych powodów nie mają do niego łatwego dostępu. Zatem równie ważne, jak dalsze prace nad optymalizacją produkcji, jest prowadzenie dialogu społecznego na temat zalet i wad tej innowacyjnej technologii.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Kazma 15.05.2023 10:10

    Będę już wolał przejść na wegetarianizm niż jeść sztuczne “mięso”.

  2. Vaunes 15.05.2023 10:38

    Przecież w tej branży także nie chodzi o ekologię ale o świetny biznes dla kilku najbogatszych ludzi na świecie, a w dalszej perspektywie kontrolowanie populacji ludzkiej.

  3. Kazma 15.05.2023 16:18

    Potworom w ludzkiej postaci trzęsącym światem docelowo chodzi o to żeby zwykły człowieczek nie mógł samodzielnie niczego ale to niczego zrobić, wyprodukować, wyhodować, naprawić itd – całkowite ubezwłasnowolnienie i całkowite uzależnienie od systemu potworów. Najgorsze jest to, że ludzkość jest już w dużej części tak urobiona, że przyjmie to wszystko dobrowolnie i jako coś pożądanego. Nieskończona wydaje się głupota ludzi, którzy wierzą, sądzą, że władze a także właściciele koncernów, banków i wszyscy ci co rządzą światem – czynią cokolwiek dla ich dobra.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.