Przezroczyste drewno w panelach słonecznych?

Opublikowano: 03.04.2016 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 725

Drewniane okna czy panele słoneczne już wkrótce mogą stać się rzeczywistością. Drewno to jeden z najtańszych i najlepszych materiałów budowlanych. Naukowcy z Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie opracowali przezroczysty materiał wykonany z drewna, który jest gotowy do masowej produkcji.

Profesor Lars Berglund z Centrum Nauki o Drewnie im. Wallenberga mówi, że dotychczas produkowano mikroskopijne próbki przezroczystego drewna na potrzeby badawcze. Tym razem jednak powstał materiał w dużej skali. “Przezroczyste drewno to dobry materiał do produkcji paneli słonecznych. Jest to tani, łatwo dostępny surowiec odnawialny. To szczególnie ważne, jeśli chcemy używać paneli na dużych powierzchniach” – mówi uczony. Jego zdaniem taki materiał przyda się też w oknach i tam, gdzie potrzebne jest światło i zachowanie prywatności. Przezroczyste drewno pozyskuje się z forniru, z którego chemicznie usuwa się ligninę. “Gdy usuniemy ligninę otrzymamy piękne białe drewno. Jednak, jako że drewno nie jest naturalnie przezroczyste, musimy jeszcze popracować nad nim na poziomie nano” – mówi uczony. Biały fornir pozbawiony ligniny jest impregnowany za pomocą przezroczystego polimeru.

Profesor Berglund mówi, że w najbliższym czasie zajmie się zwiększeniem przejrzystości drewna oraz eksperymentami z różnymi jego gatunkami. “Drewno to najczęściej używany naturalny materiał budowlany. Pochodzi z naturalnych źródeł, ma świetne właściwości mechaniczne, w tym wytrzymałość, wiązkość, małą gęstość i niskie przewodnictwo cieplne.”

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Phys.Org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. ven0m 04.04.2016 09:54

    Drewno oczywiście jest materiałem naturalnym i odnawialnym, natomiast te polimery, które będzie ono docelowo zawierać już pewnie tak neutralne dla środowiska i biodegradowalne nie będą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.