Przez zamieszki w RPA brakuje jedzenia

Opublikowano: 20.07.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1574

Trwające drugi tydzień zamieszki w Republice Południowej Afryki polegają głównie na plądrowaniu i podpalaniu sklepów oraz magazynów. Z tego powodu w kraju zaczyna brakować żywności i paliwa, dlatego przywódca jednej z południowoafrykańskich społeczności ostrzega nawet przed pojawieniem się zjawiska kanibalizmu.

W ubiegłym tygodniu południowoafrykańskie władze zdecydowały się na rozmieszczenie w niektórych miastach kilku tysięcy żołnierzy. Dodatkowo ogłoszono mobilizację rezerwistów, którzy mieliby pomóc w zaprowadzeniu porządku. Po aresztowaniu byłego prezydenta Jacoba Zumy głównie w dwóch prowincjach RPA trwają bowiem zamieszki, podczas których plądrowane i podpalane są sklepy oraz magazyny.

Sytuacja w RPA zamiast się uspokajać staje się coraz groźniejsza. W wielu miejscach kraju zaczyna brakować żywności oraz paliwa, ponieważ z powodu rozruchów nie funkcjonują niektóre szlaki komunikacyjne. Dodatkowo areną najbardziej gwałtownych zamieszek stało się miasto Durban, będące jednocześnie największym portem w całym kraju.

Problemy RPA związane z zamieszkami relacjonuje brytyjski dziennik „Financial Times”. Jego dziennikarze rozmawiali między innymi z przedstawicielami lokalnych społeczności, które są zaangażowane w obronę niesplądrowanych jeszcze sklepów i marketów. Przywódca lokalnej społeczności w Soweto, Nhlanhla Lux, ostrzega więc przed możliwością pojawienia się kanibalizmu w związku z brakiem żywności.

Opozycyjny Sojusz Demokratyczny (DA) krytykuje z kolei czarnych komunistów z Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC). Partia popularna wśród białej społeczności RPA uważa obecne zamieszki za efekt wewnętrznej rywalizacji w ANC, za którą obecnie płaci całe państwo. Dodatkowo DA domaga się pilnego wsparcia służb bezpieczeństwa, bo przegrywają one obecnie z agresywnymi szabrownikami.

Na podstawie: FT.com, NYPost.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.