Przez kilka lat oszukiwał media udając terrorystę z Syrii

Opublikowano: 11.10.2021 | Kategorie: Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 818

Kanadyjczyk Shehroze Chaudhry na rozprawie sądowej w Ontario przyznał, że wymyślił historię o swoim pobycie w Syrii w charakterze terrorysty i kata Państwa Islamskiego – informuje „The New York Times”.

Chaudhry zaczął publikować fałszywe wiadomości w mediach społecznościowych w 2016 roku. Zwróciły na niego uwagę serwisy informacyjne, w tym NYT. Podając się za Abu Huzaifa al-Kanadi, Chaudhry został głównym bohaterem dziesięcioodcinkowego podcastu „The Times” Caliphate, który wywołał poruszenie w 2018 roku. Opinia publiczna krytykowała nawet premiera Justina Trudeau, twierdząc, że jego rząd wpuścił „mordercę” do kraju.

Policja przesłuchała Chaudhry’ego w 2017 roku. Już wtedy mężczyzna przyznał się do kłamstwa. Ale udało mu się dalej wykorzystywać fikcyjną osobowość, m.in. do współpracy z mediami. Dziennikarze nie sprawdzali jego historii i wykorzystywali ją w swoich materiałach. Przez cały ten czas Kanadyjczyk pracował w rodzinnej restauracji.

Shehroze Chaudhry został aresztowany w ubiegłym roku za „oszustwo związane z terroryzmem”. Okazało się, że nigdy nie był w Syrii i nie był zaangażowany w działalność terrorystyczną. „The New York Times” musiał usunąć z nim podcasty i zwrócić nagrody za „wysokiej jakości materiał”.

Prawnik Nader Hasan powiedział, że jego klient nie działał w złej wierze ani jego działania nie miały znamion przestępstwa. Kanadyjczyk musiał wpłacić dziesięciu tysięcy dolarów, które zostaną skonfiskowane, jeśli incydent się powtórzy. Uniknął jednak kary więzienia.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Możliwość komentowania została wyłączona.