Przewozy Regionalne zastrajkują

Opublikowano: 15.06.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 210

Związki zawodowe zapowiedziały strajk w Przewozach Regionalnych. Zacznie się 30 czerwca o północy.

Przyczyną planowanego strajku jest realne zagrożenie upadłością spółki, co doprowadzi do wyrzucenia na bruk około 9 tys. zatrudnionych w Przewozach Regionalnych. Związkowcy za ten stan rzeczy obarczają winą rząd oraz marszałków województw – właścicieli kolejowego przewoźnika.

Szczegóły przebiegu działań protestacyjnych zostaną podane na konferencji prasowej w poniedziałek 15 czerwca o godzinie 12. Strajk organizują trzy centrale związkowe zrzeszające pracowników kolei: Konfederacja Kolejowych Związków Zawodowych, Solidarność oraz Federacji Związków Zawodowych Pracowników PKP.

Przewozy Regionalne – największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce – nieustannie boryka się z olbrzymimi problemami finansowymi. Pod koniec zeszłego roku rząd przedstawił plan uzdrowienia spółki. Ma on polegać na dokapitalizowaniu jej przez Agencję Rozwoju Przemysłu, która stanie się większościowym udziałowcem przewoźnika.

Zarząd spółki z jej prezesem Tomaszem Pasikowskim, zapowiedział restrukturyzację zatrudnienia oraz optymalizację siatki połączeń. Szacuje się, że w wyniku zmian pracę ma stracić blisko 2 tys. zatrudnionych, a ilość wykonywanej pracy przewozowej ma zmaleć o ponad 20%. Już teraz zarząd Przewozów Regionalnych likwiduje tanie pociągi InterREGIO. Dziś pasażerowie stracili kolejne dwa połączenia Wrocławia z Lublinem i Warszawą.

Dodatkowo w ramach “planu naprawy” spółka ma zmienić nazwę. Na jaką? Tego prezes Pasikowski jeszcze nie zdradził.

Trudną sytuację Przewozów Regionalnych potęguje powoływanie przez marszałków województw – właścicieli spółki – nowych spółek kolejowych obsługujących wydzielone województwa. Dotychczas spółki takie powstały w województwach: Mazowieckim, Śląskim, Wielkopolskim, Małopolskim, Dolnośląskim, Łódzkim, Natomiast kolejne regiony, takie jak Zachodniepomoże i Podkarpacie planują stworzyć swoich przewoźników kolejowych.

Zapowiadany strajk sprawi, że staną wyłącznie pociągi Przewozów Regionalnych. Pociągi innych spółek, w tym tych powołanych przez marszałków, będą kursować bez zakłóceń. Nie wiadomo czy taki scenariusz nie zachęci władz województw do szybszej realizacji planu tworzenia i rozwijania własnych spółek kolejowych.

Dotychczas, poza branżowymi periodykami, trudnej sytuacji w Przewozach Regionalnych, media głównego nurtu nie poświęcały wiele uwagi. Podróżni nie zdają sobie sprawy, jakie skutki może wywołać ewentualna upadłość największego w Polsce przewoźnika kolejowego. Związki zawodowe również nie informowały pasażerów o nieustannej degradacji regionalnych przewozów kolejowych. Istnieje więc uzasadniona obawa, że media podgrzewając atmosferę w okół planowanego strajku, skierują złość pasażerów na kolejarskich związkowców.

Autorstwo: PF
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Kaczor3333
Użytkownik
Kaczor3333

Trzeba jakoś ludzi przesadzić na Pendolino, wszak tak drogi pociąg nie będzie woził powietrza. Dlaczego tak nic się nie opłaca?

zefirr
Użytkownik
zefirr

trzeba było pogonić Solidarność z kolei i utrzymać koleje w polskich rękach a nie pozwolić agenturze demolować