Przetrzebione oceany
„Dzięki badaniom australijskich naukowców dowiadujemy się, jak bardzo przetrzebiliśmy oceany. Specjaliści z ARC Centre of Excellence for Coral Reef Studies (Coral CoE) przeanalizowali tysiące artykułów prasowych dotyczących połowów ryb u wybrzeży stanu Queensland. Odkryliśmy, że w XIX wieku rekreacyjne wypady na ryby przynosiły połów liczony w setkach sztuk. A wypady takie trwały zaledwie po kilka godzin” – mówi doktor Ruth Thrustan.
Uczeni połączyli dane historyczne z nowoczesnymi metodami statystycznymi, co pozwoliło im określić średnią liczbę ryb, jaką w ciągu godziny łowił rybak-amator w latach 1871-1939. Gdy porównali te dane z danymi współczesnymi okazało się, że obecnie amatorzy rybołówstwa łapią 9-krotnie mniej ryb niż w przeszłości.
„Gdy przejrzeliśmy stare gazety, zdumiało nas, jak wiele szczegółowych informacji można w nich znaleźć. Pozwalają one na znacznie lepsze zrozumienie, jak bogate i produktywne były niegdyś te wody. Możemy też poznać fascynującą historię rozwoju rybołówstwa w Queensland. Jednak, co najważniejsze, dzięki tym artykułom widzimy współczesne rybołówstwo w perspektywie historycznej, co pozwala zrozumieć jego rozwój w czasie i daje dane potrzebne do odpowiedniego zarządzania zasobami morskimi” – mówi Thurstan.
Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: Science Newsline
Źródło: Kopalnia Wiedzy