Przetestowano urządzenie do chwytania zwierząt głębinowych

Opublikowano: 26.07.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 304

Ocean jest pełen niesamowitych stworzeń, jednak badanie ich bez stwarzania żadnego zagrożenia jest często trudnym zadaniem. Szczególnie narażone na uszkodzenia są ryby głębinowe oraz niewielkie stworzenia zbudowane z delikatnych tkanek. Obecnie naukowcy opracowali specjalne robotyczne ramię, które może bezpiecznie uchwycić najdelikatniejsze stworzenia morskie.

Niezwykły robot nosi nazwę Rotary Actuated Dodecahedron (RAD) i posiada rozkładane dwunastościenne ramię. System posiada pięć identycznych, wydrukowanych w 3D powierzchni polimerowych, które mogą się obracać.

Zespół naukowców przetestował RAD w Mystic Aquarium w Connecticut, gdzie z powodzeniem łapał i uwalniał znajdujące się tam meduzy. Następnie robot został zamontowany na zdalnie sterowanym pojeździe dostarczonym przez Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) i przetestowany na głębokości od 500 do 700 metrów. Zespół był w stanie schwytać i uwolnić kalmary oraz meduzy, nie powodując żadnych uszkodzeń.

„Podchodzimy do tych zwierząt tak, jakby były dziełami sztuki. Nie wycięlibyśmy fragmentu portretu Mony Lisy, aby go przestudiować. Używamy najbardziej innowacyjnych narzędzi, które są dostępne, aby zbadać organizmy głębinowe, które niejednokrotnie liczą tysiące lat.” – dodał jeden z autorów, David Gruber, profesor biologii i nauk o środowisku w Baruch College.

Naukowcy planują dodanie czujników i kamer, aby po schwytaniu zwierząt naukowcy mogli posiąść jak największą ilość informacji na temat schwytanych stworzeń. Zespół rozważa także stworzenie robota o większej sile, który mógłby zostać wykorzystany do badań geologicznych.

Autorstwo: B
Na podstawie: Iflscience.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o