Przestańcie karmić antybiotykami zdrowe zwierzęta!

Opublikowano: 12.11.2017 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 565

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), wystosowała kolejne oficjalne zalecenia dla rolników oraz przemysłu spożywczego. Najistotniejszym z nich jest powstrzymanie się od stosowania antybiotyków u zdrowych zwierząt – leki są stosowane bo stymulują ich wzrost i zapobiegają chorobom. Motywacją dla decyzji jest nie tyle ograniczenie produkcji niezdrowego mięsa, co utrzymanie skuteczności antybiotyków w ogóle.

Zalecenia zgłoszono po opublikowaniu artykułu w czasopiśmie naukowym The Lancet Planetary Health. Badania wykazały, że dzięki ograniczeniu stosowania antybiotyków u zwierząt, które są przeznaczone na ubój, liczba bakterii opornych na antybiotyki spadnie nawet o 39%.

Bakterie oporne na antybiotyki są poważnym zagrożeniem dla całego świata. Naukowcy uważają, że nadużywanie lub niewłaściwe stosowanie leków może ostatecznie doprowadzić do powstania drobnoustrojów, których nie będziemy w stanie zniszczyć. Skutki odczuwamy już dzisiaj – istnieje kilka nowych rodzajów bakterii, które są odporne na większość z obecnie znanych antybiotyków.

„Brak skutecznych leków jest równie poważnym zagrożeniem dla ludzkości, co nagła i śmiertelna epidemia” – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. „Jesteśmy zmuszeni do szybkich i konkretnych działań w wielu sektorach, aby zahamować wzrost drobnoustrojów opornych na leczenie”.

Tymczasem na całym świecie wykorzystuje się około 80% antybiotyków do szybszego i bardziej wydajnego hodowania zwierząt. Do tej pory bagatelizowano problem, twierdząc, że zwierzęta są szprycowane lekami, które nie mają wpływu na ludzkie zdrowie.

Jednak dowody naukowe wykazują na to, że nadużywanie antybiotyków u zwierząt może przyczyniać się do powstawania opornych na leczenie bakterii. Ilość antybiotyków, które wstrzykuje się zwierzętom hodowlanym, stale rośnie, napędzana coraz większym popytem na mięso – czy uda się zmienić przyzwyczajenia hodowców tymi nowymi zaleceniami? Wydaje się to mało prawdopodobne.

Autorstwo: Scarlet
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.