Prześladowania chrześcijan w Egipcie

Opublikowano: 07.01.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2494

Egipt stał się bardzo niebezpieczny dla chrześcijan. Brytyjski dziennik “The Guardian” donosi że tylko w ubiegłym roku zamordowano tam 128 chrześcijan.

Chrześcijanie w Egipcie doświadczają niespotykanych prześladowań takich jak zamykanie kościołów, porywanie dziewczynek celem zmuszenia ich do małżeństwa z muzułmanami, oraz gwałty. Fundacja “Open Doors” poinformowała, że Egipt w rankingu prześladowań chrześcijan przemieścił się do góry, co wskazuje na wzrost prześladowań na tle innych krajów, w których chrześcijanie są krzywdzeni. Według listy “World Watch List” najbardziej niebezpiecznym krajem jest nadal Korea Północna a największy wzrost prześladowań nastąpił w Nepalu. Egipt, w którym żyje najwięcej chrześcijan na Bliskim Wschodzie, daje jednak powód do zmartwień.

Oficjalnie 10% z 95-milionowej społeczności to chrześcijanie. Dawałoby to 9,5 milionów ludzi, ale nieoficjalnie mówi się, że liczba ta jest znacznie wyższa. Z tej liczby większość to chrześcijanie ortodoksyjni, 1 milion to ewangelicy, a 250 tysięcy katolicy.

Ortodoksyjni chrześcijanie obchodzili święta Bożego Narodzenia w niedzielę w towarzystwie ochrony z uwagi na duże zagrożenie.

Przed Nowym Rokiem dokonano ataku terrorystycznego na autobus turystyczny, w którym zginęły 2 osoby a raniono 12 osób.

W dniu 29 grudnia 2018 roku terrorysta z karabinem zaatakował koptyjski kościół i przykościelny sklep w pobliżu Kairu zabijając 11 wiernych.

7 stycznia prezydent Abdel Fattah Al-Sisi wysłał dziesiątki tysięcy uzbrojonych żołnierzy na ulice kraju, aby zapewniali bezpieczeństwo.

Według organizacji Open Doors w Egipcie zamordowano 128 chrześcijan za to, że byli chrześcijanami, ponad 200 zmuszono do opuszczenia opuszczenia domów w 2017 roku.

W dwóch zamachach dokonanych w ubiegłoroczną Wielkanoc zabito 49 osób. 29 osób zginęło z rąk muzułmanów którzy zaatakowali chrześcijan podróżujących do monastyru w maju.

W gubernatorstwie Al-Minja porwanych zostało ponad 15 dziewczynek, aby zmusić je do małżeństw z muzułmanami i przekonwertować je na islam.

W wywiadzie udzielonym Guardianowi biznesmen i jednocześnie chrześcijanin ewangelicki z Kairu zwrócił uwagę na rozdźwięk, do którego dochodzi pomiędzy tym co mówi rząd, a tym co robią muzułmanie w kraju na szczeblu lokalnym. “Premier wygłasza płomienne mowy na otwarciu katedry a lokalna policja biznesmeni sędziowie dyskryminują chrześcijan”.

Chrześcijanie są pomijani w naborze do pracy, na studiach otrzymują gorsze oceny lub się ich usuwa. W szkołach podstawowych dzieci chrześcijańskie są sadzane w ostatnich ławkach, sklepy chrześcijan są bojkotowanie, a pacjenci chrześcijańscy w szpitalach nie otrzymują właściwej opieki. Chrześcijan się nie tylko zastrasza, aby opuszczali swoje domy, ale i fizyczne ich eliminuje. Wiadomo że zaniedbania w trakcie leczenia szpitalnego nie kończą się wysypką, ale mogą doprowadzić do śmierci.

Egipcjanie nie mogą zrzucić za to winy na ekstremistów, których jest tam garstka. To w świadomości zwykłych muzułmanów zakodowane zostało, że chrześcijanie są niewiernymi, którymi się pogardza. Do takiej sytuacji doprowadzają islamscy imamowie, którzy nauczają nienawiści w stosunku do innych wierzeń.

Lisa Pearce z Open Doors mówi, że “chrześcijanie w Egipcie doświadczają niesamowitej dyskryminacji i znęcania jeśli nie chcą porzucić swojej wiary. Nam trudno jest nawet sobie wyobrazić przez co przechodzą ludzie z powodu swojej wiary codziennie i w każdej sferze swojego życia. W Egipcie, jak i wielu innych krajach Bliskiego Wschodu, religia jest wymieniana w dowodzie osobistym. To czyni dyskryminację na tle religii bardzo prostą. Jesteś ignorowany podczas zatrudnieania, wydawania zezwoleń budowlanych. Kiedy chodzisz do kościoła stajesz się obiektem prześladowań”.

W dokumencie filmowym opublikowanym na kanale DW Documentary w 2019 roku pod tytułem “Is Egypt failing to protect its Coptic Christians?” (“Czy Egipt zawiódł w ochronie Chrześcijan?”) jest zawarta informacja, że napaści na chrześcijan dokonuje się głównie w biednych, zacofanych regionach. Głównie niewykształceni muzułmanie nie tylko atakują chrześcijan, ale dążą do odebrania im dóbr widząc w tym szanse na łatwe wzbogacenie się.

Autorstwo: Brytol
Źródło: Brytol.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. donkey 08.01.2019 10:53

    Islam = religia pokoju…. dla muzułmanów, dla niewiernych śmierć lub podatek

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.