Prześladowana mniejszość wraca na wojenną ścieżkę

Opublikowano: 08.10.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 571

ARSA (Arakan Rohingya Salvation Army) – organizacja bojowa prześladowanej w buddyjskiej Mjanmie muzułmańskiej mniejszości Rohingja – ogłosiła, że od poniedziałku przestanie ją obowiązywać jednostronne, miesięczne zawieszenie broni.

ARSA zawiesiła broń 10 września, by zrobić „przerwę humanitarną”, umożliwić ocenę i odpowiedź na kryzys humanitarny w zachodnim stanie Arakan (Rakhine), wywołany masowymi represjami birmańskiego wojska przeciw społeczności Rohingja. ONZ oceniła je jako „czystkę etniczną”.

Wielka fala uchodźców z Arakanu, ponad pół miliona ludzi, przekroczyła granicę z sąsiednim Bangladeszem, by uciec przed birmańskim wojskiem, palącym wsie i mordującym mieszkańców.

Do masowych represji doszło po 25 sierpnia, kiedy ARSA uderzyła jednocześnie w kilka posterunków policji i straży granicznej, „by utworzyć bezpieczne przejście dla cywilów uciekających przed czystką etniczną”. W Mjanmie zostało dziś mniej Rohingja, niż jest ich teraz w Bangladeszu.

Mjanmańskie wojsko oskarżyło w piątek ruch oporu ARSA o podpalanie własnych wiosek. Jednak uchodźcy i organizacje międzynarodowe (które mają teraz ograniczony dostęp do Arakanu) oskarżają raczej armię i „spontaniczne” milicje nacjonalistów buddyjskich.

W tym tygodniu, po kilku dniach spokoju, Rohingja podjęli swój masowy exodus do Bangladeszu. Głównie z powodu braku żywności na zachodzie Mjanmy. Według ONZ, ludzie przeżywają tam „niewyobrażalne cierpienia”. Na granicy pojawia się ostatnio ok. 2 tys. wycieńczonych uchodźców dziennie.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.