Przerażający bilans klęsk żywiołowych w Kenii

Opublikowano: 07.05.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 314

260 tysięcy osób zmuszonych opuścić swoje domy i gospodarstwa, 100 ofiar śmiertelnych – to bilans ostatnich dwóch miesięcy w Kenii, nękanej przez suszę, a potem powodzie. Według ONZ pojawiło również realne jak nigdy niebezpieczeństwo wybuchu epidemii cholery.

Kenia w ubiegłym roku padła ofiarą potężnej suszy, która uderzyła w Afryce Wschodniej. Władze wydały wówczas oświadczenie o katastrofie narodowej. 3 miliony ludzi wymagały specjalistycznej opieki medycznej, a 2,6 miliona – głodowało. Później przyszły powodzie, które zalewały państwo od marca. W efekcie prawie 300 tysięcy Kenijczyków musiało porzucić swoje gospodarstwa. Około 100 osób utonęło.

Rzecznik Biura ONZ do spraw Koordynacji Pomocy Humanitarnej Jens Laerke kilka dni temu przedstawił prognozy dla Kenii, bynajmniej nie optymistyczne: – Największym humanitarnym kryzysem, poza zniszczeniem domów, jest możliwy wybuch epidemii, zwłaszcza cholery i innych niebezpiecznych chorób roznoszonych przez komary.

Już sam kwiecień przyniósł 13 tysięcy przypadków zachorowań na cholerę i 55 ofiar śmiertelnych.

Wiosenne powodzie zniszczyły prawie 50 tysięcy domostw, z 260 tysięcy osób, które zmuszone były uciekać i pozostawić swoje dobytki, większość dotknęła bezdomność. Państwo nie nadąża z pomocą wszystkim rodzinom, które pozostały bez dachu nad głową. Media rwą włosy z głowy nad nieskutecznością pomocy oferowanej przez rząd: jedzenie i lekarstwa są wydawane bez przerwy, mimo to docierają do potrzebujących z opóźnieniem. Infrastruktura kraju działa połowicznie. Życie straciło również ponad 20 tysięcy zwierząt hodowlanych, co poskutkowało drastycznym skokiem cen i mięsa i żywca. Kraj zmaga się również z kryzysem politycznym. Po tym, jak Sąd Najwyższy pod koniec 2017 uznał, że wybory prezydenckie były ustawione, lider opozycji ogłosił się „prezydentem ludowym”, funkcjonują więc dwa ośrodki władzy – formalny i nieformalny, zwalczające się nawzajem.

Czerwony Krzyż w ostatni piątek wydał dramatyczny apel o sfinansowanie pomocy dla kenijskich powodzian. Potrzebne będzie 5 milionów dolarów.

– Najpilniejszym zadaniem jest zakup i dostarczenie środków do oczyszczania wody, aby zapobiec wybuchowi cholery w zalanych regionach kraju – stwierdził Abbas Gullet, sekretarz generalny Czerwonego Krzyża w Kenii.

Autorstwo: WK
Zdjęcie: Wikimedia Commons
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o