Przerażające tortury i zbiorowe egzekucje w Syrii
Portal Al-Alam podał, że operujący w Syrii dżihadyści umieścili w Internecie zdjęcia osób zdekapitowanych w miejscowości Adra, położonej w pobliżu syryjskiej stolicy. Ludzie, którzy przeżyli masakrę, opowiadają o bezprecedensowym poziomie okrucieństwa, jakim wykazali się napadający na miasto rebelianci. Z kolei arabskojęzyczna strona al-Haghigha przytoczyła relacje opuszczających w panice miasto mieszkańców po tym, jak pojawiły się informacje o atakowaniu przez rebeliantów domów i mordowaniu całych rodzin. Świadkowie donosili, że 11 grudnia do Adry wkroczyła grupa od 1000 do 1500 dżihadystów. „W środę o świcie obudził nas świst kul… widzieliśmy mężczyzn niosących czarne flagi Jaish al-Islam i Frontu al-Nusra. Niektórzy z nich śpiewali o alawitach, którym przyszli odciąć głowy. To była przyśpiewka, którą śpiewano na początku wojny w Idlib”. Świadkowie informowali również, że niektórzy z sunnickich mieszkańców Adry próbowali ukryć alawitów w swoich domach przed rozwścieczonymi grupami takfirystów. Ci ostatni wzywali zlawitów z zajętych przez siebie meczetów do poddania się. Według relacji mordowanie ludzi trwało całą środę do nocy. Setki mieszkańców zostało również ranionych, porwanych i przetrzymywanych jako żywe tarcze, co miało utrudnić wyzwalanie miasta przez syryjską armię.
Tortury, chłosta i zbiorowe egzekucje stanowią normę w tajnych więzieniach prowadzonych przez grupę ISIS (Islamskie Państwo Iraku i al-Sham), opozycyjnego ugrupowania kontrolującego znaczne tereny w północnej Syrii, donosi Amnesty International w opublikowanym właśnie raporcie. Ugrupowanie ISIS, rygorystycznie egzekwujące na kontrolowanych przez siebie terenach zasady Shariatu, bezlitośnie gwałci prawa miejscowej ludności. W 18-stronicowym raporcie zatytułowanym „Rule of fear: ISIS abuses in detention in northern Syria”, Amnesty International wymienia siedem kompleksów więziennych wykorzystywanych przez ISIS w prowincjach al-Raqqa i Aleppo.
„Wśród osób schwytanych i więzionych przez ISIS znajdują się nawet ośmioletnie dzieci, przetrzymywane wraz z dorosłymi w tych samych, okrutnych i nieludzkich warunkach” – opisuje Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska.
Byli więźniowie opisują wstrząsające praktyki, w ramach których oni sami oraz inni więźniowie poddawani byli chłoście z użyciem kabli i pasków klinowych oraz elektrowstrząsom lub przetrzymywani byli w niezwykle bolesnej pozycji stresowej znanej jako aqrab (skorpion), gdzie nadgarstki więźnia wiązane są za plecami, na wysokości ramion. Wśród osób więzionych przez ISIS znajdują się podejrzani o kradzieże i inne przestępstwa oraz podejrzani o wystąpienia przeciwko Islamowi, takie jak palenie tytoniu czy zina – stosunek pozamałżeński. Innych uwięziono za sprzeciwianie się władzy ISIS lub przynależność do innych grup opozycyjnych walczących z siłami rządowymi. ISIS podejrzewana jest również o porwania i przetrzymywanie zagranicznych dziennikarzy dokumentujących konflikt syryjski.
Z uzyskanych przez Amnesty International informacji wynika, że dzieci znalazły się również wśród więźniów poddanych ciężkiej chłoście. W jednym z przypadków zrozpaczony ojciec zmuszony był do słuchania krzyków syna dręczonego w sąsiednim pomieszczeniu przez członków ISIS. Dwóch innych więźniów opisało przypadek czternastolatka w więzieniu ISIS w Sadd al-Ba’ath, w prowincji al-Raqqa -poddanego podczas przesłuchania karze 90 batów. Inny czternastolatek, oskarżony przez ISIS o kradzież motocykla, chłostany był przez szereg kolejnych dni.
„Chłosta kogokolwiek, a w szczególności chłosta dziecka, jest nieludzka, okrutna i stanowi ciężkie naruszenie praw człowieka” – powtarza Draginja Nadaždin. „ISIS winna zrezygnować z chłosty oraz stosowania innych okrutnych kar.” Amnesty International wzywa ISIS do zaniechania okrutnego traktowania więźniów, a przywódców grupy, aby nakłonili jej członków do przestrzegania praw człowieka oraz międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych.
Przedstawiciele Stowarzyszenia dowiedzieli się od byłych więźniów, że zostali oni porwani przez zamaskowanych mężczyzn i przewiezieni do nieznanych miejsc, w których przetrzymywano ich nawet 55 dni. Część z nich nie wie, gdzie przebywali, jednak Amnesty International zidentyfikowała więzienia ISIS w siedmiu lokalizacjach: w Mabna al-Mohafaza, Idarat al-Markabat oraz al-Mer’ab w mieście al-Raqqa; w Sadd al Ba’ath oraz zakładach naftowych al-’Akershi w prowincji al-Raqqa, a także Mashfa al-Atfal i Maqar Ahmed Qaddour w prowincji Aleppo.
Więzienie Sadd al-Ba’ath leży w pobliżu zapory na rzece Eufrat w al-Mansura, gdzie uwięzionych terroryzuje miejscowy sędzia Shariatu, występujący w charakterystycznym pasie z materiałami wybuchowymi. Byli więźniowie oskarżają go o prowadzenie groteskowych „rozpraw”, nie dłuższych niż pięć minut, oraz wydawanie wyroków śmierci, które wykonywane są natychmiast, na oczach innych więźniów. Z jego rozkazu więźniowie poddawani są również bezlitosnej chłoście, w której przynajmniej raz sam brał czynny udział. W zakładach naftowych al-’Akershi, które ISIS wykorzystuje również jako ośrodek szkoleniowy dla bojowników, więźniowie przetrzymywani są w pozycji aqrab jako forma tortury, co potwierdza dwóch więźniów, którzy byli tam przetrzymywani w ostatnim okresie. Jeden z nich spędził 40 dni w całkowitej izolacji, przez część tego okresu skuty łańcuchem w pomieszczeniu pełnym urządzeń elektrycznych i rozlanego paliwa.
„Po długich latach cierpień z rąk reżimu Assada mieszkańcy prowincji al-Raqqa i Aleppo znoszą nową tyranię narzuconą im przez ISIS, której stałym elementem są arbitralne aresztowania, tortury i egzekucje” – opisuje Draginja Nadaždin. Amnesty International wzywa społeczność międzynarodową do podjęcia konkretnych działań w celu powstrzymania napływu broni i innej pomocy dla ugrupowania ISIS oraz innych grup podejrzanych o udział w zbrodniach wojennych i ciężkich naruszeniach praw człowieka. „Szczególnie władze tureckie winny uniemożliwić grupie ISIS wykorzystywanie swojego terytorium do przerzutu broni i rekrutów na teren Syrii” – apeluje Draginja Nadaždin. „Również państwa Zatoki Perskiej, które w przeszłości wyrażały poparcie dla ugrupowań zbrojnych, prowadzących walkę z rządem syryjskim, powinny podjąć działania w celu powstrzymania napływu broni, wyposażenia i innej pomocy dla grupy ISIS, z uwagi na jej historię szokujących pogwałceń praw człowieka.” Amnesty International ponawia również apel do władz Syrii o umożliwienie Niezależnej Komisji Śledczej oraz międzynarodowym organizacjom humanitarnym i organizacjom praw człowieka swobodnego wjazdu na teren kraju, jak również o zaprzestanie naruszeń praw człowieka i prawa międzynarodowego, w tym w szczególności zaprzestanie tortur we własnych więzieniach.
Tymczasem w Genewie rozpoczęło się spotkanie dyplomatów z Rosji, Stanów Zjednoczonych i ONZ, poświęcone przygotowaniom do międzynarodowej konferencji pokojowej ws. Syrii, która rozpocznie się 22 stycznia w szwajcarskim Montreux. Na konsultacjach, odbywających się za zamkniętymi drzwiami w siedzibie europejskiego oddziału ONZ, Rosję reprezentuje dwóch wiceministrów spraw zagranicznych – Michaił Bogdanow i Giennadij Gatiłow. Ze strony amerykańskiej w rozmowach uczestniczy podsekretarz stanu Wendy Sherman, a z ramienia ONZ specjalny przedstawiciel ds. Syrii Lahdar Brahimi. Zadanie spotkania polegało na rozwiązaniu dwóch kwestii: kto będzie reprezentował opozycję oraz jakie kraje mają zostać zaproszone.
Syryjską opozycję będzie reprezentowała wspólna delegacja – poinformował jeden z szefów Syryjskiej Koalicji Narodowej na Rzecz Opozycji i Sił Rewolucyjnych Michel Kilo. Zgodnie z jego słowami w skład delegacji wejdą także przedstawiciele Wolnej Armii Syrii. W Szwajcarii po raz pierwszy odbędą się rozmowy syryjskich władz i opozycji pod auspicjami Rosji, Stanów Zjednoczonych, ONZ oraz innych krajów, zaangażowanych w proces uregulowania syryjskiego kryzysu. Wczoraj w Genewie rozpoczęły się konsultacje w sprawie przygotowań konferencji.
Zastępca ministra spraw zagranicznych Rosji, Giennadij Gatiłow, potwierdził, że udział Iranu w procesie pokojowym w Syrii jest konieczny. „Nieobecność Iranu na Genewie 2 jest kontrproduktywna, ponieważ utrudni wprowadzenie w życie przyszłych porozumień. Iran ma swoją rolę w syryjskim kryzysie i powinien być on częścią rozwiązania” – napisał wiceminister na Twitterze w piątek po spotkaniu w formacie Rosja-USA-ONZ. Dyplomata poinformował, że syryjski rząd sformował delegację na Genewę 2.
Moskwa zaniepokojona jest rozwojem sytuacji wokół syryjskiego obiektu w rejonie al-Sukari, gdzie znajdują się substancje chemiczne przeznaczone do wywiezienia i późniejszego zniszczenia za granicami kraju – poinformowało rosyjskie MSZ. Obecnie toczą się tam walki między siłami rządowymi i bojownikami z ugrupowań Jabhat al-Nusra i Armia Islamu – poinformowało ministerstwo. Syryjskie władze powiadomiły o tym misję OPCW/ONZ w Damaszku. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło prowokacyjne działania, mające na celu przeszkodzenie w realizacji grafiku wywozu bojowy substancji chemicznych z Syrii.
Brytyjski rząd zgodził się zlikwidować 150 ton substancji chemicznych wywiezionych z Syrii. Mowa tu o dwóch substancjach przemysłowego zastosowania. Ponadto Wielka Brytania udostępni okręty do ochrony duńskich i norweskich statków, które będą wywozić z terytorium Syrii najbardziej toksyczne substancje. Zgodnie z zatwierdzonym wcześniej przez OPCW planem likwidacji syryjskich arsenałów chemicznych, część najbardziej niebezpiecznych substancji zostanie zniszczona na okręcie amerykańskiej marynarki wojennej na wodach międzynarodowych.
Unia Europejska ogłosiła w piątek, że uznaje bezprecedensową wagę problemu likwidacji syryjskiej broni chemicznej i przekaże 12 milionów euro specjalnej fundacji OPCW w celu zniszczenia tych środków – poinformowała w Brukseli służba prasowa szefowej unijnej dyplomacji, Catherine Ashton. „Będzie to dopełnieniem propozycji udzielenia pomocy, jakie zostały już wysunięte przez państwa członkowskie” – zaznaczono w dokumencie. Podkreślono, że UE stara się wspierać OPCW i ONZ w realizacji planu likwidacji syryjskiej broni chemicznej.
Zdjęcie: Ayman Al?p/Demotix
Źródła: Geopolityka (akapit 1), Amnesty International (akapity 2-9), Głos Rosji (10-15)
Kompilacja 8 wiadomości na potrzeby „Wolnych Mediów”