Przeprosin Watykanu za szkoły rezydenckie nie będzie

Opublikowano: 29.03.2018 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 693

Kanadyjski episkopat oświadczył, że papież Franciszek nie będzie przepraszać za to, jaką rolę odegrał Kościół katolicki w czasie funkcjonowania szkół rezydenckich i za nadużycia dokonywane wobec uczniów. Domaganie się przeprosin od papieża było jedną z 94 rekomendacji sformułowanych przez komisję ds. prawdy i pojednania. Komisja sugerowała, że oświadczenie Watykanu powinno być podobne do tego złożonego w sprawie irlandzkich ofiar wykorzystywania seksualnego w 2010 roku. W 2015 roku w czasie wizyty w Boliwii papież przepraszał również za grzechy kolonializmu ludność rdzenną obu Ameryk.

Podczas ubiegłorocznej wizyty w Watykanie premier Trudeau zwrócił się do papieża Franciszka z prośbą, by rozważył wystosowanie odpowiednich przeprosin. W tym tygodniu biskup Lionel Gendron, przewodniczący Kanadyjskiej Konferencji Biskupów Katolickich opublikował list do ludności rdzennej, w którym pisze, że papież Franciszek nie zaprzecza niesprawiedliwości, której doświadcza ludność rdzenna na całym świecie, ale osobiście nie może przeprosić za szkoły rezydenckie. Napisał, że kanadyjscy biskupi rozmawiali ze Stolicą Apostolską, papież zna też raport komisji ds. prawdy i pojednania i traktuje ten dokument poważnie. Po namyśle i rozmowach czuje jednak, że nie może spełnić zalecenia komisji. Jednocześnie nie wyklucza możliwości przylotu do Kanady i rozmów z Indianami, a także prosi lokalnych biskupów, by podejmowali inicjatywy, które pomogą w gojeniu się dawnych ran.

Przewodniczący Assembly of First Nations Perry Bellegarde mówi, że papieskie przeprosiny pomogłyby w pogodzeniu się z przeszłością. Federalny minister ds. relacji z ludnością rdzenną Carolyn Bennett dodaje, że rząd nie zamierza odpuścić.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska-Augustyniak
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 30.03.2018 10:35

    Czyli papież uważa, że to za mała zbrodnia w porównaniu do innych zbrodni Kościoła, żeby za nią przepraszać, skoro za tamte nie przeprosił.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.