Przemoc bułgarskiej policji

Opublikowano: 12.03.2011 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 850

BUŁGARIA. 11 marca w raporcie Instytutu Społeczeństwa Otwartego podano, że skala przemocy stosowanej przez bułgarską policję rośnie i staje się problemem porównywalnym liczbowo do zabójstw na zlecenie. Analiza Instytutu dotyczy lat 2004-2010. Wynika z niej, że liczba przypadków stosowania przemocy przez policję w komisariatach maleje, lecz zwiększa się na ulicach i miejscach publicznych, m.in. na stadionach, a także w mieszkaniach obywateli podczas aresztowań. Stwierdzono przypadki użycia przez policjantów np. łańcuchów.

Według raportu w 2010 roku zanotowano trzykrotnie więcej niż w 2005 roku skarg na policyjną przemoc. Mnożą się przypadki poniżającego stosunku policji do zatrzymanych. Wzrost ten, według Instytutu Społeczeństwa Otwartego może wynikać z tego, że władze odnoszą się zbyt tolerancyjnie do łamania przez policję prawa.

Od 2004 roku dochodzi w Bułgarii rocznie przeciętnie do dwóch wypadków śmiertelnych w wyniku policyjnej przemocy, W ostatnich siedmiu latach odnotowano łącznie 13 tego typu wypadków śmiertelnych – poinformowała szefowa prawnego programu Instytutu Iwanka Iwanowa.

W lutym 2011 r. bułgarski Komitet Helsiński w swoim raporcie napisał, że w kraju nie ma wystarczających zapisów prawnych ograniczających policyjną przemoc. W ciągu ostatnich dwunastu lat latach Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał na Bułgarię 27 wyroków skazujących za przemoc policji, jednak faktycznie w kraju tym nie skazano ani jednego policjanta.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.