Przełowione ryby rozmieniają się na drobne

Opublikowano: 26.03.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 853

Zbyt intensywne odławianie największych sztuk sprawia, że ryb jest mniej i są mniejsze – informuje serwis “BBC News”.

Naukowcy z walijskiego Bangor University współpracując z kolegami z University of East Anglia, University of the West Indies oraz niemieckim Instytutem Maxa Plancka wykazali, że odławianie największych osobników szybko zmienia pulę genową pozostałej populacji ryb. Wystarczy kilka generacji, aby stały się mniejsze i mniej płodne.

Zdaniem naukowców ich odkrycie powinno mieć znaczący wpływ na globalną politykę połowową – jeśli nie zmienią się dotychczasowe metody ani intensywność połowów, w morzu pozostanie tylko drobnica.

Naukowcy przeprowadzili badanie na małych słodkowodnych rybkach – gupikach, często hodowanych w akwariach. Analizowali zmiany w DNA, towarzyszące zmniejszeniu populacji ryb oraz ich rozmiarów. Zmiany te mogą oznaczać, że przełowione populacje nie wrócą już do poprzedniego stanu. Zmniejszenie rozmiarów ryb byłoby – zdaniem badaczy – ewolucyjną odpowiedzią na przełowienie, występujące także w populacjach ryb morskich.

Według obliczeń naukowców odtworzenie się pierwotnej, okazałej populacji ryb może trwać 5 do 10 razy dłużej niż dotąd przypuszczano, o ile odwrócenie zmian w DNA w ogóle jest możliwe. Dlatego obecne poglądy na odtwarzanie się zasobów ryb morskich mogą być zbyt optymistyczne.

Odławianie głównie dużych sztuk (dzięki sieciom o dużych oczkach) nie tylko pozbawia populację najdorodniejszych i najbardziej płodnych osobników, ale też zaburza istniejące w niej adaptacje – na przykład do zimniejszej wody – czy szlaki wędrówek.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.