Przełom ws. kopalni Turów?

Opublikowano: 25.05.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2309

Zgodnie z zapowiedziami premier Mateusz Morawiecki podjął interwencję ws. czeskiego wniosku do TSUE odnośnie wstrzymania wydobycia w kopalni Turów. Szef rządu ogłosił, że udało się osiągnąć porozumienie w tej sprawie.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech i w piątek 21 maja nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sporu. „Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych” – poinformował TSUE.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd zrobi wszystko, aby utrzymać bezpieczeństwo energetyczne Polski. „Będziemy przeciwdziałać tej niesłusznej, niesprawiedliwej i niespodziewanej decyzji TSUE” – stwierdził. „Z kopalnią Turów jest powiązane nawet 4-7% produkcji energii elektrycznej Polski. Od jej stabilnego działania zależy możliwość funkcjonowania polskich domów, szkół, szpitali i przedsiębiorstw. Jej stabilne działanie ma wpływ na bezpieczeństwo, zdrowie i życie milionów obywateli Polski. Zależy od niej normalne życie obywateli naszego kraju” – głosi oświadczenie szefa rządu.

Podczas wczorajszego szczytu w Brukseli premier Morawiecki spotkał się z czeskim premierem Andrejem Babisem, z którym poruszył kwestię kopalni Turów i poinformował, że w rezultacie negocjacji udało się dojść do porozumienia. „Mając na uwadze zacieśnienie transgranicznej współpracy z Czechami wydaje się, że jesteśmy już bardzo bliscy porozumienia. W wyniku tego porozumienia Czechy zgodziły się wycofać wniosek do TSUE” – przekazał szef polskiego rządu.

Jak dodał porozumienie z Czechami zakłada wieloletnie projekty z udziałem strony polskiej w wysokości do 45 mln euro, współfinansowanie tych projektów przez stronę polską. W tym udział budżetu państwa polskiego, jak i samorządów i spółki PGE. Ponadto, jak poinformował Morawiecki, doszło do porozumienia ws. powołania komisji eksperckiej, która przeanalizuje kwestie środowiskowe związane z odkrywką. „Grupa PGE przeprowadzi do końca inwestycje ekranu doziemnego, który będzie przynajmniej do pewnego stopnia eliminował odpływ wody” – zapewnił premier Morawiecki. „W wyniku realizacji planu będziemy mogli powiedzieć, że cała sprawa zostaje zamknięta, a elektrownia i kopalnia Turów będą pracowały bez przeszkód. Zależy nam na tym, żeby ten spór w sposób polubowny doprowadzić do pomyślnego końca” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski przekazał w Polsacie News, że premier miał w sprawie negocjacji odnośnie Turowa całkowite poparcie Andrzeja Dudy. – Dobrze się stało, że to porozumienie nastąpiło. Jednoosobowa decyzja o zamknięciu kopalni w Turowie była zaskakująca i wyjątkowo niesprawiedliwa – powiedział Spychalski i pogratulował premierowi Morawieckiemu za sukces negocjacyjny.

Rzecznik prezydenta Dudy przypomniał również czego konkretnie dotyczy spór i dlaczego Polska podjęła interwencję w tej sprawie. „Istotą tego sporu była decyzja o przedłużeniu koncesji na wydobycie węgla brunatnego przez PGE GiEK. To jednak spółka prawa handlowego i ta spółka prowadziła rozmowy i negocjacje, także ze stroną czeską. W tym zakresie nastąpiło podpisanie protokołu. W momencie, w którym doszło do zaskakującej decyzji podjętej przez panią sędzię w TSUE, trzeba była podjąć natychmiastowe działania. Te działania zostały podjęte” – zaznaczył Spychalski.

Rozbudowa należącej do spółki PGE kopalni Turów w gminie Bogatynia (województwo dolnośląskie) przy granicy z Czechami budzi zdecydowany sprzeciw południowego sąsiada Polski. Dotychczasowa koncesja na wydobycie była ważna do 30 kwietnia 2020 roku, ale zdaniem przedstawicieli fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”, Polska bezprawnie przedłużyła ją do 2026 roku, z zamiarem kontynuowania wydobycia do 2044 roku.

Czeska skarga jest odpowiedzią na decyzję Polski na przedłużenie koncesji dla Turowa do 2026 roku i jej przedłużenie do 2044 roku pod koniec kwietnia. W odpowiedzi na tę decyzję ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki kilkudziesięciu europosłów zwróciło się do KE z listem, w którym twierdzili, że kopalnia działa nielegalnie.

Jak twierdzą przeciwnicy działalności kompleksu, znajdująca się w gminie Bogatynia (woj. dolnośląskie) kopalnia zagraża dostępowi do wody pitnej dla tysięcy rodzin po czeskiej stronie granicy oraz powoduje osiadanie gruntu, które może zniszczyć domy w niemieckiej Żytawie.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.