Przełom w leczeniu raka odbytnicy

Opublikowano: 07.06.2022 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1296

Leczenie raka z użyciem przeciwciała monoklonalnego potwierdziło remisję u każdego pacjenta.

Według badań opublikowanych w niedzielę w „New England Journal of Medicine”, próba raka była podobno pierwszą na świecie, która całkowicie usunęła chorobę u każdego pacjenta. Badanie zatytułowane „PD‑1 Blockade in Mismatch Repair—Deficient, Locally Advanced Rectal Cancer” zostało przeprowadzone wśród 12 pacjentów z rakiem odbytnicy, z których wszyscy mieli „całkowitą reakcję kliniczną”.

Według według zespołu, kierowanego przez dr Andreę Cercek Centrum Onkologicznego Memorial Sloan Kettering w Nowym Jorku, lekarze nie byli w stanie stwierdzić żadnych dowodów na obecność guzów wśród pacjentów podczas obrazowania metodą rezonansu magnetycznego, zastrzyków z fludeoksyglukozy F 18, badań fizykalnych lub ocen endoskopowych.

Ponadto pacjenci nadal nie wykazywali objawów raka podczas obserwacji trwających od 6 do 25 miesięcy i nie musieli przechodzić operacji ani otrzymywać radioterapii i chemioterapii. „Nie zgłoszono żadnych działań niepożądanych stopnia 3 lub wyższego” – zauważyli autorzy. W szczególności pacjentom z rakiem odbytnicy podawano dostarlimab, przeciwciało monoklonalne, co 3 tygodnie przez 6 miesięcy. Pacjenci mieli gruczolakoraka odbytnicy w drugim lub trzecim stadium. Mediana wieku włączonych pacjentów wynosiła 54 lata, a 62 procent stanowiły kobiety.

Zazwyczaj tacy pacjenci z rakiem musieliby przejść często wyniszczające zabiegi, takie jak chemioterapia, radioterapia lub operacja, a w skrajnych przypadkach byliby wyposażeni w worki kolostomijne. Jednak po przyjęciu dostarlimabu, który jest sprzedawany pod marką Jemperli, nie zgłoszono żadnych przypadków progresji ani nawrotu u pacjentów uczestniczących w badaniu.

Dostarlimab został już zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków do stosowania w leczeniu dorosłych pacjentów z nawracającymi lub zaawansowanymi guzami litymi. Według Drugs.com, koszt roztworu dożylnego Jemperli (500 mg/10 ml) wynosi około 11 201 USD za 10 mililitrów.

Wyniki badania zostały również zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej 2022. Autorzy przyznają, że potrzebne są dłuższe obserwacje, aby ocenić czas trwania odpowiedzi.

Dr Luis A. Diaz jr z Memorial Sloan Kettering Cancer Center, autor artykułu opublikowanego w niedzielę, powiedział „The New York Times”, że uważa, że jest to „pierwszy taki przypadek w historii leczenia raka”.

Według Amerykańskich Ośrodków Leczenia Raka, około jedna trzecia z 145 000 przypadków raka jelita grubego diagnozowanych każdego roku znajduje się w odbytnicy, a ryzyko tego specyficznego rodzaju raka wzrasta wraz z wiekiem, chociaż mężczyźni są zazwyczaj narażeni na większe ryzyko niż kobiety.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

7

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.