Przekształcanie plastiku w wodór i elektryczność

Opublikowano: 16.07.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 642

Brytyjscy naukowcy we współpracy z dwoma lokalnymi firmami stworzyli przełomową technologię, która przekształca plastik w wodór i energię elektryczną. Co więcej, na terenie Wielkiej Brytanii już wkrótce może powstać pierwszy zakład. Inicjatywa pozwoli nie tylko zmniejszyć ilość odpadów w morzach i oceanach, ale też wytwarzać z nich cenny surowiec.

Technologia DMG powstała dzięki kooperacji zespołu badawczego z Uniwersytetu w Chester oraz firmy Powerhouse Energy i Waste2Tricity. Wykorzystuje ona komorę termiczną, w której tworzywa sztuczne przetwarzane są w wysokiej jakości wodór. W porównaniu do tradycyjnych metod spalania, rozwiązanie brytyjskiego zespołu emituje znacznie mniej gazów cieplarnianych i pozostawia niewiele stałych i płynnych odpadów. Co więcej, produktem ubocznym procesu jest energia elektryczna.

Prototyp przechowywany jest na uniwersytecie, lecz firma Waste2Tricity chce wybudować pierwszy zakład w hrabstwie Cheshire, aby upewnić się, czy pełnowymiarowa fabryka będzie skutecznie przetwarzać plastik i wodór. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Waste2Tricity otworzy swoje zakłady również w południowo-wschodniej części Azji, aby kupować plastikowe odpady w cenie 50 dolarów za tonę, dzięki czemu będzie można zmniejszyć zanieczyszczenie w rzekach i oceanie.

Nowa technologia pozwoli wytwarzać wodór i elektryczność z tworzyw sztucznych, których nie można poddawać recyklingowi. Być może jest to doskonałe rozwiązanie, które pozwoli pozbyć się nadmiaru plastiku w sposób ekologiczny i oczyścić oceany ze śmieci.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Chester.ac.uk
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. janpol 17.07.2019 01:59

    Takich pomysłów to już jest milion i jeden i co? Ano i nic. W Polsce np. od ok. 20 lat zajmuje się tym m.in. ENERIS ma pomysły, technologie i co? Ano i nic. Nadal różne durnie upierają się na budowie elektrowni jądrowej. Pożyjemy zobaczymy…

  2. Jarogniew 17.07.2019 08:13

    Póki co to takie pomysły służą głównie do kręcenia wałków.
    Już był na naszej giełdzie new connect niejaki Aton-HT oferujący mikrofalową technologię spalania odpadów. Latami to ciągnęli, że już ostatnie badania, już podpisują umowy, już znaleźli inwestora i nagle wszystko padło.

  3. piosk2 17.07.2019 09:13

    Moim zdaniem chemii się nie oszuka. Plastiki czyli polimery składają się z grup CH2 i CH3, czasem wmięszane są atomy innych pierwiastków np N (w polimerach naturalnych).
    Żeby to rozłożyć na prostsze związki trzeba dostarczyć energii do zerwania wiązań. Energię można uzyskać z utlenienia Węgla do CO lub CO2 (hmm mniejsza emisja CO2?) lub/oraz utlenienia wodoru do H2O. Żadnych cudów się tu nie wymyśli. Jeśli chcą uzyskać energię i uwolnić wodór H2 to nie ma bata, żeby to było bezemisyjne musi powstać CO2 chyba, że wypuszczą jeszcze lepszy CO do atmosfery. Można jeszcze przepuścić CO2 przez wodę i otrzymać roztwór kwasu węglowego, ale czy cokolwiek rewolucyjnego da się tu osiągnąć – wątpię.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.