Przejęcie Polska Press przez Orlen wstrzymane?

Opublikowano: 13.04.2021 | Kategorie: Gospodarka, Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1986

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstrzymał przejęcie wydawnictwa Polska Press przez PKN Orlen – informuje biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Co na to Orlen? Jego prezes Daniel Obajtek twierdzi, że nic mu nie wiadomo.

Komunikat w tej sprawie ukazał się na witrynie Rzecznika Praw Obywatelskich. Biuro RPO twierdzi, że decyzja sądu została mu przekazana telefonicznie. „Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKIK w sprawie koncentracji – przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press” – czytamy w zamieszczonej informacji. Wyrok zapadł 8 kwietnia, rzecznik oczekuje jeszcze na oficjalne pismo w tej sprawie.

Gdyby informacja zyskała potwierdzenie w dokumentach, oznaczałoby to, że wniosek RPO o wstrzymanie wykonania decyzji o przejęciu przez Orlen kilkudziesięciu regionalnych tytułów prasowych został rozpatrzony pozytywnie. Równocześnie odwołanie rzecznika od decyzji o wyrażeniu przez prezesa UOKiK zgody na koncentrację mediów nadal czeka na rozpatrzenie przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

Czyżby koncentracja mediów, tak ważna dla PiS, okazała się w praktyce trudniejsza, niż spodziewali się prawicowi politycy? Na razie prezes Orlenu twierdzi, że do niego sąd żadnej informacji nie przesłał. „Jestem zdumiony, że to Pan Adam Bodnar ogłasza rzekome postanowienie sądu, powołując się na jakąś rozmowę telefoniczną. Zdziwiłoby nas, gdyby sąd zdecydował się podjąć taką decyzję, nie mając kompletu dokumentów” – napisał na „Twitterze” Daniel Obajtek.

Adam Bodnar sam zaznacza w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim”, że samo wstrzymanie przejęcia to nie to samo, co sądowna weryfikacja decyzji prezesa UOKiK o zgodzie na przejęcie Polska Press przez Orlen. Tego orzeczenia nie należy się szybko spodziewać – konieczne będzie co najmniej kilka posiedzeń sądu i analiza dokumentów, jakie przedłożą strony.

RPO wniósł o uchylenie zgody prezesa UOKiK na przejęcie Polska Press, pisząc w odwołaniu, że media należące do skarbu państwa nie gwarantują bezstronnych i obiektywnych informacji. „Będąc przyjazne aktualnie rządzącej większości politycznej, przedstawiają one jednostronny, korzystny dla nich obraz świata, przyczyniając się w ten sposób do rezultatu procesów wyborczych w Polsce” – tłumaczył.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.