Przegłosowano ustawę ograniczającą indoktrynację w szkołach

Opublikowano: 14.01.2022 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1258

Sejm przyjął zmiany w ustawie Prawo oświatowe, przygotowane przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Nowe prawo przewiduje większą kontrolę kuratorów oświaty nad szkołami, głównie w zakresie dopuszczania do nich organizacji pozarządowych. Od paru lat widoczna jest bowiem tendencja do coraz większej ideologizacji polskiej edukacji.

Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe została poparta przez 227 posłów, 214 było przeciw, z kolei żaden się nie wstrzymał. Posłowie koła Porozumienia Jarosława Gowina mieli rzekomo pomylić się przy głosowaniu i poprzeć zmiany, natomiast wszyscy uczestniczący w obradach posłowie Konfederacji sprzeciwili się zmianom zaproponowanym przez rząd.

Przegłosowane przez Sejm prawo przewiduje wzmocnienie roli kuratorów oświaty, głównie poprzez zreformowanie zasad dostępu organizacji pozarządowych do szkół i placówek oświatowych.

Dyrektorzy szkół lub placówek, nie później niż na dwa miesiące przed wpuszczeniem organizacji pozarządowych do szkół, będą musieli uzyskać szczegółową informację na temat zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje. Po otrzymaniu konspektów zajęć i innych materiałów konieczne będzie zwrócenie się do kuratora oświaty.

To właśnie on będzie decydował, czy dana organizacja pozarządowa zostanie dopuszczona do prowadzenia zajęć w szkole. Dyrektorzy nie stosujący się do decyzji kuratorium będą musieli tłumaczyć się przed kuratorem oświaty. W razie dalszej niesubordynacji może wystąpić z wnioskiem o odwołanie zarządzającego szkołą w czasie roku szkolnego i bez wypowiedzenia.

Ponadto większą kontrolę nad treściami prezentowanymi w szkołach będą mieli rodzice. To właśnie oni będą musieli wyrazić zgodę na udział swoich dzieci w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje. Nowe prawo pod tym względem nie obejmuje jednak ruchu harcerskiego.

W trakcie debaty na temat nowelizacji Czarnek zauważył, że w chwili obecnej brakuje transparentności odnośnie treści prezentowanych przez organizacje pozarządowe. Minister skrytykował także środowiska lewicowo-liberalne za indoktrynowanie młodzieży, co prowadzi do coraz częstszego zjawiska depresji wśród młodych Polaków.

Na podstawie: Interia.pl, RadioZet.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. cacor 14.01.2022 11:26

    Super, czyli ciąg dalszy otumaniania młodzieży: będą się uczyć tylko tego i w taki sposób, jak minister edukacji rozkaże!

  2. kolopsu 14.01.2022 22:08

    @cacor NIE! – będą uczyć tego na co pozwolą rodzice dzieci.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.