Politycznie niepoprawny przegląd prasy – 35

Opublikowano: 02.06.2013 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1350

AFGANISTAN

Emerytowany generał Allen, były dowódca wojsk sojuszniczych w Afganistanie, oznajmił, że „Taliban walczy o przeżycie” i „widoczne są sukcesy afgańskich sił bezpieczeństwa”. Powiedział też, że jest absolutnie konieczne by wojska USA pozostały po roku 2014 („Politico”).

Amerykańska prawniczka Kimberley Motley otwarła prywatną kancelarię adwokacką w Kabulu. Przez ponad 2 lata uczyła się miejscowego prawa, pomagała szkolić miejscowych adwokatów sądowej obrony oraz z pomocą włoskich prawników i we współpracy z Sądem Najwyższym opracowała serię wytycznych do wydawania wyroków przez sądy. Obecnie jest zaangażowana w obronę kobiet i dziewcząt oskarżanych o „przestępstwa obyczajowe” i wytacza skargi przeciw administracji państwowej, o brak akcji w przypadkach skarg o prześladowanie kobiet („Yahoo News”).

Brytyjski Minister Obrony, Phillip Hammond po raz pierwszy potwierdził, że Anglicy więzią bez wyroku sądowego ponad 90 Afganów w bazie wojskowej w prowincji Helmand. Powiedział, że nie przekazano ich afgańskiemu wymiarowi sprawiedliwości z obawy, że mogą być źle traktowani. Prawnik uwięzionych zarzuca jednak rządowi utrzymywanie tajnego więzienia poza kontrolą sądów i Parlamentu („The Independent”).

AFRYKA

Odwrócenie biegu Błękitnego Nilu przez Etiopię, celem rozpoczęcia budowy gigantycznej zapory wodnej na tej rzece wywołało wielki zaniepokojenie Egiptu i Sudanu, dla których Nil jest jedynym źródłem słodkiej wody. 84% wody w rzece pochodzi z Etiopii („The State”).

AUSTRALIA

Poseł Partii Pracy do parlamentu Nowej Południowej Walii, Shaoquett Moselmane, wywołał burzę podczas debaty na temat podróży grupy parlamentarzystów do Izraela, gdy nazwał Gazę największym obozem więziennym świata i porównał walkę przeciw izraelskiej okupacji do ruchów oporu przeciw Niemcom hitlerowskim. W odpowiedzi na krytykę i oszczerstwa w należącym do Ruperta Murdocha dzienniku „The Australian”, mających na celu nałożenie mu knebla, nazwał izraelską grupę nacisku („Lobby”) nowotworem i złośliwą oraz wezwał ambasadora Izraela w Australii, by „odpieprzył się od udziału w debacie”, bo „prawo Izraela do zastraszania oponentów nie rozciąga się na australijskie życie polityczne”. Wystąpienia Moselmane zostały określone jako „niewyważone” i „antysemickie” przez żydowskich posłów, kierownictwo Partii Pracy i media („The Australian”, „Jwire”).

Chroniący się w ekwadorskiej ambasadzie w Londynie Julian Assange, który zgłosił swą kandydaturę do australijskiego Senatu w wyznaczonych na 14 września wyborach, miałby, jak wskazują sondaże opinii publicznej, spore szanse na zdobycie mandatu. 23% wyborców w stanie Wiktoria chętnie by na niego głosowało. W australijskim preferencyjnym systemie wyborczym do zdobycia miejsca w Senacie wystarczy 1/6 oddanych głosów. Nie jest jednak pewne, czy Assange’owi pozwoli się kandydować, a nawet gdyby został wybrany nie gwarantuje mu to immunitetu w Anglii („The Register”).

CHINY

Ludowa Armia Wyzwoleńcza przeprowadzi swe pierwsze elektroniczne ćwiczenia wojskowe, celem lepszego przygotowania się do cyber-wojny. Wezmą w nich udział jednostki informatyczne, służb specjalne, lotnictwa i kontrwywiadu elektronicznego oraz kadeci z 8 akademii wojskowych. USA i Australia oskarżyły ostatnio Chiny o cyber-szpiegostwo („The Independent”).

INDIE

Partyzanci Komunistycznej Partii Indii (Maoistowskiej), tzw. Naxalici, zmasakrowali konwój polityków Partii Kongresowej szykującej stanowe wybory we wschodnim stanie Czattisgarh. Zginęło 29 osób, w tym stanowy przywódca partyjny. Maoiści kontrolują znaczną część terenów plemiennych w tym stanie, które należą tzw „czerwonego korytarza”, obejmującego trudno dostępne tereny leśne 200 dystryktów na wschodzie kraju. Premier Indii, Manmohan Singh, zapowiedział ofensywę przeciw rebeliantom („Christian Science Monitor”).

IRAK

Oficjele ONZ ostrzegają, że Irak jest o włos od sekciarskiej wojny domowej. W wyniku politycznych i sekciarskich strzelanin, bomb i samochodów pułapek, w maju śmierć poniosło ponad 500 osób, a liczba ofiar wciąż rośnie („CNN”).

IRAN

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych dodał kolejne 20 firm i osób w Iranie do listy podmiotów objętych sankcjami. Wedle oświadczenia departamentu ma to „zwiększyć nacisk na irański reżym poprzez zacieśnienie pętli wokół irańskiego sektora energetycznego” („Google”).

Nieciekawie zapowiadają się wybory prezydenckie w Iranie. Rada Strażników Rewolucji zdyskwalifikowała wszystkich kandydatów mogących zagrozić rządzącym twardogłowym i Najwyższemu Przywódcy Khameiniemu. Byłego prezydenta Rafsandżaniego, zwanego potocznie „Rekinem” usunięto z listy, gdyż był najbardziej popularnym umiarkowanym kandydatem, Maszaeia, pupilka Ahmadi Nedżada, wykreślono bo ma spore poparcie populistów. Na placu pozostali sami konserwatyści. Na zwycięzcę typowany jest mer Teheranu, Ghalibaf, związany z Gwardią Rewolucyjną i młodzieżowymi pałkarzami z Basidżu. Głosowanie jest w Iranie obowiązkowe i rejestrowane w dowodzie tożsamości stemplem, którego brak karany jest pozbawieniem pracy i szykanami, dlatego opozycjoniści przychodzą do urn i oddają nieważne głosy, co pozwala jednak reżymowi głosić, że 99,9% wyborców wzięło udział w głosowaniu („Asia Times”).

Minister Obrony, gen. Ahmad Wahidi, oficjalnie przekazał do użytku sporą liczbę ruchomych wyrzutni rakiet ziemia-ziemia. Powiedział przy tym, że pozwolą one armii zdruzgotać nieprzyjaciół masowymi salwami rakiet dalekiego zasięgu. Nie powiedział jednak których nieprzyjaciół i oznajmił, że Iran nigdy sam nie zacznie wojny. Nie podał również liczby wyrzutni. Iran posiada rakiety o zasięgu ponad 2000 km, mogące zagrozić Izraelowi i amerykańskim bazom wojskowym w regionie („Yahoo News”).

PAKISTAN

Członkowie Organizacji Praw Człowieka w Baludżystanie zorganizowali w mieście Quetta demonstrację przeciw akcjom i postępowaniu pakistańskiej armii w tej prowincji. Oskarżają siły rządowe o „znikanie” ludzi, ataki na miasta, masowe podpalanie budynków i strzelanie do kobiet i dzieci („Daily Times”).

Rząd Pakistanu ostro zaprotestował przeciwko amerykańskiemu atakowi z drona, w wyniku którego w Północnym Waziristanie zginęły 4 osoby, jako rażącemu naruszeniu suwerenności państwowej. Wbrew obietnicom o większej otwartości na temat takich ataków, administracja USA odmówiła potwierdzenia lub zaprzeczenia, że atak miał miejsce („AntiWar”).

Recznik pakistańskiego Talibanu oznajmił, że organizacja wycofuje swą ofertę udziału w rozmowach pokojowych z rządem po zabiciu przez amerykańskiego drona zastępcy jej przywódcy, Wali Al-Rehmana. Był to pierwszy tego rodzaju atak po obietnicy prezydenta Obamy, że zostaną one ograniczone i wydaje się przeczyć jego słowom. Taliban już wybrał nowego zastępcę na miejsce Al-Rehmana („The Inedependent”).

– Imperium widać pasują nie rozmowy pokojowe, ale niekończąca się wojna.

PALESTYNA I IZRAEL

Żydowscy „osadnicy” organizują marsze protestacyjne, domagając się by armia przywróciła „poziom zastraszania” i złagodziła ograniczenia używania ostrej amunicji przeciw Palestyńczykom rzucających kamieniami i dokonujących „aktów terroryzmu” wobec osadniczej własności. Planują też demonstracje we wsiach palestyńskich i wokół obozów dla uchodźców. Armia jak na razie zdecydowanie odmawia wysłuchania tych żądań obawiając się wybuchu kolejnej Intifady wśród znajdujących się na krawędzi desperacji Palestyńczyków („AntiWar”).

Szejk Naim Qasem, wicesekretarz generalny Hezbollahu ostrzegł, że prezydent Assad może zaktywizować działania wojenne na okupowanych przez Izrael Wzgórzach Golan i że Hezbollah gotów jest mu w tym pomóc. Powiedział też, że Hezbollah będzie miał sposoby na każdy nierozważny gest ze strony Izraela („Ynet News”).

Abdallah II, król Jordanii powiedział, że islamski ekstremizm tuczy się na zadawnionym konflikcie pomiędzy Izraelem i Palestyńczykami. Przypomniał arabską inicjatywę podziału Palestyny według granic z 1967 roku (sprzed wojny 6-dniowej) i zażądał wstrzymania żydowskiej kolonizacji na terenach okupowanych („Washington Post”).

Icchaka Ilan, były szef służby bezpieczeństwa Szin Bet powiedział, że środki prawne przeciw sprawcom ataków „cenowych” (Price Tag) są niewystarczające. Szin Bet jest ostro krytykowany za niezapobieganie takim atakom. Ilan stwierdził, że ma on dobry wywiad w tej dziedzinie, są jednak kłopoty z praktycznym jego użyciem, gdyż nie chce wyjawiać źródeł informacji. Ilan usprawiedliwiał też agenta Szin Bet, Awiszaia Rawiwa, który był wtyczką wśród prawicowych ekstremistów i wiedział, że będzie zamach na premiera Icchaka Rabina, zmordowanego w 1995 roku, ale nie zrobił nic by mu zapobiec („Ha’aretz”).

Poseł do Knesetu z prawicowej partii Likud zgłosił projekt ustawy, która ustanowi język hebrajski jako jedyny język urzędowy w Izraelu, przyzna prawo do samo-określenia wyłącznie żydom i nakaże sądom priorytetowe traktowanie „żydowskości” ponad wszelkimi innymi kwestiami, co w praktyce zepchnie nie-żydów do pozycji obywateli drugiej kategorii wobec prawa. Wedle autora projektu ustawy, ma ona na celu „judaizację” kraju („AntiWar”).

W corocznym sondażu opinii publicznej przez BBC, na temat popularności krajów świata, Izrael znów znalazł się na szarym końcu, tuż przed Koreą Północną, Pakistanem i Iranem. Tylko 21% respondentów miało na jego temat opinię pozytywną, a aż 52% negatywną. W sondażu wzięło udział 26 tys respondentów z 25 krajów („Ha’aretz”).

Podczas corocznej konferencji poświęconej anty-semityzmowi, organizowanej w Al-Kuds (Jerozolimie) przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w której bierze udział 500 delegatów z ponad 50 krajów, Premier Netanjahu ostro zaatakował krytyków Izraela, którzy są, jak powiedział, motywowani przez antysemityzm. Stwierdził, że odmawianie Izraelowi prawa do istnienia, kwestionowanie jego legalności, oskarżanie go o zbrodnie wojenne i gwałcenie Praw Człowieka jest oparte na fałszywych informacjach i reprezentuje rosnący żydożerczy trend. Wezwał do podjęcia z nim walki, poprzez głoszenie prawdy i tępienie oszczerstw („Times of Israel”).

– Można się łatwo domyśleć kim jest większość delegatów. A Pan Premier nie pamięta albo nie chce pamiętać, że pewną substancję można zawinąc w złoto, ale jej zapachu to nie zmieni.

Rząd wydał zezwolenie na budowę kolejnych 300 domów w „osiedlu” Ramot, na okupowanych terenach Wschodniej Al-Kuds (Jerozolimy). Bardzo utrudni to zadanie amerykańskiego Sekretarza Johna Kerry, próbującego nakłonić Palestyńczyków do powrotu do negocjacji z Izraelem („The National”).

Sześć krypt, pełnych kości Palestyńczyków zabitych przez żydów w 1948 roku odkryto w Tel Awiwie („Al Jazeera”).

ROSJA

Wice Minister Spraw Zagranicznych Siergiej Rjabkow skomentował wymianę listów pomiędzy prezydentami Obamą i Putinem, na temat europejskiej tarczy anty-rakietowej, mówiąc, że amerykańskie zapewnienia i gwarancje, że skierowana jest ona przeciw Iranowi a nie Rosji, są niezadowalające („Washington Post”).

SYRIA

Szejk Nasrallah, przywódca Hezbollahu po raz pierwszy otwarcie przyznał, że jego bojownicy walczą w Syrii u boku wojsk rządowych Assada. Powiedział, że wojna w Syrii toczy się o przetrwanie antyizraelskiego ruchu oporu. Jeśli wpadnie ona w ręce Ameryki, Izraela i „takfirich”, dla Palestyńczyków nastaną czarne dni. „Takfiri” to sunniccy ekstremiści nawołujący do zabijania wszystkich „niewiernych”, trzon syryjskich „rebeliantów” („Miami Herald”).

W odpowiedzi na rosnący udział Hezbollahu w syryjskiej wojnie domowej, ekstremistyczni syryjscy rebelianci zapowiedzieli odwetowe ataki na terenie Libanu („The National”).

Negocjacje w Stambule, mające na celu stworzenie zjednoczonego frontu syryjskich organizacji rebelianckich przed zapowiadaną konferencją pokojową znalazły się na skraju załamania. Syryjskiej Koalicji Narodowej nie udało się zmienić kierownictwa na nie zdominowane przez dżihadystów, czego żądają kraje zachodnie. Jest w dalszym ciągu głęboko podzielona na drobne frakcje i wciąż nie może wybrać nowego przewodniczącego po ustąpieniu w marcu powszechnie szanowanego kleryka Moaza Alkhatiba („Yahoo News”).

W zachodnich mediach dominuje narracja przeciwników Assada, wedle której jego reżym jest na krawędzi upadku. Wyolbrzymia ona sukcesy rebeliantów i rozmiary konfliktu, pomija całkowicie informacje pochodzące od syryjskiego rządu. Tymczasem, mimo 2 lat wojny domowej, Assad wciąż trzyma się mocno, a rebelianci zdobyli zaledwie jedną z 14 stolic prowincjonalnych. Równocześnie efekty wojny – zaognienie sekciarskich i plemiennych konfliktów – rozlewają się coraz szerzej poza granice Syrii – na Irak, który może się rozpaść i na Liban, gdzie może na nowo wybuchnąć wojna domowa. Dotykają też Turcję i Jordanię. Na Bliskim Wschodzie powszechna jest opinia, że rozsypuje się post-kolonialny porządek, narzucony regionowi po podziale łupów przez Anglię i Francję, po upadku Imperium Tureckiego, oparty na traktacie Sykes-Picot z 1916. Może to doprowadzić do upadku sztucznie utworzonych wielonarodowych i wielowyznaniowych państw jak Irak, Syria i Liban i wieloletniego chaosu i wojen („London Review of Books”).

Dwaj oficjele amerykańskiej administracji wyjawili, że Prezydent Obama nakazał Pentagonowi opracowanie planu strefy zakazu lotów nad Syrią, która byłaby egzekwowana przez USA, Anglię i Francję. Powiedzieli, że Obama prowadzi dwu-torową politykę, z jednej strony naciskając na znalezienie politycznego rozwiązania konfliktu, z drugiej przygotowując grunt do bezpośredniej amerykańskiej interwencji. W czerwcu, w tym samym czasie jak planowana w Genewie konferencja pomiędzy Assadem i rebeliantami, w Jordanii odbędą się wielkie manewry wojskowe pod kryptonimem „Eager Lion”, z udziałem 15 tysięcy żołnierzy z 18 krajów. Rzecznik Pentagonu, Dave Lapan, skontaktował się z redakcją po opublikowaniu tych informacji, by stwierdzić, że „nie planuje się nic nowego, sztaby sił zbrojnych USA kontynuują rozważne planowanie różnych scenariuszy militarnych („The Daily Beast”).

Rosja stwierdziła, że udział Iranu i Arabii Saudyjskiej w planowanej konferencji pomiędzy Assadem i rebeliantami jest niezbędny. Iran wspiera Assada dyplomacją i uzbrojeniem, Arabia Saudyjska finansuje i zbroi ekstremistycznych rebeliantów. Francja natychmiast odrzuciła tą propozycję, Stany Zjednoczone odniosły się do niej sceptycznie („Al Jazeera”).

Izraelski Doradca do Spraw Bezpieczeństwa, Jakow Amidror zadeklarował podczas spotkania z ambasadorami Unii Europejskiej, że otrzymanie przez Syrię rosyjskiego systemu przeciwlotniczego S-300 będzie dla Izraela „czerwoną linią” i zmusi go do podjęcia akcji by nie dopuścić do przekazania go do użytku („AntiWar”).

Netanjahu powiedział europejskim ministrom spraw zagranicznych, że system S-300 może zamienić izraelską przestrzeń powietrzną w strefę zakazu lotów, a zatem Izrael nie może pozostać bezczynny wobec takiego zagrożenia („Ha’aretz).

Minister Spraw Zagranicznych Syrii, Walid Moallem, ostrzegł, że odpowie ona natychmiastowym atakiem odwetowym na następny atak Izraela na jej terytorium. Izrael zagroził Syrii natychmiastowym atakiem, gdyby ośmieliła bronić się przed jego atakiem („Ha’aretz”, „AntiWar”).

Podczas spotkania z Putinem premier Netanjahu zapowiedział, że jeśli Rosja dostarczy Syrii system obrony przeciwlotniczej S-300, Izrael zniszczy go, zanim będzie gotowy do akcji. Obecni przy tym oficjele byli zaszokowani bezczelnością izraelskiego premiera wobec przywódcy światowego mocarstwa („Times of Israel”).

TURCJA

W czerwcu Turcja planuje wznowić starania o członkostwo Unii Europejskiej, zamrożone w ostatnich latach w wyniku sprzeciwu Francji i konfliktu cypryjskiego. Stosunki turecko–francuskie bardzo się jednak polepszyły po wyborze Hollande’a na urząd prezydenta. Również Angela Merkel popiera nowe negocjacje na ten temat („Yahoo News”).

USA

Wzmocnienie bezpieczeństwa amerykańskich ambasad, poprzez wysłanie do ich obrony dodatkowych Marines będzie kosztować 1,6 mln USD za każdego żołnierza. Koszty są tak wysokie, gdyż w większości miejsc trzeba wybudować dla nich centra dowodzenia i komunikacji a także miejsca zamieszkania. Wydział Spraw Zagranicznych USA planuje wysłanie do swych placówek za granicą 35 dalszych dziesięcioosobowych drużyn Marines. Obecnie strzeże ich 1200 Marines w 130 krajach („New York Times”).

Prezydent Obama wydaje się być ekspertem od pustosłowia, co innego mówi, a co innego robi. Z jednej strony potępia Guantanamo, jako sprzeczne z amerykańskimi ideałami, z drugiej jest odpowiedzialny za bezterminowe przetrzymywanie tam oczyszczonych z zarzutów więźniów; niepokoi się że śledztwa i ściganie ludzi odpowiedzialnych za przecieki kompromitujących rząd informacji tłamsi niezależne dziennikarstwo, a równocześnie pozwala na prześladowanie autorów tych przecieków; potępia zabijanie obywateli amerykańskich bez sądu, ale nakazał zamordowanie Anwara Al-Awlaki i jego syna w Jemenie oraz Jude Kenan Mohammeda w Pakistanie; twierdzi, że prześladują go wyrzuty sumienia za zabitych z dronów cywili, ale wciąż rozszerza zakres ataków z bezzałogowców („Progressive”).

Republikański Senator Lindsay Graham oskarżył administrację Obamy o kryminalizację niezależnego dziennikarstwa, bo bezwzględnie ściga i tępi demaskatorów za wycieki informacji zwłaszcza po aferach z podsłuchami rozmów telefonicznych agencji Associated Press i monitorowania e-maili Fox News („The Independent”).

Sekretarz Stanu, John Kerry, zapewnił studentów uniwersytetu w Addis Abebie, że program mordowania z dronów podejrzanych o terroryzm odnosi wielkie sukcesy, że rakiety odpalane są jedynie na wysokich rangą terrorystów, znalezionych i zidentyfikowanych przez drobiazgowy proces weryfikacji, że operator nigdy nie naciska guzika gdy w pobliżu są kobiety, dzieci lub cywile, i że kampania jest otwarta do wglądu i prowadzona odpowiedzialnie („Dawn”).

– Oskarżenia o bombardowanie z dronów bez zgody miejscowych rządów, o utajnianie wszystkich informacji na ten temat, o setki, lub nawet tysiące ofiar cywilnych, o „signature strikes”, oparte na „podejrzanym zachowaniu” i podwójne ataki, zabijające ratowników są więc pewnie wyssane z palca wrogów Dobrego Imperium?

Po odkryciu szybkowara w ubikacji Hotelu Adoba w miejscowości Dearborn w stanie Michigan ewakuowano z niego na całą prawie noc wszystkich gości i odwołano planowany na wieczór bankiet Powszechnego Stowarzyszenia Muzułmanów Ameryki (Universal Muslims Association of America). Szybkowar, który nie zawierał materiałów wybuchowych, został zdetonowany przez policję. Napełnione materiałem wybuchowym szybkowary zostały użyte do zamachu na Bostoński Maraton („CBS Local”).

Administracja Obamy nagle przyznała się po raz pierwszy publicznie do kampanii zabójstw z dronów oraz obiecała odebrać jej prowadzenie CIA i oddać je Pentagonowi, co ma rzekomo pozwolić na większą przejrzystość. Tak naprawdę nic to nie zmieni, bo jej szczegóły będą nadal tajne, a definicja „ekstremisty” – każdy mężczyzna muzułmanin w wieku poborowym na terenie prowadzonych operacji, pozostaje ta sama. Tyle samo warte są obietnice o ograniczeniu i zakończeniu „wojny z terroryzmem”. Dla Pentagonu cały świat jest nadal polem bitwy, a medialna propaganda usłużnie różnicuje jej uczestników. I tak zabójca angielskiego żołnierza zarąbanego tasakiem w Londynie to terrorysta, a jedzący wątrobę wroga dżihadysta w Syrii to bojownik o wolność i demokrację, Czeczen z Bostonu to terrorysta, zabita przez rakietę z amerykańskiego drona w Waziristanie pasztuńska dziewczynka to „szkoda uboczna” (collateral damage), itp, itd. Tyle, że reakcją – „blowbackiem” na to wszystko, mogą być setki niezorganizowanych muzułmanów, „wilków-samotników”, którym się przeleje od wiadomości o zabijaniu ich rodaków czy współwyznawców i będą chcieli się zemścić, najczęściej nad jakąś przypadkową ofiarą, trzeba będzie ich zatem wraz z ich rzekomymi sponsorami śledzić i unieszkodliwiać w niekończącej się spirali wojen i obustronnych ataków („RT”).

Wydział Sprawiedliwości oskarżył Liberty Reserve, zlokalizowaną w Kostaryce giełdę wymiany bitcoinów on-line, o pranie pieniędzy i użył antyterrorystycznego prawa „Patriot Act” do zamrożenia jej dostępu do klientów amerykańskich. Pięciu z siedmiu założycieli i kierowników firmy giełdowej zostało aresztowanych w Hiszpanii i USA. Dwóch pozostaje na wolności w Kostaryce. Jest to element kampanii USA przeciw bitcoinom i ich użytkownikom („The Hill”).

Kapral Marines, Esteban Smith, zadźgał nożem swą żonę w Płn Karolinie, następnie wsiadł w samochód, przejechał 2500 km do Teksasu, gdzie godzinami ostrzeliwał przypadkowych kierowców, zabijając jedną kobietę i raniąc 5 osób. Zginął w strzelaninie z policją. Odbył 2 tury w Afganistanie, był odznaczony “Medalem za obronę narodu”, “Medalem za udział w korpusie ekspedycyjnym globalnej wojny z terrorem”, “Medalem za służbę w globalnej wojnie z terrorem” i “Wstęgą za udział w bitwach” („Mail On Line”).

– Po pierwsze zadziwia ilość i pompatyczne nazwy świecidełek wieszanych na imperialnych bohaterach Wojny o Demokrację (i naftę), po drugie można jak widać wyciągnąć żołdaka z Afganistanu, ale trudniej jest wyciągnąć Afganistan z żołdaka.

Tylko 6 dni po oznajmieniu przez Obamę, że ataki z dronów poza Afganistanem zostaną ograniczone do wysokich rangą członków Al-Kaidy, jego administracja wystawiła tą obietnicę na pośmiewisko, zabijając z bezzałogowca przywódcę Talibanu w Pakistanie, Wali Al-Rehmana („Wired”).

Terry Holbrooks, strażnik z Guantanamo, który przeszedł na Islam w 2003, domaga się wypuszczenia więzionych tam ludzi i ujawnia w książce „Traitor?” („Zdrajca?”) bezprawne poniżające szykany i tortury stosowane wobec nich przez Amerykanów. Po zmianie wiary stracił przyjaciół, oskarżono go o „zdradę swej rasy” i grożono śmiercią („Daily News”).

WIELKA BRYTANIA

Sąd Najwyższy nakazał publiczne śledztwo wstępne (inquest) w sprawach zabójstw 161 irackich cywili przez angielskich żołnierzy podczas okupacji Iraku i ostro skrytykował rząd za niezadowalającą reakcję na oskarżenia o zbrodnie żołnierzy przeciw cywilom, niewypełniającą zobowiązań wynikających z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka („Anti War”).

– Tymczasem media głównego nurtu od tygodnia wciąż trąbią o jednym brytyjskim żołnierzu zamordowanym w Londynie. O zabójstwach w Iraku cisza!

Autor: Herstoryk
Dla “Wolnych Mediów”

BIBLIOGRAFIA

1. Afganistan
http://www.politico.com/blogs/politico-live/2013/05/gen-allen-no-question-us-forces-are-necessary-in-afghanistan-164805.html
http://news.yahoo.com/whats-american-lawyer-doing-afghanistan-130014150.html
http://www.independent.co.uk/news/uk/crime/secret-detention-row-forces-uk-to-hand-over-suspects-to-afghans-8635471.html?printService=print

2. Afryka
http://www.thestate.com/2013/05/28/2790388/ethiopia-diverts-flow-of-blue.html

3. Australia
http://www.theaustralian.com.au/national-affairs/state-politics/uproar-as-pollie-accuses-israel-of-war-crimes/story-e6frgczx-1226597688265
http://www.jwire.com.au/news/moselamane-tells-israeli-ambassador-to-butt-out/34647
http://www.theregister.co.uk/2013/04/23/assange_poll/

4. Chiny
http://www.independent.co.uk/news/world/asia/chinese-army-to-conduct-digital-war-games-for-first-time-8636634.html

5. Indie
http://www.csmonitor.com/World/Asia-South-Central/2013/0526/After-Maoist-massacre-in-India-fear-of-worse-to-come

6. Irak
http://edition.cnn.com/2013/05/30/world/meast/iraq-violence/

7. Iran
http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5i4VHBs6608hHF0AY1K4hF5Wzr9mw?docId=CNG.51196a61500b5789c2322f8f35431acc.9a1
http://www.atimes.com/atimes/Middle_East/MID-02-220513.html
http://news.yahoo.com/iran-fields-massive-number-missile-launchers-072216902.html
http://news.yahoo.com/u-n-nuclear-investigation-could-foiled-clean-diplomats-175922947.html
http://www.cbc.ca/news/politics/story/2013/05/29/pol-iran-sanctions-baird.html

8. Pakistan
http://www.dailytimes.com.pk/default.asp?page=20135\25\story_25-5-2013_pg7_12
http://news.antiwar.com/2013/05/29/pakistan-slams-us-drone-strike-against-north-waziristan/
http://www.independent.co.uk/news/world/asia/pakistan-taliban-withdraw-peace-offer-after-death-of-deputy-leader-in-drone-strike-as-khan-said-is-appointed-the-new-no-2-8638484.html

9 . Palestyna i Izrael
http://news.antiwar.com/2013/05/24/settlers-demand-israel-ease-rules-of-engagement-in-west-bank/
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4383861,00.html
http://www.washingtonpost.com/world/middle_east/jordan-king-says-extremism-grown-fat-on-israel-palestinian-conflict/2013/05/25/ce6815b4-c51e-11e2-9642-a56177f1cdf7_print.html
http://www.haaretz.com/misc/article-print-page/israel-must-take-different-legal-tack-on-price-tag-attacks-says-ex-shin-bet-deputy-chief.premium-1.526036
http://news.antiwar.com/2013/05/27/likud-mps-bill-to-prioritize-judaism-over-democracy/
http://forward.com/articles/177422/israel-bill-would-put-judaism-above-democracy/
http://www.haaretz.com/news/world/bbc-poll-israel-among-world-s-least-popular-nations-1.525890
http://www.timesofisrael.com/pm-lashes-out-at-anti-semitic-israel-critics/
http://www.thenational.ae/news/world/middle-east/israel-gives-green-light-to-build-300-homes-in-east-jerusalem-settlement
http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2013/06/20136104317486359.html

10. Rosja
http://www.washingtonpost.com/world/europe/top-russian-diplomat-us-proposals-on-missile-defense-insufficient/2013/05/27/4d6e4c9a-c702-11e2-9cd9-3b9a22a4000a_print.html

11. Syria
http://www.miamiherald.com/2013/05/24/3414816/syrian-regime-oks-peace-talks.html
http://www.thenational.ae/news/world/middle-east/syrian-rebel-groups-plan-to-attack-hizbollah-in-lebanon
http://news.yahoo.com/syria-opposition-unity-face-specter-collapse-021041916.html
http://original.antiwar.com/buchanan/2013/05/27/the-unraveling-of-sykes-picot/
http://www.lrb.co.uk/2013/05/23/patrick-cockburn/is-it-the-end-of-sykes-picot
http://www.thedailybeast.com/articles/2013/05/28/exclusive-barack-obama-asks-pentagon-for-syria-no-fly-zone-plan.html
http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2013/05/201352902216747809.html
http://news.antiwar.com/2013/05/29/israel-syria-missile-defense-acquisition-a-red-line-for-military-action/
http://www.haaretz.com/misc/article-print-page/israel-says-will-act-to-prevent-s-300-missile-systems-from-becoming-operational-1.526653
http://www.haaretz.com/misc/article-print-page/syria-promises-immediate-retaliation-if-israel-strikes-again-1.526696
http://www.timesofisrael.com/pm-threatened-to-hit-s-300s-before-they-came-online/

12. Turcja
http://news.yahoo.com/turkey-likely-move-ahead-eu-path-june-164442010.html

13. USA
http://www.nytimes.com/2013/05/25/world/additional-embassy-guards-will-come-at-steep-price-each.html
http://www.progressive.org/obama-drone-speech
http://www.independent.co.uk/news/world/americas/obama-officials-are-criminalising-journalism-says-republican-senator-8632991.html?printService=printhttp://beta.dawn.com/news/1013951/kerry-defends-us-drone-programme-as-strict-accountable
http://detroit.cbslocal.com/2013/05/27/pressure-cooker-discovered-at-dearborn-hotel/
http://rt.com/op-edge/us-pentagon-cia-war-742/
http://thehill.com/blogs/regwatch/finance/302167-feds-target-virtual-currency-service-in-international-money-laundering-case
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2332383/Esteban-Smith-rampage-Decorated-U-S-Marine-killed-woman-wounded-random-Texas-shooting-spree-stabbed-wife-death-North-Carolina-motel-1-500-miles-away.html
http://www.wired.com/dangerroom/2013/05/drone-strike-restrictions/
http://www.nydailynews.com/gitmo-guard-converts-islam-demands-release-detainees-article-1.1357918

14. Wielka Brytania
http://news.antiwar.com/2013/05/24/british-court-orders-new-inquests-into-iraq-civilian-deaths/


TAGI: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. awkward 03.06.2013 09:13

  Dziękuję za Przegląd.

 2. Artur Marach 03.06.2013 22:20

  hmm… ten tego tam, fajny przegląd… ale zdaje się że zdjęcie to moje. Admin, jak to się ma do praw autorskich? Zdjęcie było częścią artykułu o pogrzebie Lecha Kaczyńskiego, tak z ciekawości sobie pytam;)

 3. awkward 03.06.2013 23:19

  Gdy mam więcej czasu – Dziękuję za Chiny 🙂

  Stany bardzo mieszają w Azji mniejszej, środkowej i w Afryce północno-zachodniej. Nie wiem jakie oni mają cele długofalowe, ale wiem jedno – jeżeli Izrael zaatakuje Syrię, to rozpęta się tam piekło. Wojna w Regionie będzie kwestią miesiąca. Początkiem końca będzie zaangażowanie się w to wszystko Rosji oraz Chin. O Iranie w ogóle nie mam mowy – on będzie drugorzędny gdy wkroczą Imperia. Jeżeli Izrael zostanie przyparty do muru – ci ludzie naprawdę odpalą bombę atomową. Tak przynajmniej wnoszę po ich obecnym zachowaniu i zaborczości (pomijam rasizm narodowościowy).

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.