Politycznie niepoprawny przegląd prasy – 34

Opublikowano: 25.05.2013 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 997

AFGANISTAN

Dramatycznie, o 50% w ciągu tylko jednego roku, wzrosła liczba kobiet oskarżonych i więzionych za tzw. „przestępstwa obyczajowe”. Najczęściej za takie przestępstwo uznaje się ucieczkę od męża, ojca lub brata. Afgańskie kobiety są wciąż powszechnie narażone na przymusowe małżeństwa, przemoc domową i gwałt. Wydany w 2009 roku dekret prezydenta Karzaia, zabraniający przemocy wobec kobiet wciąż nie może przejść przez parlament, gdzie jest blokowany przez konserwatystów.

CHINY I INDIE

Podczas spotkania w New Delhi premierzy Chin – Li Keqiang i Indii – Manhoman Singh, przedyskutowali stosunki wzajemne dwóch azjatyckich gigantów i zapowiedzieli, że ich kraje staną się lokomotywą światowego rozwoju gospodarczego. Li Keqiang oznajmił, że jego wizyta ma na celu pokazanie wzajemnego zaufania między dwoma krajami, i że wspólnota ich interesów jest o wiele większa niż to co je dzieli („Xinhua Net”).

Mimo że podczas spotkania nie zawarto żadnych ważnych umów czy układów, nowa chińska ekipa rządząca oferuje Indiom przyjaźń i wzywa do pokojowego rozwiązania zadawnionych sporów granicznych. W Indiach i Chinach mieszka ok 40% ludności świata, a Chiny są drugą największą gopodarką globu („Al Jazeera”).

EGIPT

Pod upadku dyktatora Mubaraka i przejęciu władzy przez Bractwo Muzułmańskie i zqwiązanego z nim prezydenta Morsiego gwałtownie wzrosła liczba oskarżeń o obrazę Islamu i procesów o buźnierstwo. Są one często używane wobec osób aktywnych w życiu publicznym, jak aktorzy, pisarze, czy dziennikarze, które brużdżą rządzącym Islamistom, ale najczęściej ich ofiarą padają chrześcijańscy Koptowie. Egipskie organizacje Praw Człowieka oskarżają Salafistów i Bractwo o posługiwanie się prawem o obrazie religii do tępienia opozycji i zastraszania mniejszościowych grup wyznaniowych („Washington Post”).

GUANTANAMO

Statystyki:
– Więźniów – 166;
– Więźniów którym postawiono konkretne oskarżenia – 6;
– Więźniów oczyszczonych z zarzutów, ale wciąż przetrzymywanych – 86;
– Uczestników strajku głodowego – 103;
– Głodujących wiązanych i karmionych przymusowo – 30;
– Więźniów, którzy zmarli w obozie – 9;
– Więźniów nieletnich – 21;
– Więźniów sądzonych w sądzie cywilnym – 1;
– Więźniów, których nie można postawić przed sądem z powodu braku dowodów, lub zeznań wymuszonych torturami – 50;
– Więźniów wypuszczonych przez administrację Busha – ponad 500;
– Więźniów wypuszczonych przez administrację Obamy – 72;
– Roczny koszt Guantanamo dla podatników USA – 150 mln USD;
– Dni od oficjalnej obietnicy Obamy, że więzienie zamknie – 1579+;
– Od przybycia pierwszych więźniów – 11 lat, 4 miesiące, 11+ dni;
(„Anti War”).

HOLANDIA

Zakończyło się śledztwo kryminalne w sprawie firmy Riwal, oskarżonej przez palestyńską organizację Praw Człowieka „Al-Haq” o współudział w izraelskich zbrodniach wojennych i zbrodniach przeciw ludzkości na okupowanym Zachodnim Brzegu. Firma dostarczała Izraelowi dźwigi i platformy podnośne, używane przy budowie nielegalnych osiedli i 8 metrowego muru na palestyńskiej ziemi. Mimo że śledztwo nie doprowadziło do aktu oskarżenia, jest ono ważnym precedensem prawnym, gdyż potwierdza że współdziałanie w nielegalnych aktach izraelskiego okupanta może być traktowane jako przestępstwo. Podobne oskarżenia wnoszono do sądów w USA, przeciw firmie Caterpillar, dostarczającej Izraelowi opancerzone spychacze i w Kanadzie przeciw firmom Green Park i Green Mount International, budującym osiedle na gruntach palestyńskiej wioski. Izrael nazywa takie procesy upolitycznionym nadużywaniem prawa celem delegalizacji “państwa żydowskiego”(„Electronic Intifada”).

IRAK

Wciąż rośnie liczba zamachów bombowych i samobójczych, morderstw, porwań i starć sekciarskich w Iraku. W poniedziałek 20 maja zginęły w nich 133 osoby, a 238 zostało rannych. Islamskie Państwo Iraku, grupa związana z Al-Kaidą rośnie na nowo w siłę w zachodniej sunnickiej prowincji Anbar. Wzrasta napięcie między Sunnitami i sprawującą władzę szyicką większością, co może, zdaniem niektórych ekspertów, doprowadzić do rozpadu kraju („Anti War”, „The National”).

Bazowany w Mosulu zespół naukowców wykrył wysokie skażenie uranem w glebie trzech miejscowości w prowincji Niniwa. W nielicznych miejscach pochodzi ono z przerwanego w roku 1991 programu atomowego Sadama Hussejna, głównie jednak ze zubożonego uranu w amunicji przeciwpancernej masowo używanej przez Amerykanów i NATO w ataku na Irak w 2003 roku. Rozproszkowane resztki pocisków skaziły glebę, wodę i łańcuch pokarmowy i doprowadziły do gwałtownego wzrostu występowania wad u noworodków i zachorowań na raka wśród dzieci (głównie białaczki), które jest 10-krotnie większe niż w innych krajach uprzemysłowionych („Medical Xpress”).

– Brawa dla pp Busha i Blaira, którzy wciąż głoszą, że warto było napadać na Irak, i że jego mieszkańcom powodzi się lepiej niż przed ich wojenką.

IRAN
Skazano na śmierć i powieszono Mohammada Hedairiego, za dostarczanie za pieniądze tajnych informacji izraelskiemu Mossadowi i Kuruszę Ahmadiego, za współpracę z CIA. Szczegółów ich aresztowania i procesu nie ujawniono („The National”).

Pół oficjalna agencja prasowa Mehri podała, że, wedle pogłosek, Rada Strażników Rewolucji zabroni kandydowania w wyborach prezydenckich Akbarowi Haszemiemu Rafsandżaniemu i Efsandiarowi Rahimowi Maszaiemu. Rafsandżani byłby kandydatem sił postępowych, Maszai zaś jest pupilkiem Ahmadineżada. Ich usunięcie z listy ograniczyłoby listę kandydatów do konserwatystów zbliżonych do irańskiego Supremo, ajatollaha Chameiniego. Rada opublikuje oficjalną listę 29 maja („Reuters”).

MALI

Według Human Rights Watch, co najmniej 5 osób, Tuaregów i Arabów, zostało „znikniętych” przez malijską armię po oswobodzeniu Timbuktu. Wojskowa żandarmeria prowadzi śledztwo wobec 5 malijskich żołnierzy, których oskarża się o te porwania, ale wypadków „zniknięcia” jest o wiele więcej. Żadnego z zaginionych nie odnaleziono i los ich jest nieznany („Christian Science Monitor”).

NIGER

Malijscy Islamiści dokonali dwóch zamachów samobójczych w sąsiednim Nigrze, przy użyciu samochodów-pułapek, na koszary w Agadezie, gdzie zginęło co najmniej 20 żołnierzy i na operowaną przez Francuzów największą w kraju kopalnię uranu Somair, gdzie śmierć poniosło 14 osób. MUJWA (Movement for Tawhid and Jihad in West Africa) i AQIM (Al Kaida Islamskiego Magribu) zapowiedziały ataki na francuskie interesy w Afryce i na afrykańskich sojuszników Francji, w odwecie za interwencję w Mali („Reuters”).

PAKISTAN

Wlk Brytania przyznała się do finansowania sondaży opinii publicznej na obszarach plemiennych zachodniego Pakistanu, będących głównym celem kampanii CIA bombardowań z bezzałogowców. Ich wyniki potwierdzają, że bombardowanie z dronów budzi nienawiść i żądzę zemsty wśród mieszkańców („Guardian”).

ICG (International Crisis Group), szanowany brukselski Think-Tank stwierdził, że wbrew twierdzeniom krytyków, ataki z bezzałogowców w Pakistanie nie mają wielkiego wpływu na liczbę rekrutów dla Talibanu. Równocześnie jednak nie są one trwałym rozwiązaniem problemu islamskiego ekstremizmu („Daily Times”).

PALESTYNA I IZRAEL

Spadkobiercy właścicieli domowych bibliotek palestyńskich planują wystąpić o sądowy nakaz zwrotu książek, zrabowanych przez żydów po wypędzeniu Palestyńczyków z Jerozolimy. Podczas orgii rabowania palestyńskiego mienia w 1948. przepadło tam wtedy co najmniej 36 tysięcy książek, wśród których były cenne unikatowe egzemplarze. Ok 6000 palestyńskich książek, oznaczonych „porzucona własność” zalega w piwnicy narodowej Biblioteki Izraela. Dziesiątki tysięcy książek zrabowano w innych palestyńskich miastach. Uważa się, że prawie wszystkie zostały zniszczone, z wyjątkiem tych wartościowych, zrabowanych przez osoby prywatne, które są nie do odzyskania („The National”). Patrz film Great Book Robbery.

Wicespiker Knessetu, Mosze Feiglin, twardogłowy członek prawicowej partii Likud powiedział, że jest przeciwny amerykańskiej pomocy finansowej dla Izraela, gdyż pozwala ona Stanom Zjednoczonym na wywieranie politycznych nacisków na Tel Awiw, wyraził też zaniepokojenie możliwością upadku USA z powodu kryzysu, stwierdził jednak, że przetrwanie Izraela jest zagwarantowane, gdyż ma on 3300 lat tradycji i posiada „kapitał moralny” („Times of Israel”).

Izraelski sąd wojskowy skazał na 6 miesięcy więzienia Natana Blanca, który odmówił pełnienia służby wojskowej, gdyż jest przeciwny okupacji Zachodniego Brzegu. Postawiło to izraelską armię w delikatnej pozycji, gdyż brak kary byłby niewygodnym precedensem, a uwięzienie może doprowadzić do pijarowskiej klęski. 30 znanych prawników podpisało list domagający się uwolnienia Blanca, gdyż karanie go za odmowę służby z powodu przekonań narusza wolność sumienia (“Stars and Stripes”).

Były prezydent Francji, Nicolas Sarkozy, został nagrodzony doktoratem Honoris Causa uniwersytetu w Netanya, za „zasługi dla Izraela i “narodu żydowskiego””. Przy przyjmowaniu nagrody obiecał że „Izrael nie będzie osamotniony w razie ataku” i że „nie będziemy tolerować zagrożenia dla “narodu żydowskiego” i państwa Izrael. Oskarżył też „fanatycznych przywódców Iranu o dążenie do zdobycia broni atomowej i terroryzm” oraz wezwał do „pozbawienia reżymu Assada uzbrojenia, przy pomocy którego masakruje swój naród” („Ynet News”).

– „Nie będziemy tolerować”?? Ciekawe w czyim imieniu on przemawia??

Premier Netanjahu powiedział brytyjskiemu ministrowi Spraw Zagranicznych, że ostatni raport MAEA dowodzi iż Iran wciąż rozwija swój program wzbogacania uranu, oskarżył też Teheran o rzekome prace nad reaktorem na ciężką wodę do zbudowania plutonowej bomby atomowej i nazwał to „największym zagrożeniem naszych czasów” („Jerusalem Post”).

Izrael wprowadził nowe przepisy, zamykające w praktyce swobodę dostępu amerykańskich i innych zachodnich turystów do okupowanego Zachodniego Brzegu. Będą oni musieli teraz mieć zezwolenie na wjazd od izraelskich władz wojskowych, jak dotąd nie opublikowano jednak procedury uzyskiwania tych zezwoleń. Zakaz nie dotyczy nielegalnych żydowskich „osiedli” na terenach okupowanych. Tymczasem w amerykańskim senacie toczy się właśnie debata na temat ustawy o ruchu bezwizowym z Izraelem, która pozwoli Izraelczykom na wjazd do USA bez żadnych ograniczeń wizowych, pozwoli jednak Izraelowi na odmowę wjazdu amerykańskim obywatelom z niemile widzianym pochodzeniem etnicznym lub orientacją polityczną („Mondo Weiss”).

SYRIA

Wysoki oficjel izraelski powiedział, że Izraelowi bardziej pasuje osłabiony Assad, niż islamscy terroryści, gdyż lepiej mieć do czynienia ze znanym problemem, niż z niewiadomą. W ostrzeżeniu dla Assada zapowiedział też, że jego reżym poniesie katastrofalne konsekwencje, jeśli spróbuje odpowiedzieć na izraelski atak lotniczy na Damaszek („Ynet News”).

Izrael ostrzegł przed katastrofalnymi skutkami zaopatrywania Syrii w zaawansowane bronie przez Rosję – mogą one bowiem znaleźć się w niepowołanych rękach i zostać użyte przeciw niemu („Thomson Reuters”).

Dżabhat al-Nasra, syryjski odłam Al-Kaidy zdobył kontrolę nad syryjskimi polami naftowymi i ma nadzieję finansować swą działalność przez sprzedaż ropy miejscowym nabywcom posiadającym małe prymitywne rafinerie domowej roboty („The Telegraph”).

Minister obrony Austrii ostrzegł, że wycofa one swych 380 żołnierzy „niebieskich beretów” (sił pokojowych) ze wzgórz Golan, jeśli Unia Europejska zniesie embargo na dostawy broni dla syryjskich rebeliantów („Yahoo News”).

Dowódca izraelskich wojsk lotniczych powiedział, że Izrael jest gotów zaatakować Syrię jeśli reżym Assada upadnie, żeby zapobiec przekazaniu broni z syryjskich arsenałów Hezbollahowi i/lub dżihadystom. Ostrzegł również, że Izrael może się w takim razie spodziewać trudnego i długotrwałego konfliktu na 3 frontach – z Hezbollahem, Iranem i islamistami, co może zmusić go do użycia „pełnego spektrum” jego sił powietrznych („The Daily Star”).

Niemiecki wywiad zmienił swą ocenę sił prezydenta Assada. Do niedawna Niemcy uważali, że jego reżym czeka szybki upadek, teraz jednak twierdzą, że wojskom rządowym udało się odbudować linie zaopatrzenia, odciąć część sił rebelianckich od ich baz i odbudować kontrolę nad południem kraju („The Daily Star”).

USA

Nikt, nawet republikańska opozycja, nie wydaje się przejmować częstym i otwartym łamaniem prawa przez prezydenta Obamę. Zlekceważył podpisaną przez Reagana międzynarodową umowę o torturach, zmuszającą go do prowadzenia śledztw w ich przypadku i ścigania sprawców; pogwałcił War Powers Resolution wysyłając wojska do Libii bez uprzedniej zgody Kongresu; naruszył Konwencje Genewskie, nakładające obowiązek ścigania zbrodni wojennych popełnionych przez poprzednie administracje; nakazał zabicie obywateli amerykańskich bez wyroku sądowego; podpisał ustawę zezwalającą na bezterminowe więzienie bez wyroku sądowego podejrzanych o terroryzm; nakazał śledzenie bez nakazu sądowego tysięcy obywateli USA; odmówił ujawnienia podstaw prawnych „zabijania kierowanego” („The Atlantic”).

– Imperialna prezydentura Imperialnych Stanów Zjednoczonych nie musi się jak widać przejmować prawem. Mimo to wciąż przechwala się ideałami Demokracji.

W hrabstwie Palm Beach na Florydzie biuro szeryfa rozpowszechnia wideo, nakłaniające do czujności i zawiadamiania policji, jeśli zwęszą, usłyszą, czy zauważą coś dziwnego, jak np turystę fotografującego np most, bez żadnego członka rodziny czy grupy w obrazie. Jest to element programu „Społeczne Partnerstwo Przeciw Terroryzmowi”, systemu bezpieczeństwa opartym na strachu, fobiach, uprzedzeniach i podejrzliwości. Podobne programy istnieją obecnie prawie wszędzie w USA i prowadzą do licznych rewizji osobistych, aresztowań, prześladowania i dyskryminacji niewinnych ludzi, często na podstawie koloru skóry, wyglądu, czy ubioru („Common Dreams”).

– No cóż, stworzyło się mnóstwo nowych instytucji wywiadowczych i policyjnych, zatrudniło tysiące ludzi, trzeba im dać jakieś zatrudnienia, no i, co jeszcze ważniejsze, zastraszonymi łatwiej rządzić.

Postępuje erozja praw obywatelskich w USA. Prawo pozwala obecnie na bezterminowe więzienie Amerykanów bez wyroku sądowego; na „Sneak and Peak” – agenci mogą potajemnie wejść do domu lub instytucji, dokonać rewizji, robić fotografie, bez powiadomienia właściciela, który dowiaduje się o tym dopiero po aresztowaniu; na tajne nakazy śledzenia obywateli podejrzewanych o „terroryzm”; na pisma National Security – nakazy potajemnego ujawnienia przez firmy „służbom” danych pracowników i klientów; na system podsłuchu rozmów telefonicznych prowadzonych przez Internet. To są znane środki. Nikt jednak nie wie, co rząd ma jeszcze w zanadrzu dla obywateli („Al Jazeera”).

– Przypomina to wszystko ZSRR i „Proces” Franza Kafki. I to gdzie – w Oazie Wolności i Demokracji!

Założyciel witryny internetowej Antiwar.com Eric Garris i jej redaktor Justin Raimondo wytoczyli FBI proces domagając się ujawnienia kartotek dotyczących ich witryny. Garris i Rajmondo zdecydowali się podać sprawę do sądu po bezskutecznych próbach zmuszenia do ujawnienia dokumentów FBI przez ACLU (Amerykański Związek Obrony Praw Obywatelskich), po tym jak w jednym z ujawnionych memorandów FBI znaleziono wzmiankę że mają oni u nich teczki oraz zalecenie zbadania czy ich witryna jest „zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego”. Garris skwitował to stwierdzeniem, że „wolność słowa jest teraz zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA” („Antiwar.com”).

Epidemiolog Steven Coughlin, pracujący dla Departamentu Opieki nad Weteranami, zrezygnował ze stanowiska, gdy dane o skutkach spalania toksycznych śmieci w dołach w Iraku, dla zdrowia zatrudnionych przy tym żołnierzy, zostały wykluczone z oficjalnego raportu. Powiedział, że jego szef Aaron Scheniederman nakazał mu usunięcie wszelkich danych o astmie i chorobach oskrzeli, i że zagrożono mu przykrymi skutkami, jeśli będzie się upierał przy ich włączeniu do raportu („The News Herald”).

Dokument ujawniony przez FBI, na podstawie Aktu o Swobodnym Dostępie do Informacji świadczy, że żydowska organizacja Anti-Defamation League (ADL) prowadziła od 1969. akcję infiltracji i szpiegowania Organizacji Studentów Arabskich. Rozpoznanie tej akcji przez FBI doprowadziło do rajdów na biura ADL i procesu, który zakończył się pozasądową ugodą o odszkodowaniach. W odpowiedzi na zapytania organizacji IRMEP (Institute for Research: Middle Eastern Policy) FBI ujawniło, że miało 10.800 stron informacji na temat ADL, ale część ich została zniszczona. Do tej pory ujawniono tylko 1000 stron („Electronic Intifada”).

Departament Obrony prosi Kongres o 79.4 miliardy USD na wojenne operacje za granicą. Suma ta jest dodatkiem do 526.6 miliardów rocznego budżetu Pentagonu („Military.com”).

Departament Stanu (Ministerstwo Spraw Zagranicznych) opublikował raport na temat wolności religii, ostrzegający że w świecie narasta anty-semityzm. Równocześnie Sekretarz Stanu John Kerry mianował kierownika kampanii wyborczej Obamy, Irę Formana na nowego Monitora Anty-semityzmu. Forman, wieloletni dyrektor Narodowej Rady Żydowskich Demokratów zastąpił na tym stanowisku Hannah Rosenthal, mianowaną przez Hillary Clinton. Zadaniem Monitora jest podróżowanie po świecie i wywieranie nacisku na rządy by zwalczały instytucjonalne i prywatne objawy anty-semityzmu („Ha’aretz”)
– Hannah Rosenthal zasłużyła się opracowaniem liczącej 341 słów oficjalnej definicji tego paskudnego zjawiska (zobacz TUTAJ).

Amnesty International, wiodąca międzynarodowa organizacja obrony praw człowieka, skrytykowała rosnące używanie dronów przez USA do „zabójstw kierowanych” za granicą i zakwestionowała ich legalność. AI stwierdziła, że Ameryka prowadzi te akcje pod płaszczem tajności i że sprowadzają się one do mordów pozasądowych, dokonywanych z naruszeniem prawa międzynarodowego. Powszechnie oczekuje się, że USA będą jeszcze bardziej polegać na bezzałogowcach w miarę wycofywania wojsk z Afganistanu („The National”).

WENEZUELA

Mimo upływu miesiąca wyborów prezydenckich po śmierci Hugo Chaveza, USA wciąż odmawiają uznania zwycięstwa Nicolasa Maduro, który wygrał je niewielką przewagą 2% głosów. Wszystkie inne kraje regionu pogratulowały Maduro wyboru („Christian Science Monitor”).

WIELKA BRYTANIA

Po protestach izraelskiego ambasadora i spotkaniu z przedstawicielami społeczności żydowskiej w Wlk Brytanii, Rada Kościoła Szkockiego postanowiła zmienić sformułowania raportu „Spadek Abrahama?”, kwestionujące boskie prawo żydów do Palestyny. Ambasador Daniel Traub oskarżył oryginalną wersję raportu o „wspieranie ekstremistycznych stanowisk politycznych” i „pomniejszanie przywiązania żydów do Ziemi Izraela, co jest wyjątkowo bolesne” („BBC News”).

Minister Spraw Zagranicznych William Hague ostrzegł prezydenta Assada, że wszystkie opcje wobec jego reżymu „pozostaną na stole”, powiedział też, że Unia Europejska powinna przemyśleć dalsze utrzymywanie embarga na zbrojenie syryjskich rebeliantów („Yahoo News”).

– Ten szakal USA taki wojowniczy jakby wciąż był lwem.

W wywiadzie udzielonym po ataku w Woolwich Imam meczetu w Oxfordzie, Dr Taj Hargey, ostro potępił zamordowanie żołnierza, stwierdził jednak że ataki terrorystyczne w Anglii zaczęły się dopiero po jej udziale w napaści na Afganistan i Irak gdy rząd zaczął niewolniczo wysługiwać się Stanom Zjednoczonym („RT”).

Autor: Herstoryk
Dla “Wolnych Mediów”

BIBLIOGRAFIA

1. Afganistan
http://www.latimes.com/news/nationworld/world/la-fg-afghan-women-20130522,0,4753180.story

2. Chiny
http://news.xinhuanet.com/english/video/2013-05/20/c_132394330.htm
http://www.aljazeera.com/news/asia-pacific/2013/05/201352014448364150.html
http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-india-22592770

3. Egipt
http://www.washingtonpost.com/world/middle_east/coptic-christian-latest-target-of-blasphemy-frenzy-under-islamist-ruled-egypt/2013/05/18/2b70e7f2-bf86-11e2-b537-ab47f0325f7c_print.html

4. Holandia
http://electronicintifada.net/content/dutch-probe-sends-warning-firms-abetting-israels-crimes/12462

5. Irak
http://www.thenational.ae/news/world/middle-east/iraq-on-the-brink-as-sectarian-strife-grows
http://original.antiwar.com/updates/2013/05/20/monday-mayhem-116-killed-240-wounded-in-iraq/
http://medicalxpress.com/news/2013-05-cancer-birth-defects-iraq-nuclear.html

6. Iran
http://www.thenational.ae/news/world/middle-east/iran-hangs-two-men-convicted-of-spying-for-mossad-cia
http://news.antiwar.com/2013/05/21/reports-iran-council-to-bar-rafsanjani-mashaei-from-election/

7. Mali
http://www.csmonitor.com/World/Africa/2013/0515/A-mysterious-disappearance-sends-shudders-through-Timbuktu?nav=88-csm_category-storyList

8. Niger
http://www.reuters.com/article/2013/05/23/us-niger-attacks-idUSBRE94M14W20130523

9. Pakistan
http://www.guardian.co.uk/world/2013/may/18/poll-drone-attacks-pakistan
http://www.dailytimes.com.pk/default.asp?page=20135\22\story_22-5-2013_pg7_5

10. Palestyna/Izrael
http://www.thenational.ae/news/world/middle-east/palestinian-activists-sue-israel-for-the-return-of-6-000-books
http://www.timesofisrael.com/likud-mk-feiglin-its-immoral-for-israel-to-take-us-aid/
http://www.stripes.com/news/middle-east/young-objector-defies-israeli-army-1.222045
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4383086,00.html
http://www.jpost.com/Iranian-Threat/News/PM-IAEA-reports-shows-Irans-expanding-its-nuclear-program-314215
http://mondoweiss.net/2013/05/requiring-tourists-military.html

11. Syria
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4381028,00.html
http://www.trust.org/item/20130518184334-5jk1r/?source%20=%20hpbreaking
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/syria/10065802/Al-Qaedas-Syrian-wing-takes-over-the-oilfields-once-belonging-to-Assad.html
http://news.yahoo.com/austria-says-peackeepers-may-quit-golan-eu-arms-173932262.html
http://www.dailystar.com.lb/News/Middle-East/2013/May-22/217989-general-says-israel-ready-to-attack-syria-should-assad-fall.ashx
http://www.dailystar.com.lb/News/Middle-East/2013/May-23/218088-german-intelligence-sees-assad-forces-gaining-report.ashx

12. USA
http://www.theatlantic.com/politics/archive/2013/05/the-biggest-obama-scandals-are-proven-and-ignored/275960/
http://www.commondreams.org/view/2013/05/16
http://blogs.aljazeera.com/blog/americas/scandalous-erosion-us-civil-liberties
http://original.antiwar.com/vlahos/2013/05/21/antiwar-com-sues-fbi-after-secret-surveillance/
http://www.newsherald.com/news/government/va-researcher-quits-over-burn-pit-studies-1.145419
http://electronicintifada.net/content/fbi-files-reveal-anti-defamation-league-spied-arab-students/12453
http://www.military.com/daily-news/2013/05/20/pentagon-requests-794-billion-for-combat-operations.html
http://www.haaretz.com/jewish-world/jewish-world-news/kerry-names-ira-forman-as-u-s-anti-semitism-envoy-1.525020
http://www.thenational.ae/news/world/americas/drone-killings-draw-ire-of-amnesty-international

13. Wenezuela
http://www.csmonitor.com/World/Americas/2013/0517/Venezuela-s-Maduro-still-waiting-on-Washington-s-recognition

14. Wielka Brytania
http://www.bbc.co.uk/news/uk-scotland-22575397
http://news.yahoo.com/no-option-off-table-over-syria-britains-hague-152203904.html
http://rt.com/op-edge/oxford-imam-woolwich-attack-697/


TAGI: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. rebelia 26.05.2013 14:13

  Jak nie dżuma, to cholera… (Amerykanizm+Syjonizm+Szariat)

 2. awkward 27.05.2013 11:37

  “(..) w świecie narasta anty-semityzm”.
  Nie można napisać, że krytyka jest “mylona” z antysemityzmem. Podejmowane są próby likwidacji/zakazu krytyki Izraela, poprzez terroryzowanie wszystkich dookoła rzekomym “antysemityzmem”.

  “Nikt, nawet republikańska opozycja, nie wydaje się przejmować częstym i otwartym łamaniem prawa przez prezydenta Obamę.”
  To jest bardzo niepokojące. Obama zamienia ‘urząd prezydenta’ w “Fotel Dyktatora”, który jest ponad stanowionym prawem. Jeszcze 15 lat temu byłem niemal zakochany w USA – tak miałem wyprany mózg ich propagandą medialno-filmową. Dziś postrzegam Stany jako jeden z najbardziej zbrodniczych krajów (nie narodów – to ważne rozróżnienie) na świecie. Mam nadzieję, że coraz większej ilości osób spadnie z oczu mgiełka propagandowego kłamstwa i zobaczą USA takimi jakie naprawdę są.

  Guantanamo
  “- Więźniów oczyszczonych z zarzutów, ale wciąż przetrzymywanych – 86”
  To jest skandaliczna i karygodna sytuacja. Naprawdę brak słów by wyrazić oburzenie. Ludzie powinni sobie uświadomić, że tymi osobami może być dosłownie KAŻDY – bez wyjątku – w tym Ty i Twoje dzieci czy Twoi rodzicie. Nie musisz niczego zrobić, by być oskarżonym i więzionym – nawet, jeżeli ci którzy Cię więżą zgadzają się z Tobą, że niczego nie zrobiłeś i jesteś niewinny…

  “Wicespiker Knessetu, Mosze Feiglin, (..) powiedział, że jest przeciwny amerykańskiej pomocy finansowej dla Izraela, gdyż pozwala ona Stanom Zjednoczonym na wywieranie politycznych nacisków na Tel Awiw.”
  Tym ludziom kompletnie poprzewracało się w głowach. Bez pomocy USA, państwo Izrael już dawno przestałoby istnieć.

  “(..) w amerykańskim senacie toczy się właśnie debata na temat ustawy o ruchu bezwizowym z Izraelem, która pozwoli Izraelczykom na wjazd do USA bez żadnych ograniczeń wizowych, pozwoli jednak Izraelowi na odmowę wjazdu amerykańskim obywatelom z niemile widzianym pochodzeniem etnicznym lub orientacją polityczną.”
  Normalnie szczęka mi opadła – nawet nie wiem jak to skomentować… Sytuacja iście kuriozalna (!)

  Dziękuję za Przegląd.

 3. Fuxygen 27.05.2013 15:37

  Jak zwykle, porządny przegląd. Szkoda, że reszta artykułów na WM nie utrzymuje takiego poziomu.

  Kliku rzeczy mi brakło:
  – Dużo jest o ograniczeniu wolności w USA, a nie ma nic o Chinach, przy których Wujek Sam to dopiero niemowlak (chociaż szybko się uczy).
  – Nic o bagienku biznesowym, czyli korporacjach. W moim mniemaniu w zglobalizowanym świecie to one mają znacznie większą siłę i wpływy niż większość państw, więc dobrze by było mocniej patrzeć im na ręce.

  Tak czy siak, czytało się niezwykle miło, i czekam na następny przegląd 😉

 4. Herstoryk 28.05.2013 05:17

  @Fuxygen
  Chiny nie pretendują do statusu wzorca demokracji, swobód obywatelskich i wolności osobistej. To społeczeństwo konfucjańskie, działające na bazie całkowicie odmiennej od zachodniej ideologii, które bez bicia przyznaje się do tłamszenia niewygodnych idei i akcji w interesie dobra wspólnego, a bardzo często dla dogodzenia “górze”. Moim celem jest demaskowanie fałszu i hipokryzji na zbliżonym do mojego podwórku.
  O korporacjach można by bez końca, brak czasu i miejsca….

 5. cetes 28.05.2013 07:47

  Przyłączam się do zdania Fuxygena, że przegląd czyta się z przyjemnością i ciekawością.

 6. awkward 28.05.2013 15:29

  @Fenix
  Od gromadzenia dobrej energii mamy Ciebie 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.