Przedszkolne sprawy

Opublikowano: 10.09.2011 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 661

Od 1 września zmieniły się zasady pobierania opłat za pobyt dziecka w przedszkolu. Rodzice zapłacą jedynie za czas spędzony w placówce w godzinach wykraczających poza pięć godzin przeznaczonych na realizację podstawy programowej.

W większości gmin rodzice podpisują z dyrektorem przedszkola umowę cywilnoprawną, w której deklarują, w jakich godzinach, w jakie dni tygodnia dziecko będzie w nim przebywało, informuje „Rzeczpospolita”. Na tej podstawie wyliczana jest wysokość opłaty miesięcznej. Jeśli jednak dziecko pozostanie pod opieką przedszkolanek dłużej, niż wynika z deklaracji, rodzice będą musieli dopłacić przy wnoszeniu opłaty za następny miesiąc.

Radni warszawscy z kolei umożliwili zwrot pieniędzy, ale pod warunkiem że rodzice zgłoszą najpóźniej do dziewiątej rano w dniu nieobecności, że dziecko pozostanie w domu.

Wojewódzkie sądy administracyjne i wojewodowie wskazują, że jeśli dziecko nie korzysta z przedszkola, np. z powodu choroby, to nie można zakazać zwrotu pobranej opłaty. Rodzice powinni więc dopominać się zwrotu lub zaskarżyć uchwały nieprzewidujące takiego prawa.

Tymczasem SLD złożyło do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o sprawdzenie zgodności z konstytucją przepisów, które pozwalają samorządom pobierać dodatkowe opłaty za państwowe przedszkola.

Jeśli się okaże, że Trybunał potwierdzi wątpliwości wnioskodawców, rząd być może uda się skłonić, by subwencjonował przedszkola co najmniej w 80 procentach, jak to jest w szkole.

Zdjęcie: tomek.pl
Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. ARTUR 10.09.2011 20:52

    Tak właściwie to na co idą podatki skoro nie ma pieniędzy na dzieci .Są za to pieniądze na wycieczki np. do Lichenia a póżniej na imprezę z ‘ flaszką ‘ i innymi rzeczami za 30 zł /trzydzieści zł / ,są na kopertówki ,na przyjęcia różnych niedorozwojów bo tatuś niedorozwój ma stanowisko .Czy ktoś ma jeszcze ochotę oddawać głos w wyborach na terrorystów politycznych ,jeśli tak to niech się zastanowi nad losem swojej bliskiej i dalszej rodziny bo może swoim głosem doprowadzić do jej upadku.

  2. Wentyl 11.09.2011 22:09

    Bez przesady, przedszkola mogą być płatne – tylko nauka szkolna i wyższa za darmo. Jeden rodzic powinien siedzieć w domu i wychowywać bachory, a nie posyłać do przedszkola czy żłobka. Po co się rozmnażają, skoro potem powierzają wychowanie państwu?

  3. Jac 12.09.2011 11:20

    się rozmnazają? a ty wentyl jestes polipem i przez pączkowanie się rozmnażasz? jesteś inny jakiś? państwo samo się upomina o dzieci i wprasowuje w system , czy chcesz czy nie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.