Przedsiębiorcy trzymają pieniądze z tarcz

Opublikowano: 09.07.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1046

Środki z tarcz antykryzysowych zalegają na firmowych kontach, zamiast napędzać gospodarkę. Pod koniec maja bankowe depozyty podmiotów gospodarczych wynosiły o 14 proc. więcej niż w lutym 2020 r.

Jak informuje portal „Business Insider”, firmy nie mogą otwierać lokat w PKO BP od poniedziałku, piątego lipca. Wyjaśniając motywy podjętej decyzji, bank napisał, że powodem decyzji jest zalew depozytów w sektorze bankowym wynikający z działania tarcz antykryzysowych. Bank powołał się na dane NBP, z których wynika, że na koniec maja, w porównaniu z końcem lutego 2020, zgromadzone w sektorze depozyty niefinansowych podmiotów gospodarczych (głównie przedsiębiorstw) wzrosły o ponad 60 mld zł, czyli o 14 proc. Dla porównania, w tym samym okresie rok wcześniej, skala przyrostu depozytów tych podmiotów była blisko ośmiokrotnie niższa (8 mld zł).

Firmy wykorzystywały nadwyżki na wykup innych przedsiębiorstw albo na spłacanie zobowiązań, ale broniły się przed inwestycjami – środki wolały trzymać na lokatach. Tarcze działają tak długo, jak długo powodują utrzymanie zatrudnienia i poziomu wynagrodzeń, albo gdy pieniądze są przeznaczone na inwestycje.

Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o