Przedsiębiorcy przerażeni odpływem Ukraińców

Opublikowano: 26.02.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1451

Perspektywa otwarcia się niemieckiego rynku pracy na Ukraińców zbliża się wielkimi krokami. Z tego powodu polscy przedsiębiorcy coraz bardziej odczuwają problemy związane z rekrutacją pracowników zza wschodniej granicy, o czym otwarcie ma mówić blisko połowa z nich. Domagają się więc między innymi ułatwień w procedurach dotyczących zatrudniania imigrantów.

Badanie na temat nastrojów pracodawców przeprowadziła Grupa Personnel Service, czyli agencja zajmująca się między innymi wyszukiwaniem zagranicznych pracowników dla polskich firm. Co pół roku wydaje ona „Barometr Imigracji Zarobkowej”, a jego wydanie za drugie półrocze 2019 roku jasno mówi o coraz większym niepokoju przedsiębiorców, związanym właśnie z utrudnionym dostępem do taniej siły roboczej.

Dokładnie 46 proc. ankietowanych przedsiębiorstw dostrzega narastające problemy z rekrutacją pracowników ze Wschodu. W porównaniu do badania sprzed pół roku oznacza to wzrost o blisko 30 pkt. proc. Konkurencji o imigrantów ze strony innych państw obawia się co czwarty pracodawca, z kolei co siódmy wprost widzi problem w otwarciu się niemieckiego rynku pracy na obywateli Ukrainy.

Z sondażu wynika również, że prawie połowa polskich pracodawców stara się zabezpieczyć na wypadek, gdy nie będą oni mogli znaleźć pracowników, albo też dokona się erozja grup obecnie zatrudnionych osób. Co ciekawe tylko 3 proc. z ankietowanych przedsiębiorców twierdzi, że chce zatrzymać u siebie Ukraińców oferując im po prostu wyższe wynagrodzenia.

Remedium na problemy z rekrutacją siły roboczej ze Wschodu ma być więc nie podwyżka płac, ale ułatwienie procedur pozwalających na szybsze zatrudnianie imigrantów. Przedstawiciele Personnel Service wprost twierdzą, że w Niemczech i w Czechach obowiązują dużo bardziej przyjazne przepisy. Właśnie z tego powodu przedsiębiorcy domagają się także ułatwienia procedur od polskiego rządu, aby zagraniczni pracownicy uzyskiwali choćby pozwolenie na pobyt na dwa lata zamiast dotychczasowego pół roku.

Jednocześnie dzięki badaniu można dowiedzieć się, jak przedsiębiorcy podchodzą obecnie do wynagradzania pracowników z Ukrainy. Najpopularniejsze mają być w tym kontekście zwłaszcza pozapłacowe benefity. Blisko 49 proc. pracodawców ma zapewniać im pomoc w wypełnieniu formalności, 39 proc. świadczenia socjalne, 30 proc. mieszkania, 18 proc. darmowy transport, z kolei 14 proc. wyżywienie.

Na podstawie: Biznes.Interia.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
radical3dom
Użytkownik
radical3dom

Niech w koncu zmieni sie rząd w Polsce, obniży podatki, udobrowolni ozusowanie, opodatkuje zagraniczne koncerny, da udogodnienia i obnizki podatkow rodzimym firmom i ukraincow nie bedzie trzeba sciagac!

LichoNiespi
Użytkownik
LichoNiespi

Chce mi sie wymiotowac, gdy slysze kolejne debilne zarzadzemnia-zale-lamenty tzw polskiego nierzadu.
Teraz lamentujom ze ukrainska tzw tania sila robocza ucieknie im do Niemiec gdzie bedom pracowaliza lepsze warunki. A czego te syny tej ku..y oczekujom od Ukraincow, ze Ukraincy bedom ich niewolnikami.
To niech sobie te syny tej ku..y sprowadzom Kali z Afryki….jak Kali kochac kobiete bosa to dobrze, ale jak bos kochac kobiete Kalego to zle…

tithan1
Użytkownik
tithan1

Rządu nie obchodzą małe przedsiębiorstwa. Jak już upadną, to ich miejsce zajmą większe zachodnie koncerny. Nigdy nie opodatkują zagranicznych firm wyprowadzających kapitał z Polski w postaci niezapłaconych podatków. Przecież po to jest UE I strefa Schengen żeby nie płacić cła itp i żeby helmuty, żabojady i Holendrzy mogli szybko dostarczyć swoje produkty na sklepowe półki. Walczy się z polskimi firmami w Europie. Wprowadzono niedawno np “pakiet mobilności” który zneutralizuje polskie firmy transportowe na rynku europejskim. Polska jest krajem feudalnym z którego wysysa się pieniądze. Z resztą na chwilę obecną i tak Polska istnieje tylko formalnie. Kolejna kwestia to to, że politycy wywodzą się z innej grupy społecznej. Dla nas trudy życia codziennego to np zakup auta za bajeczną kwotę np 50 tys zł. Politycy noszą droższe garnitury….

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Boją się, że będą musieli pójść do pracy? Niech w końcu zaczną płacić godziwe pieniądze pracownikom, a jeżeli ich na to nie stać, to niech idą do roboty!

emigrant001
Użytkownik
emigrant001

Skoro Polacy wyjechali z własnego (choć teoretycznego) kraju to czego zwolennicy niskich płac chcą się spodziewać po ukrach.