Przeciwnicy jemeńskich Hutich jednoczą siły

Opublikowano: 07.11.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 617

W Arabii Saudyjskiej doszło do podpisania porozumienia pomiędzy dwiema z trzech stron konfliktu w Jemenie. Uznawany przez społeczność międzynarodową rząd oraz separatyści z południowej części kraju mają utworzyć wspólne władze, co oznacza konsolidację sił wrogich szyickim siłom Hutich kontrolujących między innymi jemeńską stolicę Sanę.

Sugerując się medialnymi doniesieniami na temat wojny domowej w Jemenie można mieć wrażenie, iż biorą w niej udział dwie zwalczające się nawzajem grupy: Huti oraz formacje wspierane przez Arabię Saudyjską i jej koalicjantów. Tymczasem południowa część kraju jest kontrolowana od kilku lat przez „Ruch Południowy”, czyli przez separatystów wspieranych przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, chcących odtworzyć istniejącą przed 1990 rokiem Ludowo-Demokratyczną Republikę Jemenu.

Tym samym nieprzypadkowo porozumienie pomiędzy stronnikami Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich podpisano w Rijadzie, a w uroczystości poza saudyjskim księciem Mohammadem ibn Salmanem wziął udział także następca tronu emiratu Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Mohamed ibn Zajed an-Nahajan.

Wstępna umowa przewiduje, że obie strony wspólnie utworzą nowy rząd, zaś siły zbrojne „Ruchu Południowego” i inne formacje wojskowe zostaną wcielone do oficjalnej jemeńskiej armii. Separatyści z południa mają więc otrzymać kilka ministerstw w nowym gabinecie rządowym, natomiast uznawane przez społeczność międzynarodową władze w Jemenie przeniosą swoją siedzibę z Rijadu do jemeńskiego Adenu.

Saudyjski książę wypowiadając się na temat porozumienia stwierdził, że to pierwszy krok w celu zakończenia trwającego od ponad czterech lat konfliktu, a także nazwał je „nowym okresem stabilizacji w Jemenie”. Należy bowiem podkreślić, że w sierpniu rozpoczęły się trwające kilka tygodni krwawe walki pomiędzy siłami rządowymi a separatystami, które doprowadziły do kryzysu w relacjach Arabii Saudyjskiej ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Na podstawie: ArabNews.com, AlJazeera.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.