Przeciwko produkcji robotów-żołnierzy

Opublikowano: 24.11.2012 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 564

Obrońcy praw człowieka wezwali do wprowadzenia na mocy międzynarodowej umowy zakazu autonomicznych robotów, które mogą używać broni palnej bez kontroli człowieka. Human Rights Watch opublikował 50-stronicowy raport „Utracić człowieczeństwo: sprawa przeciwko robotom zabójcom”, w którym ostrzega o tym, że roboty nie mogą rozróżnić wroga od cywila.

Nie istnieje jeszcze taka broń, ale, według raportu, już jest opracowywana w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Niemczech, w Izraelu, Południowej Korei, Rosji i Wielkiej Brytanii. Eksperci przewidują, że autonomiczne roboty wojskowe pojawią się za 20-30 lat lub nawet wcześniej.

Źródło: Głos Rosji


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. pablitto 24.11.2012 12:52

  ta, na pewno – polecam powieść, lub ekranizację powieści Philipa K. Dicka “Screamers – Autonomous Robot Swords (Screamers)” – chociaż, cyt. za esensja.pl: “Ucierpiał na tym film jako taki – może przeniesienie akcji z szarpanej ideologiczną aliancko-sowiecką wojną Ziemi na obcą planetę, okupowaną przez zaangażowane w wojnę ekonomiczną stronnictwa, nie było jeszcze złe, ale zmiana zakończenia z przewrotnie pesymistycznego na (prawie) optymistyczne, nie może się podobać. Oczywiście tak dobrą prozę ciężko całkiem zepsuć przy przenoszeniu na ekran, stąd „Screamers” (albo jak chce polski dystrybutor – „Tajemnica Syriusza”) ma dobre momenty.”

  – moim zdaniem gość przewidzał sprawę naprawdę konkretnie, i to już dawno temu.

 2. pablitto 24.11.2012 12:56

  PS. a dokładnie ta wizja podchwycona została m.in. przez twórców Terminator’a -aczkolwiek oryginalna jest niewątpliwie bardziej rzeczywista, i logiczna.
  a jak odróznić wroga od nie-wroga – hmm, na podst. zamontowanego w organizmie czipa?
  PS. czy roboto-killera nie można “zhakować”? Czy byłby nieomylny, czy może zrozumie parę nakładających się dyrektyw w inny sposób, niż chcieliby twórcy, itd. itp.. … pewnie z połowa twórczości s/f ociera się o ten problem – i to dość trafnie.

 3. edek 24.11.2012 20:16

  @kret
  Mają rację. Wiesz dlaczego?
  Bo np. Amerykanie będą sobie siedzieć z drinkiem w ręku w Waszyngtonie, a maszyny będą zabijać np. Arabów. Oby nie Polaków…
  Zabijanie jest złem niezależnie od kontekstu. Jednak tu jest taka subtelna różnica. Istotna dla walczących po drugiej stronie.

 4. davidoski 25.11.2012 08:53

  Wg HWR zabijanie wroga jest dozwolone, legalne a nawet wskazane. Zabijanie “cywila” już nie. Ciekawe kto decyduje o tym, kto jest “wrogiem” a kto “cywilem”. George Bush w telewizyjnym przemówieniu? Czy może Obama odbierając “pokojową” nagrodę Nobla?

  Można też się domyślać, że jeśli robotom-zabójcom uda się wszczepić umiejętność odróżniania “wroga” od “cywila” to wtedy staną się legalnymi i moralnymi zabójcami, które uzyskają błogosławieństwo HWR do odbierania ludziom życia.

 5. davidoski 25.11.2012 08:56

  Podobne dwójmyślenie jest obecne w prawie międzynarodowym, gdzie za “niemoralną” i zakazaną broń uznaje się jedynie broń chemiczną, biologiczną itp. Natomiast broń rakietowa, czołgi, karabiny automatycznie, artyleria, łodzie podwodne, lotnictwo nie jest uznawane za coś niewłaściwego. Przecież te ostatnie rodzaje broni odbierają życie w sposób honorowy i humanitarny.

 6. edek 25.11.2012 20:50

  To co proponujecie? Zrównać status broni “humanitarnych” i “niehumanitarnych”?
  Czyli zezwolić na ich używanie?
  Żeby było jasne, uważam że każda broń jest złem, bo służy do zabijania.

 7. goldencja 25.11.2012 22:08

  Zastanawiam się czy wykorzystają takie rozwiązanie. Ciekawe jak będą wyglądały koszty. Może się okazać, że robot będzie droższy i mniej skuteczny od człowieka. Z drugiej strony jeśli faktycznie elity depopulują świat, to może roboty są dla nich uzasadnione.
  Jeśli takie roboty są sterowane przez np. komputer, to wrogowi będzie łatwo je przeprogramować dla celów własnych.

 8. religiatoPCPdlaludu 27.11.2012 07:51

  @goldencja Wyszkolenie i wyposażenie żołnierza dużo kosztuje, a taki niewdzięcznik może mieć focha czy w łeb sobie palnąć po powrocie z misji pokojowej.
  Jeśli kiedyś zwykli ludzie zrozumieją, że MY to ONI i przestaną walczyć to czym będą się bawić możni tego świata?
  Zresztą gadka o cywilach nic nie znaczy. Drony latają nad różnymi krajami i walą jak leci.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.