Przebiegunowanie Ziemi nie trwa tysiące lat

Opublikowano: 18.10.2014 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1618

Zmiana biegunowości pola magnetycznego Ziemi, zwane przebiegunowaniem to proces, wokół którego narastają liczne kontrowersje naukowe. Dotyczą one przede wszystkim czasu trwania tego zjawiska. Ostatnie badania wskazują na to, że może być to znacznie gwałtowniejsze niż podejrzewano dotychczas.

Nowoczesna nauka nie neguje faktu występowania zmiany biegunowości ziemskiego pola magnetycznego. Są liczne dowody na to, że takie zjawiska miały miejsce w przeszłości na Ziemi i prawdopodobnie w jakiś sposób wpływało to na wszystkie organizmy żywe. Jednak uczonym nie udało się dotychczas zgromadzić danych potwierdzających, że przebiegunowaniu towarzyszy jakaś biologiczna katastrofa.

Dla współczesnego świata może to być poważna katastrofa, która przyczyni się do uszkodzenia lub chaosu w ziemskiej infrastrukturze elektrotechnicznej. Pole magnetyczne chroni całe życie na Ziemi od wysokoenergetycznych cząstek pochodzących ze Słońca i promieniowania kosmicznego.

Bez odpowiedniej ochrony obie te stałe emisje mogą powodować mutacje genetyczne i znacznie zwiększyć zachorowalność na raka. Zagrożenie dla życia wzrośnie, jeśli zmiana biegunowości pola będzie poprzedzona długim okresie jego niestabilnego zachowania. Naukowcy muszą jeszcze ustalić jakie są możliwe konsekwencje biologiczne tego procesu.

Nowe badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół włoskich, francuskich i amerykańskich ekspertów wykazały, że ostatnie odwrócenie biegunów magnetycznych, które wystąpiło około 786 tysięcy lat temu i nie trwało bynajmniej kilka tysięcy lat, jak wmawiali nam dotychczas naukowcy, ale stało się to bardzo szybko, w mniej niż sto lat. To znaczy, proces ten skraca się do czasu porównywalnego do ludzkiego życia.

Specjaliści z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley twierdzą, że zdobyli dowody szybkiej zmiany orientacji magnetycznej. Uzyskano je poprzez analizy skał wulkanicznych z tego okresu. Ci sami eksperci zwracają uwagę, że natężenie pola magnetycznego Ziemi ulega teraz redukcji do 10 razy szybciej niż zwykle. Na podstawie tych faktów, niektórzy geofizycy twierdzą, że następne odwrócenie biegunów nastąpi w ciągu najbliższych kilku tysięcy lat.

Na podstawie: gji.oxfordjournals.org
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.