Przebiegunowanie ma związek ze zmianami klimatu?

Opublikowano: 20.12.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 537

Specjaliści z University of Texas w Austin przeanalizowali dane zebrane przez amerykańskie sondy kosmiczne z serii GRACE, które swego czasu wykonały dokładne mapowanie ziemskiego pola magnetycznego. Dzięki temu ustalono, że doszło do znacznych zmian w redystrybucji masy naszej planety, co wpłynęło na zmianę kierunku i szybkości przemieszczania się ziemskiego bieguna magnetycznego.

Eksperci sugerują, że winny jest temu rzekomy wzrost poziomu oceanów, który w konsekwencji spowodował przesunięcie bieguna północnego. Większa niż zwykle ilość wody miałaby dostać się do mórz na skutek topnienia lodowców górskich i lodu Antarktydy oraz Grenlandii.

Symulacje komputerowe wskazują na to, że wzrost poziomu morza powoduje zmiany w rozkładzie masy. To z kolei prowadzi do przesunięcia osi ziemskiej. Naturalną konsekwencją takiego procesu jest też przemieszczanie się biegunów magnetycznych. Obserwacje położenia biegunów magnetycznych prowadzone są od 1899 roku. Do 2005 roku biegun północny migrował średnio nie więcej niż 10 centymetrów rocznie wzdłuż 70 południka, ale potem stało się coś niezwykłego.

Biegun magnetyczny nagle zmienił kierunek i zaczął się przemieszczać na wschód. Dodatkowo znacznie przyspiesza, co skłania wielu naukowców do formułowania poglądu, że obserwujemy obecnie początek przebiegunowania. Jednak według amerykańskich ekspertów zjawisko to można wyjaśnić jako skutek topnienia zwiększenia się poziomu mórz.

Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. elmo205 21.12.2014 17:52

    jankesi bawią się HAARP-em, a zwierzęta używające w swoich wędrówkach pola magnetycznego, gubią się nagminnie

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.