Przebiegunowanie jest opóźnione o ok. 22 000 lat

Opublikowano: 12.08.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 685

Analiza „magnetyzacji” starych skał wulkanicznych wykazała, że ostatnie przesunięcie biegunów Ziemi opóźniło się o około 22 tysięcy lat, czyli kilkakrotnie więcej niż sugerowały poprzednie szacunki.

Świadczy to o tym, że nasza planeta pozostanie bez tarczy magnetycznej przez niezwykle długi czas, piszą naukowcy w czasopiśmie „Science Advances”.

„Przesunięcia biegunów mają miejsce w głębinach Ziemi, ale przejawiają się we wszystkich jej warstwach, a zwłaszcza na powierzchni. Jeśli nie zrozumiemy, jak wyglądają ślady tego wydarzenia na powierzchni, nigdy nie będziemy w stanie zrozumieć, co dokładnie powoduje takie zmiany” – powiedział Brad Singer.

Położenie biegunów Ziemi zmienia się mniej więcej raz na 450 tysięcy lub milion lat. Proces ten znajduje odzwierciedlenie w glinach lub złożach starych skał wulkanicznych. Występują również tymczasowe zmiany osi ziemskiej.

Ostatni raz, 40 tysięcy lat temu, północ zmieniła się z południem na kilka tysiącleci. Naukowcy uważają, że następna zmiana nastąpi w bliskim czasie, zgodnie ze standardami geologicznymi. To około kilku tysięcy lub dziesiątek tysięcy lat. Stwierdzili, że siła pola zauważalnie, choć płynnie, spadła w ciągu kilku stuleci.

Naukowcy zauważyli również, że bieguny poruszają się coraz szybciej. Niemniej jednak nasi potomkowie będą mieli czas na przygotowanie się do tego wydarzenia i ocenę ewentualnego ryzyka sytuacji.

Naukowcy zbadali kilkaset próbek starej magmy wulkanicznej. Okazało się, że ostatnia zmiana bieguna nastąpiła 785 tysięcy lat temu. Proces ten zajął 22 tysiące lat. Sugeruje to, że flora i fauna były narażone na twarde promieniowanie kosmiczne znacznie dłużej niż wcześniej sądzono. Jednocześnie długotrwałość i płynność procesu da ludzkości czas na dostosowanie się do nowych biegunów.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Dandi1981 12.08.2019 13:49

    Ciekawy artykol przebiegunowanie raz na million lat ostatnie 40 Ty’s lat temu nastepne za kilkadziesiat Ty’s lat
    Czyli wystepuje co million lat czyli nastepne w mniej niz 100 Ty’s lat.

  2. Cosmo 13.08.2019 09:20

    Myślę, że to dobry alternatywny sposób na wydojenie sporej części zachodniego świata z kolejnych pieniędzy. Ocieplenie niewypaliło, obecnie jesteśmy na zaawansowanym etapie wyciągania pieniędzy za “zmiany klimatyczne” więc dobrze jest grzać i trzymać na gazie temat przebiegunowania Ziemi. Trzeba tylko wymyślić jakąś wymówkę jakoby ludzie mieli na nie bezpośredni wpływ. Może zwalamy to na telefonie komórkową i jej promieniowanie elektromagnetyczne? 🤔🤣

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.