Prywatyzacja SPEC faktem

Opublikowano: 27.07.2011 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 560

Koncern kontrolowany jest przez gigantów z Paryża, Veolię i EdF. Przedwstępna warunkowa umowa sprzedaży 6 131 891 (ok. 85 proc.) akcji SPEC opiewa na 1,44 mld zł, informuje portal nf.pl.

Do jej finalizacji niezbędna będzie zgoda Rady Warszawy oraz zgoda Komisji Europejskiej. Władze Miasta przedstawią radnym szczegóły umowy na najbliższej sesji Rady Miasta, wraz z wnioskiem o wyrażenie zgody na zbycie akcji SPEC. O transakcji poinformowani zostali przedstawiciele wszystkich klubów radnych. W tym tygodniu Dalkia Polska rozpocznie rozmowy z pracownikami spółki w sprawie pakietu socjalnego.

15 proc., czyli 1 082 099 akcji otrzymają nieodpłatnie jej pracownicy. Będzie to możliwe zgodnie z ustawą o komercjalizacji i prywatyzacji po upływie 3 miesięcy od dnia zbycia przez miasto stołeczne Warszawa pierwszej akcji SPEC.

SPEC jest największym dostawcą ciepła w Polsce. Po przeszło 50 latach rozwoju zaspokaja niemal 80 proc. potrzeb cieplnych Warszawy ogrzewając ponad 19 tys. obiektów. Spółka zarządza największym systemem ciepłowniczym w Unii Europejskiej i jednym z największych na świecie, o długości prawie 1700 km. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest wytwarzanie, przesył i dystrybucja oraz obrót ciepłem. SPEC specjalizuje się również w budowie i modernizacji sieci, przyłączy oraz węzłów cieplnych.

Ponadto, jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” na SPEC-u nie kończy się lista zakupów Dalkii w stolicy. Bliska finalizacji jest inna wielka transakcja, w której kluczową rolę chcą odegrać Francuzi. Chodzi o Elektrociepłownie Warszawskie, należące do szwedzkiego Vattenfalla, który podjął decyzję o wycofaniu się z Polski.

Inwestor, który kupił zarówno Elektrociepłownie Warszawskie, jak i SPEC, będzie mógł łatwiej wpływać na ceny ciepła w Warszawie.

Filip Elżanowski, specjalista w zakresie prawa energetycznego oraz prawa ochrony konkurencji, zwraca uwagę na negatywne konsekwencje koncentracji na rynku ciepła. SPEC zaspokaja ok. 80 proc. potrzeb Warszawy na ciepło, które kupuje od Vattenfalla.

– Gdyby doszło do zakupu sieci dystrybucyjnej oraz źródeł produkcji ciepła przez jednego inwestora, mielibyśmy do czynienia z monokulturą. To nigdy nie jest korzystne dla rynku, ponieważ może prowadzić do prób sterowania cenami – stwierdza Elżanowski.

W jego opinii obie transakcje powinny trafić pod lupę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Urząd powinien zbadać ich wpływ na rynek ciepła, tak jak zrobił to w przypadku próby przejęcia Energi przez Polską Grupę Energetyczną, którą ostatecznie zablokował – twierdzi Filip Elżanowski.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. ink 27.07.2011 08:50

    zaraz tutaj napisze, min. Sebek że to wielki dzien dla Polski, gdyż kapitalizm przejął spółkę i wszystko będzie kolorowe…

    a ja się stałem wróżką i przewiduje wzrost cen o 20% minimum.

  2. dfg 27.07.2011 09:40

    I znowu Francuzi! Oni muszą mieć niezłą agenturę tutaj w Polsce.

  3. hybrid 27.07.2011 11:14

    polecam film “Świat bez wody” gdzie pokazują min. koncern francuski kontrolujący zaosby wody pitnej w Czile

  4. szperacz 27.07.2011 14:51

    To jest kolejny przykład malowania zielonej wyspy kosztem wyprzedaży majątku…

  5. Devi 27.07.2011 18:46

    Sprzedawanie cennych spółek za darmo w prawnie uregulowanym przekręcie jakimi są obecnie rozgrywane przetargi to nie jest żaden kapitalizm.
    Kolesiostwo i agentura od początku do końca.

  6. ManiekII 27.07.2011 23:43

    @ink Ja zawsze myślałem że to są Wolne Media i każdy może mieć własne zdanie, ależ byłem głupi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.