Prowokacja USA w Cieśninie Ormuz
Wkrótce po wystosowaniu do Iranu ostrzeżenia, że wszelkie zamknięcia kluczowego punktu tranzytowego nie będą tolerowane, USA prowokacyjnie wysłał jeden z największych okrętów wojennych przez Cieśninę Ormuz podczas irańskich gier wojennych odbywających się w regionie.
„Wśród rosnących napięć wokół kluczowego miejsca tranzytowego, amerykański lotniskowiec wszedł w strefę w pobliżu Cieśniny Ormuz, będącej miejscem gier wojennych przeprowadzanych przez irańską marynarkę, powiedział irański urzędnik w czwartek” – donosi Ynet News. „Urzędnicy USA ogłosili w środę, że statek i jego grupa wsparcia przeszły przez Cieśninę Ormuz, wąski odcinek przy wejściu do Zatoki, który jest najbardziej istotnym wąskim gardłem dla tranzytu ropy”.
Jak wcześniej informowaliśmy, oprócz lotniskowca Stennis i jego floty mniejszych okrętów, również w drodze są USS Abraham Lincoln i USS Carl Vinson.
Obecność amerykańskich okrętów wojennych w regionie wśród eskalacji napięcia służy jako przypomnienie sytuacji gdzie administracja Busha przeprowadzała dyskusję nad scenariuszem inscenizacji ataków pod fałszywą flagą, w którym fałszywe irańskie łodzie patrolowe miały być wykorzystane do ataku na amerykański statek jako sposób na stworzenie pretekstu do wojny.
W styczniu 2008 rząd USA podał do wiadomości publicznej, że miał miejsce incydent, w którym nieomal nie otwarto ognia do grupy irańskich łodzi patrolowych w cieśninie Ormuz po tym jak łodzie rzekomo nadawały ostrzeżenie, że będą atakować amerykański statek.
USA twierdzi, że irańskie łodzie nadawały przez radio komunikat, „idę na ciebie. Eksplodujesz w ciągu kilku minut „, i że rozkaz otwarcia ognia został odwołany w ostatniej chwili, jak łodzie patrolowe wycofały się.
Iran później opublikował film udowadniając, że nigdy łodzie patrolowe nie komunikowały jakichkolwiek gróźb. The New York Times następnie poinformował, że rzekome taśmy zawierające pogróżki nie miały żadnych dźwięków tła/otoczenia więc nie mogły pochodzić z irańskich jednostek, ale z innego niezidentyfikowanego statku w regionie.
Według Seymoura Hersha dziennikarza nagrodzonego nagrodą Pulitzera, incydent doprowadził do dyskusji w biurze wiceprzewodniczącego Dicka Cheneya o tym, jak rozpocząć wojnę z Iranem poprzez realizację ataku pod fałszywą flagą na morzu. W styczniu incydent w cieśninie Ormuz nauczył Cheneya i innych z wewnętrznych administracji, że: „Jeśli stworzysz odpowiedni incydent, amerykańska opinia publiczna będzie cię wspierać”. Hersh, powiedział: „Pojawiło się kilkanaście pomysłów na to jak wywołać wojnę. Ten, który zainteresował mnie najbardziej, to ten omawiający dlaczego nie zbudujemy, w „naszej stoczni”, – czterech lub pięciu statków, które wyglądają jak irańskie kutry. Umieścimy na nich Navy Seals z dużą ilością broni. A następnym razem gdy jedna z naszych łodzi będzie przechodziła przez Cieśninę Ormuz, rozpoczniemy strzelaninę. To może kosztować wiele żyć”.
Plan został odrzucony, ponieważ kosztował by życie Amerykanów, ale potencjał realizacji podobnych scenariuszy w cieśninie Ormuz, prawdziwych bądź spreparowanych pozostaje bardzo realny, zwłaszcza biorąc pod uwagę ilość okrętów wojennych USA, które są już w regionie lub w drodze do cieśniny.
Konfrontacja w cieśninie Ormuz pośle ceny ropy drastycznie w górę tworząc globalną destabilizację ekonomiczną. Wszelkie zamknięcie Cieśniny sprawi, że obecny kryzys finansowy będzie wyglądał jak majówka w parku.
Iran zapowiada testy rakiet dalekiego zasięgu w cieśninie Ormuz.
Wśród potyczek słownych ze Stanami Zjednoczonymi na temat zablokowania Cieśniny Ormuz, istotnej trasy żeglugowej dla transportu ropy naftowej, Iran ogłosił w piątek, że rozpocznie testy rakiet długiego zasięgu w Zatoce Perskiej.
„W sobotę rano irańska marynarka będzie testować w Zatoce Perskiej kilka rakiet dalekiego zasięgu” powiedział agencji prasowej Fars zastępca dowódcy marynarki wojennej admirał Mahmoud Moussavi.
Testy rakiet są częścią trwających manewrów marynarki wojennej w Zatoce Perskiej, a według Moussavi, główny i ostatni etap przygotowuje marynarkę do konfrontacji z wrogiem w sytuacji wojennej.
Opracowanie: Paul Joseph Watson
Źródło oryginalne: prisonplanet.com
Źródło polskie: Prison Planet