Prototypowa robotyczna platformę bojową

Opublikowano: 23.06.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 92

Estońska firma Milrem Robotics zaprezentowała pierwszy prototyp platformy dużego opancerzonego pojazdu bojowego – robota Type-X, który jest obecnie montowany przez jej inżynierów. Zakłada się, że platforma może być używana do różnych zadań. Może być na przykład wyposażona w zdalnie sterowaną wieżę z karabinem, stację radarową lub skrzynię ładunkową.

Przez wiele dziesięcioleci wiele krajów przestawiało się na bezzałogowy sprzęt bojowy, który pozwala im rozwiązywać misje bez narażania załogi. Jest to najbardziej widoczne w lotnictwie, gdzie bezzałogowe statki powietrzne, głównie zwiad, ale także uderzenie, są już aktywnie wykorzystywane w konfliktach zbrojnych.

Aktywna automatyzacja odbywa się również w siłach lądowych i przejawia się głównie w postaci stosunkowo małych robotów zaprojektowanych do rozpoznania i bezpieczeństwa. Estońska Milrem Robotics specjalizowała się wcześniej w takich robotach i stworzyła małą platformę do użytku wojskowego i cywilnego. Wiosną zapowiedziała stworzenie uniwersalnej platformy dla zrobotyzowanych pojazdów bojowych, a teraz pokazała pierwszy model. Pojazd nosi nazwę Type-X.

Platforma jest porównywalna pod względem wielkości i wagi do rosyjskich powietrznych pojazdów bojowych, w tym nowoczesnej wersji BMD-4. Masa maszyny wynosi 12 ton, długość sięga sześciu metrów, szerokość wynosi 2,9 metra, a wysokość 2,2 metra, biorąc pod uwagę montaż wieży.

Firma informuje, że wysokość została obliczona dla przedziału ładunkowego samolotu transportowego C-130 Hercules. Będzie on mógł przetransportować tylko jedną taką maszynę, a inne transportery NATO będą w stanie przenieść więcej, na przykład C-17 może potencjalnie pomieścić do sześciu sztuk takich maszyn.

Platforma porusza się na gąsienicach z napędem elektrycznym na olej napędowy o mocy do 240 kilowatów. Zakłada się, że pojazd będzie w stanie osiągnąć prędkość do 80 kilometrów na godzinę na drodze i pokonać nawet 600 kilometrów. Firma nie podaje szczegółów dotyczących działania maszyny, ale wiadomo, że będzie to wymagało dwóch operatorów, z których jeden będzie odpowiedzialny za misje bojowe, a drugi za poruszanie się.

Na zdjęciach prototypu widać, że lidary, zwykle stosowane w bezzałogowych systemach jazdy, są instalowane przed maszyną.

Platforma będzie używana z różnymi typami ładunku. Głównym powinna być wieża CPWS o kalibrze 30 mm i karabin maszynowy kalibru 7,62 mm. Konstruktorzy planują złożyć prototyp jesienią, a następnie rozpocząć jego testowanie.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 4,50 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o