Prototyp urządzenia teleportującego przedmioty przez Internet

Grupa inżynierów pod przewodnictwem Stephanie Mueller z Hasso Plattner Institut, zaprojektowała urządzenia, które są w stanie skanować i przesyłać dalej przez Internet fizyczne przedmioty. Potem w nowym miejscu obiekt zostaje odtworzony za pomocą drukarki 3D.

Nowa technologia w dużej mierze przypomina tą znaną z seriali „Star Trek”. Nawiązuje do tego nawet nazwa urządzeń Replikator, oraz nazwa projektu badawczego Scotty, od znanego z The Original Series zawołania kapitana Jamesa T. Kirka – „Scotty beam me up”.

Zarówno do wysłania jak i odebrania przekazu, konieczne jest posiadanie odpowiednio zmodyfikowanych drukarek 3D. Stworzenie modelu cyfrowego obiektu polega na cięciu przesyłanego obiektu warstwa po warstwie i fotografowania ich aby utworzyć obraz cyfrowy. Proces ten może trwać nawet 90 minut i więcej, zależnie od stopnia skomplikowania skanowanego w ten sposób przedmiotu. Minusem jest to, że aby taki skan wykonać obiekt jest zniszczony.

Jest to pierwsza wersja replikatora i z pewnością koncepcja skanowania obiektu musi zostać przemyślana od nowa, bo tam tkwi najwięcej ograniczeń, co do upowszechnienia tej metody dzielenia się przedmiotami. Jednak, gdy ma się już dane w komputerze można odtworzyć sobie dowolną liczbę takich przedmiotów z dosyć dużą ilością szczegółów.

Prace badawcze nad tą technologią nadal trwają i z pewnością w przyszłości należy się spodziewać znacznych udoskonaleń również pod względem czasu potrzebnego na przesłanie obiektu i jego odtworzenie.

Czas pokaże czy ta technologia się upowszechni i czy zostanie zaproponowana jako produkt na rynku. Kto wie, być może już wkrótce w każdym domu standardem będzie drukarka 3D z funkcją replikatora, która będzie na stałe połączona z Internetem, jako źródłem danych potrzebnych do wydrukowania praktycznie wszystkiego.

Źródło: Zmiany na Ziemi