Protesty w Nabi Saleh

Opublikowano: 19.09.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 172

Jak podaje B`Tselem – izraelska organizacja praw człowieka: “Władze Izraela nie uznają podstawowego prawa mieszkańców palestyńskich wiosek do demonstrowania i stawiania pokojowego oporu wobec postępującej grabieży ziemi i budowy muru. Armia izraelska brutalnie traktuje demonstrantów, nawet wtedy kiedy nie rzucają oni kamieniami”.

Tak było 16 września – podczas odbywającej się cotygodniowej demonstracji przeciwko murowi w wiosce Nabi Saleh. Żołnierze izraelscy strzelali gazem łzawiącym w stronę demonstrantów. Po opuszczeniu wioski przez protestujących, żołnierze IDF aresztowali mieszkańców wioski Bil`in Ashrafa Abu Rahmaha oraz Mohameta Khatiba, który został później przez nich pobity.

Przez resztę dnia i po zmroku shabab (młodzi chłopcy) rzucali kamieniami w buldożer izraelski, który miał na celu zniszczenie blokady ustawionej na drodze do Nabi Saleh. Celem blokady jest ochrona wioski palestyńskiej przez najazdem żołnierzy izraelskich.

Protesty objęły również okoliczne miejscowości, gdzie żołnierze IDF strzelali do mieszkańców “gumowymi kulami”. Pociski te, to de facto duże, stalowe kulki otoczone cienką warstwą tworzywa sztucznego – które mogą spowodować trwale uszkodzenie lub śmierć.

Nabi Saleh jest wioską znajdującą się 12 kilometrów od Jerozolimy, liczącą 668 mieszkańców. Większość wioski została oznaczona jako Strefa C, co stanowi 60% terytorium Zachodniego Brzegu będącego pod pełną wojskową kontrolą Izraela. Izraelskie osiedle Halamish, założone w 1977 r., znajduje się tuż obok. Wokół wioski władze Izraela budują mur, który odcina mieszkańców od ujęć wodnych, pól uprawnych i sadów.

Z powodu izraelskich ograniczeń nałożonych na miejskiego dostawcę, dostawy wodociągowe są nieregularne i czasem wioska nie otrzymuje wystarczającej ilości wody. Wcześniej wioska korzystała z kilku pobliskich źródeł, co pozwalało jej mieszkańcom na uzupełnianie ograniczonych dostaw wody. Jednak armia izraelska oraz żyjący w pobliżu izraelscy osadnicy często uniemożliwiają mieszkańcom Nabi Saleh korzystanie z tych zasobów.

Źródło: Kampania Solidarności z Palestyną

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o