Protesty w Mołdawii przeciwko wysokim cenom gazu i energii

Opublikowano: 31.01.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1239

Mieszkańcy Gagauzji (obszar autonomiczny na południu Mołdawii) w niedzielę na protestach w centrum Komratu domagają się dymisji władz Mołdawii, które zezwoliły na wzrost taryf za gaz i ogrzewanie – donosi korespondent „Sputnika”.

Narodowa Agencja Regulacji Energetyki Mołdawii (ANRE) zatwierdziła podwyżkę taryfy gazowej dla gospodarstw domowych z 569 do 785 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Podjęto również decyzję o podniesieniu taryfy na ogrzewanie – gigakaloria podrożała o 22 dolary. Obie decyzje weszły w życie z mocą wsteczną od 1 stycznia, opozycja zamierza zaskarżyć decyzję ANRE do sądu. Wcześniej deputowani Zgromadzenia Ludowego Gagauzji (organ ustawodawczy) zdecydowali o wysłaniu do Moskwy delegacji w celu omówienia kwestii dostaw gazu dla autonomii z pominięciem Kiszyniowa.

Mieszkańcy Gagauzji zebrali się w niedzielne popołudnie, by zaprotestować na w centrum stolicy autonomii, mieście Komrat. Deklarują, że nie będą w stanie zrealizować opłat według nowych taryf, a za obecną sytuację obwiniają władze centralne republiki.

„Ryba psuje się od głowy, a głowa jest w Kiszyniowie, prezydent jest zaniepokojona sytuacją na Ukrainie i nie dba o to, że nasi ludzie umrą z głodu i zimna. Nasze władze nie umieją negocjować, więc połączmy się, a oni niech idą do diabła” – powiedział Siergiej Stoianoglo, przedstawiciel Komitetu Wykonawczego Gagauzji.

Jego apel poparli protestujący, którzy stwierdzili, że prezydent Maia Sandu, premier Natalia Gawrilica i szefowa Gagauzji Irina Vlah powinny zostać zdymisjonowane. Akcja zakończyła się pokojowo, ale protestujący ostrzegli, że jeśli ich wezwanie nie zostanie usłyszane, zgromadzą się ponownie.

Po długich negocjacjach Gazprom i Moldovagaz w dniu 29 października przedłużyły kontrakt na dostawy gazu na okres 5 lat, począwszy od 1 listopada. Gazprom poinformował, że biorąc pod uwagę sytuację w Mołdawii, zdecydowano się podpisać umowę praktycznie na warunkach strony mołdawskiej, ale z zastrzeżeniem terminowej 100-procentowej spłaty bieżących należności. W listopadzie republika miała problemy z terminowym przekazywaniem płatności, konieczne było odroczenie. W styczniu Moldovagaz ponownie stanął w obliczu trudności w spłacie należności na rzecz Gazpromu, parlament wprowadził stan wyjątkowy na 60 dni. Przedstawiciel Gazpromu Siergiej Kuprijanow wyraził obawy związane z możliwością powtórnego wystąpienia kryzysu płatności w przyszłości.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.